Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Відрядження членів фермерського господарства


У консультації розповімо, чи можна направляти у відрядження членів фермерського господарства (далі – ФГ).


Що являє собою ФГ?

ФГ – це форма підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення ФГ, товарного сільгоспвиробництва, особистого селянського господарства (ч. 1 ст. 1 Закону № 973).

Хто може створити ФГ?

ФГ може створити один або декілька громадян України, які є родичами або членами родини. ФГ може бути зареєстроване як юрособа або як фізооба-підприємець. ФГ діє на основі установчого документа (для юрособи – статут, для господарства без статусу юрособи – договір (декларація) про створення ФГ). У консультації йтиметься про ФГ, зареєстровані як юрособа.

Які особливості трудових відносин у ФГ?

Згідно зі ст. 27 Закону № 973 трудові відносини у ФГ базуються на основі праці його членів. У випадку виробничої необхідності ФГ має право залучати до роботи в ньому інших громадян за трудовим договором (контрактом).

Важливо: трудові відносини членів ФГ регулюються статутом, а осіб, залучених до роботи за трудовим договором (контрактом), – законодавством про працю.

Аналогічне положення про трудову діяльність членів ФГ міститься і в ст. 3 КЗпП, де зазначено, що особливості праці членів ФГ визначаються законодавством та їх статутами.

Із цієї норми випливає, що у ФГ працюють дві категорії осіб:

  • члени ФГ. Це можуть бути подружжя, їх батьки, діти, що досягли 14 років, інші члени родини, родичі, які об'єдналася для спільного ведення ФГ і дотримуються положень статуту ФГ (ст. 3 Закону № 973). Тобто вони не є найманими працівниками і з ними не укладається трудовий договір. Більше того, членами ФГ не можуть бути особи, які працюють у ньому за трудовим договором (контрактом);
  • наймані працівники, які працюють за трудовим договором. Трудовий договір із ними оформляється в письмовій формі. У ньому потрібно прописати строк договору, умови праці та відпочинку (тривалість робочого часу, вихідні дні, щорічна оплачувана відпустка, форми оплати праці та її розміри, харчування і т. д.).

Чи можна направляти у відрядження членів ФГ?

Згідно з п. 1 розд. 1 Інструкції № 59 службове відрядження – це поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на певний строк для виконання службового доручення поза місцем його постійної роботи. Це значить, що у відрядження можна направляти тільки осіб, які перебувають у трудових відносинах із підприємством. Однак комерційним підприємствам не обов'язково дотримуватися правил цієї інструкції. Вона є обов'язковою тільки для бюджетних організацій.

Тобто Інструкцією № 59 у цьому випадку можна знехтувати, але ФГ не вдасться проігнорувати вимоги пп. 170.9.1 ПК. Цією нормою встановлено порядок оподаткування виплат на відрядження. У ній зазначено, що не є оподатковуваним доходом сума відшкодування витрат на відрядження особи, яка перебуває з роботодавцем у трудових відносинах або є членом керівних органів підприємства.

Але тут і виникає головне запитання: чи відносяться члени ФГ до керівного органу підприємства? Наприклад, у ТОВ органами управління є загальні збори, наглядова рада (у випадку створення) і виконавчий орган (ст. 28 Закону № 2275).

А от про керівні органи ФГ ні в Законі № 973, ні в інших нормативно-правових актах нічого не сказано. У ст. 4 Закону № 973 передбачено тільки один орган управління – голова ФГ. Ним може бути як засновник, так і інша особа, визначена статутом. Голова ФГ наділений такими повноваженнями:

  • представляє ФГ перед органами державної влади, підприємствами, установами, організаціями та окремими громадянами або їх об'єднаннями;
  • укладає від імені ФГ угоди та вчиняє інші юридично значущі дії;
  • може письмово доручати виконання своїх обов'язків одному із членів ФГ або особі, яка працює за контрактом.

Повноваження голови властиві виконавчому органу юрособи (хоча в Законі № 973 немає такого визначення, як виконавчий орган ФГ).

А от орган, аналогічний загальним зборам учасників господарського товариства, для ФГ не передбачений. Але вихід з даної ситуації є – члени ФГ мають право зі своєї ініціативи створити вищий орган управління, наприклад загальні збори членів ФГ.

Зверніть увагу: про створення органів управління (керівних органів) ФГ потрібно обов’язково вказати в статуті (ч. 4 ст. 1 Закону № 973).

Зокрема, у статуті можна визначити компетенцію загальних зборів, порядок його скликання та прийняття ним рішень, порядок підрахунку голосів членів ФГ. Наприклад, можливі такі варіанти підрахунку голосів:

  • кожний член ФГ має кількість голосів, пропорційну його внеску до складеного капіталу;
  • кожний член ФГ має один голос незалежно від розміру його внеску до складеного капіталу.

Таким чином, члени ФГ можуть направлятися у відрядження, тільки якщо вони відносяться до керівного органу ФГ.

Що робити, якщо в статуті ФГ нічого не сказано про органи управління?

Якщо в статуті ФГ питання про органи управління не врегульовано, можна внести відповідні зміни до статуту, виклавши його в новій редакції.

Як документально оформити відрядження члена ФГ?

Оскільки члени ФГ не є найманими працівниками і норми КЗпП на них не поширюються, звичайний наказ про направлення у відрядження не підійде. У такій ситуації необхідно оформити рішення вищого органу управління ФГ, наприклад загальних зборів членів ФГ. У цьому рішенні бажано обґрунтувати необхідність такої поїздки та її зв'язок із господарською діяльністю підприємства. Дане рішення слід оформити протоколом.

Висновки

Трудові відносини у ФГ базуються на основі праці його членів. Члени ФГ не є найманими працівниками, і з ними не укладається трудовий договір. Трудові відносини членів ФГ регулюються статутом господарства.

Членів ФГ можна направити у відрядження тільки в тому випадку, якщо вони входять до органу управління (керівний орган) і це прописано в статуті ФГ.

Коментарі до матеріалу
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
08.05.2025
Повернення працівника на роботу після військової служби: дії роботодавця
У статті розглянемо, як роботодавцеві оформити повернення працівника на роботу після його звільнення з військової служби. На сьогодні частішають випадки, коли мобілізований працівник звільняється з військової служби та повертається на роботу. Тож у цій статті розповімо: як діяти роботодавцю в раз...
06.05.2025
Правомірність продовження дії строкового трудового договору
На період відпустки по вагітності та пологах основної працівниці було прийнято на її посаду іншу особу за строковим трудовим договором. Після закінчення цієї відпустки основній працівниці було надано невикористану щорічну відпустку, а згодом – відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею...
06.05.2025
Чи включати до стажу для щорічної відпустки період, коли роботодавець виплачував кошти мобілізованому працівнику?
Під час воєнного стану багато роботодавців продовжують підтримувати своїх мобілізованих працівників, виплачуючи їм кошти, наприклад, середній заробіток або інші компенсації. За таких обставин виникає запитання: чи зараховується період, коли роботодавець виплачував кошти мобілізованому працівнику, до...
Кращі матеріали