• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Як правильно звільнити співробітника, який не може продовжувати роботу за станом здоров'я

20.03.2020 1181 0 0

Ситуація. Співробітник, який працював на підприємстві слюсарем, з 10.03.20 р. отримав II групу інвалідності, лікарняний листок приніс 16.03.20 р. Згідно з висновком медико-соціальної експертної комісії (далі – МСЕК) йому були рекомендовані спеціальні умови праці, а саме робота виключно вдома. Оскільки праця слюсаря не може бути надомною, цей співробітник був звільнений на підставі п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП – за станом здоров'я. Проте зі своїм звільненням співробітник не згоден, він наполягав, щоб його перевели на іншу посаду, яка дозволяла б виконувати роботу в домашніх умовах. Але таких вакансій на підприємстві не було, тому інша робота йому не пропонувалася. Крім того, підприємство не отримало згоду профспілки на звільнення цього співробітника.

Запитання. Чи може співробітник відновитися на роботі через суд на тій підставі, що роботодавець не надав йому іншу роботу (оскільки відповідної посади немає) і не отримав згоду профспілки?

Коротка відповідь. Ні, не може, оскільки роботодавець зобов'язаний перевести співробітника з інвалідністю на іншу посаду тільки в тому випадку, якщо у нього є така вакансія. Відсутність згоди профспілки теж не є підставою для відновлення співробітника на роботі. Проте при розгляді позову про відновлення на роботі суд запитає згоду профспілки на звільнення цього працівника, а потім уже вирішуватиме спір по суті.

Якщо робота протипоказана співробітникові за станом здоров'я, він підлягає звільненню згідно з п. 2 ч. 1 ст. 40 КЗпП.

Про те, що співробітник не може виконувати свої трудові обов'язки за станом здоров'я, свідчить:

  • висновок МСЕК – якщо працівникові встановлена інвалідність (як у нашому випадку);
  • медичний висновок про невідповідність виконуваній роботі за станом здоров'я – для випадку, коли працівник зобов'язаний за законодавством проходити періодичні медичні огляди. Наприклад, це водії, а також особи, зайняті на роботах зі шкідливими або небезпечними умовами праці тощо.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали