Якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) відсутній потрібний код КВЕД, то в суб’єкта господарювання (далі – СГ) можуть виникнути проблеми з блокуванням податкових накладних і розрахунків коригування (далі – ПН, РК), зокрема з прийняттям Таблиці даних платника ПДВ (далі – Таблиця). Адже згідно з п. 13 Порядку, затвердженого постановою КМУ від 11.12.2019 № 1165 (далі – Порядок № 1165), у Таблиці, зокрема, зазначаються види економічної діяльності СГ відповідно до КВЕД, коди товарів згідно з УКТЗЕД і коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010.
У консультації ми докладно розповімо, як діяти юрособам і підприємцям, щоб додати новий вид діяльності.
Згідно з п. 11 ч. 2 і п. 6 ч. 4 ст. 9 Закону від 15.05.2003 № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» (далі – Закон № 755) в ЄДР містяться відомості про види діяльності, що провадяться юрособами та підприємцями. Тобто, якщо не додати новий вид діяльності, то інформація в ЄДР про юрособу або підприємця буде неповною.
Водночас жоден нормативний документ не зобов’язує СГ здійснювати лише ті види діяльності, відомості про які зазначено самим СГ в ЄДР. Так, у ст. 3 Цивільного кодексу (далі – ЦК) закріплено принцип свободи підприємницької діяльності, яка не заборонена законом. І згідно з ч. 1 ст. 19 Господарського кодексу (далі – ГК) СГ мають право без обмежень самостійно вести господарську діяльність, яка не суперечить законодавству.
Крім того, у ст. 44 ГК прописано принципи ведення підприємницької діяльності, й один із цих принципів – вільний вибір видів такої діяльності.
Важливо: відсутність в ЄДР відомостей про види діяльності, якими займається юрособа чи підприємець, не є порушенням законодавства. Проте на практиці в такому разі підприємство чи підприємець ризикує зіткнутися не тільки з блокуванням ПН та РК, а й з визнанням договору недійсним, неможливістю отримати ліцензію та ін. Тому ми рекомендуємо обов’язково додавати код КВЕД, якщо ви вирішили зайнятися новим видом діяльності. |
Розглянемо, що треба робити юрособі та підприємцю, щоб додати код КВЕД.
Рішення слід оформити відповідним документом.
Якщо йдеться про ТОВ, то таким документом буде протокол загальних зборів учасників товариства.
Якщо новий вид діяльності треба додати фермерському господарству (далі – ФГ), то оформляється рішення загальних зборів членів ФГ, якщо статутом передбачено ухвалення рішення всіма учасниками на загальних зборах, або розпорядження голови ФГ, якщо голова уповноважений приймати всі рішення одноосібно.
У протоколі (розпорядженні) слід зафіксувати, які саме нові види діяльності провадитиме підприємство.
Зверніть увагу! Формулювання видів діяльності мають відповідати формулюванням КВЕД (Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010, затверджена наказом Держспоживстандарту від 11.10.2010 № № 457). Зазначте в рішенні власників не лише види діяльності, але й коди КВЕД.
Цей етап потрібен тим підприємствам, які хочуть оновити свій статут у зв’язку з упровадженням нових видів діяльності.
До відома: вносити до статуту види діяльності, якими займається підприємство, необов’язково.
Якщо власники підприємства затверджують статут у новій редакції, то цей момент також треба відобразити в рішенні власників (протоколі загальних зборів учасників ТОВ, ФГ, розпорядженні голови ФХ).
Юрособа подає держреєстратору пакет документів, до якого входить (ч. 4 ст. 17 Закону № 755):
Документи можна подати особисто (це робить керівник юрособи або його представник) або відправити поштою.
Корисна інформація: юрособи в режимі онлайн можуть змінити чи додати код КВЕД через сервіс «Онлайн будинок юстиції», проте наразі цей сервіс не працює і треба слідкувати за поновленням його роботи.
Цей етап потрібен лише платникам єдиного податку (далі – ЄП). Для цього до податкового органу за місцем свого обліку слід подати заяву за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 16.07.2019 № 308 (далі – Наказ № 308), з відміткою «Внесення змін».
Якщо підприємство є єдинником, то йому просто треба внести відомості про новий вид діяльності до реєстру платників ЄП, як того вимагає пп. 298.3.1 Податкового кодексу (далі – ПК). Адже невиконання цієї вимоги тягне за собою втрату статусу платника ЄП (пп. 7 пп. 298.2.3 ПК).
Підприємцю додати новий код КВЕД набагато простіше. Для реєстрації змін в ЄДР він має подати держреєстратору заяву про державну реєстрацію за формою 1, затвердженою Наказом № 3268.
Якщо підприємець відправлятиме документи поштою, він повинен нотаріально засвідчити свій підпис на заяві (ч. 1 розд. II Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту від 09.02.2016 № 359/5).
Адміністративний збір за зміну коду КВЕД підприємець не сплачує.
Для підприємців передбачена можливість додати новий код КВЕД онлайн через Єдиний державний вебпортал електронних послуг «Дія». Для цього підприємець повинен:
1) зареєструватися або авторизуватися на порталі в кабінеті громадянина на diia.gov.ua за допомогою електронного підпису;
2) заповнити онлайн-форму на отримання послуги.
Заяву на внесення змін до даних підприємця буде автоматично надіслано до реєстратора.
Якщо підприємець є платником ЄП, то в разі внесення змін до виду діяльності (КВЕД), ПІБ, місця знаходження, автоматично формується заява до податкового органу за місцем обліку підприємця.
Якщо такий єдинник подаватиме документи не онлайн, а до ЦНАП чи виконкому міської ради, то йому потрібно самостійно подати до податкового органу за місцем свого обліку заяву за формою, затвердженою Наказом № 308, з відміткою «Внесення змін».