Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Строковий трудовий договір: особливості укладення у воєнний час

Роботодавець не завжди має можливість укласти з працівником безстроковий трудовий договір. Тим більше в період воєнного стану, коли багатьох співробітників не можуть забезпечити роботою на тривалий час. У консультації розповімо, що треба врахувати роботодавцеві у разі оформлення на роботу за строковим трудовим договором у воєнний час.


Запитання – відповіді

У яких випадках може бути укладено строковий трудовий договір?

За загальним правилом, строковий трудовий договір укладається між роботодавцем і працівником (ст. 23 КЗпП):

  • на визначений строк (наприклад, на час відпустки по вагітності та пологах або відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трьох (шести) років основного працівника);
  • на час виконання працівником певної роботи (наприклад, сезонної).

Такий договір може бути укладено тільки в тих випадках, коли трудові відносини між роботодавцем і працівником не можуть бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи, умов її виконання або інтересів працівника, а також в інших випадках, передбачених законодавством (див. лист Мінсоцполітики від 25.01.2014 № 16/06/186-14).

Строк дії цього договору законодавчо не обмежений і погоджується сторонами – працівником і роботодавцем. Встановлений строк необхідно відобразити не лише в наказі про прийняття на роботу, але і в заяві працівника.

Зазначимо, що в умовах воєнного часу роботодавець може укласти строковий трудовий договір із працівником і в інших випадках, окрім зазначених у ст. 23 КЗпП.

Так, згідно з ч. 2 ст. 2 Закону від 15.03.2022 № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі – Закон № 2136) строковий трудовий договір можна укласти для усунення кадрового дефіциту і нестачі робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме.

Увага! Під час війни роботодавець може укладати з новими працівниками строкові трудові договори на період дії воєнного стану або період заміщення тимчасово відсутнього працівника, незалежно від причин його відсутності.

Як оформляється строковий трудовий договір?

Порядок укладення строкового трудового договору практично такий же, як і безстрокового. Перелік документів, які треба для цього подати, наведено у ст. 24 КЗпП. Проте декілька особливостей все ж варто зазначити.

  1. Заява працівника про прийняття на роботу, окрім обов’язкових реквізитів, повинна містити інформацію про строк, на який буде укладено трудовий договір (див. зразок 1).
  2. У наказі про прийняття на роботу працівника також вказується строк дії такого договору (див. зразок 2).
  3. У разі внесення запису до трудової книжки працівника (якщо він подав її паперовий варіант) інформація про те, що трудовий договір укладається на певний строк, не наводиться. Ці дані відображаються тільки в наказі про прийняття на роботу.
  4. У мирний час випробувальний строк не встановлюється для працівників, з якими укладається трудовий договір на строк до 12 місяців, а також для осіб, яких приймають на тимчасові і сезонні роботи (ст. 26 КЗпП). Проте згідно з ч. 2 ст. 2 Закону № 2136 у разі укладення трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування при прийнятті на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників. Тобто під час війни можна встановити випробування, навіть якщо працівник оформлений на строк менше 12 місяців.

У яких випадках строковий трудовий договір може стати безстроковим?

Строковий трудовий договір вважається продовженим на невизначений строк, якщо після закінчення строку його дії трудові правовідносини фактично тривають і жодна із сторін (ні роботодавець, ні працівник) не вимагає їх припинення (ст. 391 КЗпП). Тобто працівник продовжує ходити на роботу і виконувати свої трудові обов’язки, а роботодавець, у свою чергу, продовжує виплачувати йому зарплату.

Також звертаємо увагу, що відповідно до вказаної норми строкові трудові договори, які були переукладені один або кілька разів (окрім випадків, перерахованих у ч. 2 ст. 23 КЗпП), вважатимуться укладеними на невизначений строк.

На замітку: якщо договір укладався на визначений строк у зв’язку з тим, що трудові відносини не могли бути встановлені на невизначений строк з урахуванням характеру наступної роботи або умов її виконання, або інтересів працівника, і надалі був переукладений, такий строковий договір не набуває характеру безстрокового (див., наприклад, постанову Київського апеляційного суду від 21.01.2021, ЄДРСР, реєстр. № 94325924).

Зразок 1

Директору Фермерського господарства «Урожай»
Павловському М. В.

Комарової Лариси Олегівни
Адреса: м. Хмельницький, вул. Яблунева, 16

Заява

Прошу прийняти мене на роботу за строковим трудовим договором бухгалтером із 1 липня 2022 року на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку основного працівника – бухгалтера Савченко Віри Іванівни, до моменту виходу Савченко В. І. з указаної відпустки.

29.06.2022    (підпис)     Лариса КОМАРОВА

Зразок 2

Фермерське господарство «Урожай»
Код ЄДРПОУ 12121212

Наказ

30.06.2022

м. Хмельницький

№ 86-к

Про прийняття на роботу Комарової Л. О.

НАКАЗУЮ:

Прийняти на роботу Комарову Ларису Олегівну бухгалтером за строковим трудовим договором на період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку основного працівника – бухгалтера Савченко Віри Іванівни, з 1 липня 2022 року до моменту виходу Савченко В. І. з указаної відпустки, з оплатою праці згідно зі штатним розписом.

Підстава: заява Л. О. Комарової.

Директор ФГ «Урожай»                      (підпис)   Микола ПАВЛОВСЬКИЙ

З наказом ознайомлена: 30.06.2022   (підпис)   Лариса КОМАРОВА

Зразок 1. Заява.doc
Завантажити
Зразок 2. Наказ.doc
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Популярне
03.04.2025
Посадова інструкція для голови фермерського господарства
У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інструкцію для голови фермерського господарства (далі – ФГ). Зокрема, з’ясуємо, які розділи повинна мати інструкція та в якому випадку в неї слід вносити зміни. У цьому матеріалі розглянемо, як правильно скласти посадову інстру...
21.03.2025
Як ФГ визначити своїх кінцевих бенефіціарів
Юридичні особи (в т. ч. ФГ) повинні подавати інформацію про своїх кінцевих бенефіціарних власників (далі – КБВ) (або про їх відсутність). За несвоєчасне подання такої інформації передбачено штрафні санкції. Про порядок та строки такого інформування розповімо в цій статті. Юридичні особи (в т....
10.04.2025
Як прийняти нового члена до фермерського господарства
На законодавчому рівні правилам прийняття нового члена до фермерського господарства (далі – ФГ) приділено мало уваги. Водночас це одна з важливих дій, без яких не обходиться жодне ФГ. У цьому матеріалі розповімо, чим регулюється процедура прийняття нового члена до ФГ, з яких етапів вона склада...
Нове
24.04.2025
Як повідомити про зміну відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального
З 08.04.2025 набула чинності постанова КМУ від 04.04.2025 № 374, якою затверджено, зокрема, Порядок ведення Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального, Порядок заповнення заяв щодо ліцензії на право зберігання пального та форму витягу з Реєстру . У статті розповімо, в яких випадках суб...
17.04.2025
Ліцензії на алкоголь, тютюн, пальне: хто має оновити інформацію до 01.07.2025?
Особи, які мають ліцензії, до 01.07.2025 мають подати органу ліцензування оновлені відомості. Розглянемо, хто та яким чином має їх подати у зв'язку із змінами правил ліцензування операцій з алкоголем, тютюном та пальним з 01.01.2025 – у зв’язку з уведенням у дію норм Закону від 18.0...
11.04.2025
Як перетворити приватне підприємство на ТОВ у зв’язку зі скасуванням Господарського кодексу?
Діяльність приватних підприємств нині регулюється нормами Господарського кодексу (далі – ГК). Однак у серпні 2025 року ГК втратить свою силу. Тому вже зараз у власників багатьох приватних підприємств постають запитання, що буде з їхнім підприємством після втрати сили ГК, чи потрібно щось зміню...
Кращі матеріали
Центр сповіщень