Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Мала приватизація: що це таке та як узяти участь

26.09.2022 426 0 0

Новий етап малої приватизації в період воєнного стану стартував за новими правилами у вересні 2022 р. А саме 19 вересня відбувся перший аукціон з початку війни – Фонд держмайна (ФДМ) продав спиртовий завод у Тернопільській області. 

Які об’єкти потрапляють до малої приватизації? Яка процедура участі в купівлі (аукціоні)? Чи є вимоги для участі? Де можна переглянути об’єкти для приватизації? 


Що таке «мала приватизація»

Приватизація – платне відчуження майна, що перебуває в державній власності, на користь фізосіб або юросіб (п. 22 ч. 1 ст. 1 Закону від 18.01.2018 № 2269-VIII «Про приватизацію державного і комунального майна», далі – Закон № 2269).

Об’єкти приватизації поділяються на об’єкти малої та великої приватизації (ст. 5 Закону № 2269).

До об’єктів малої приватизації належать державні підприємства, пакети акцій, об’єкти незавершеного будівництва, соціально-культурного призначення, окреме рухоме та нерухоме майно, вартість яких не перевищує 250 млн грн.

Такі об’єкти продаються лише через аукціони ProZorro.Продажі.

У чому особливості малої приватизації в період воєнного стану

Питання малої приватизації регулюються:

  • Законом № 2269, до якого було внесено зміни згідно із Законом від 28.07.2022 № 2468-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сприяння процесам релокації підприємств в умовах воєнного стану та економічного відновлення держави» (набрав чинності 19.08.2022);
  • Порядком проведення електронних аукціонів для продажу об’єктів малої приватизації та визначення додаткових умов продажу, затвердженим постановою КМУ від 10.05.2018 № 432, зі змінами, унесеними постановою КМУ від 23.08.2022 № 952 (зміни діють з 27.08.2022). 

Як зазначено в урядовому роз’ясненні, суть змін у такому:

  • запровадження повторного електронного аукціону за методом покрокового зниження стартової ціни та подальшого подання цінових пропозицій;
  • скорочення періоду між аукціонами з 20–35 до 10–15 календарних днів (далі – к. д.);
  • підписання протоколу про результати електронного аукціону шляхом накладання кваліфікованих електронних підписів;
  • сплата переможцем електронного аукціону ціни продажу об’єкта приватизації протягом 20 робочих днів (далі – р. д.) із дня формування протоколу про результати аукціону;
  • укладення договору купівлі-продажу об’єкта приватизації протягом 25 р. д. із дня, що настає за днем формування протоколу;
  • опублікування органом приватизації в електронній торговій системі наказу про завершення приватизації протягом 10 к. д. із дня його видання.

Фактично змінами пришвидшено проведення аукціонів малої приватизації.

Більш детально див. Покрокова інструкція: як проходять онлайн-аукціони з приватизації в системі Прозорро. Продажі за новими правиламизапосиланням.

Хто може взяти участь у малій приватизації

Учасником, тобто покупцем, в аукціоні майна, яке бере участь у малій приватизації, може бути будь-хто: як фізична, так і юридична особа; як резиденти, так і нерезиденти за деякими винятками. Заборона є для осіб, пов’язаних з державою-агресором (рф), або стосовно яких застосовано санкції, для інвестицій з офшорів без прозорої структури власності. Повний перелік винятків – у ст. 8 Закону № 2269.

Окрім того, згідно з ч. 9. ст. 14 Закону № 2269 одним із обов’язкових документів для кваліфікації переможця є фінансова звітність за останній квартал чи рік. Відповідно, у новостворених підприємств не завжди може бути такий документ.

Як довідатися про об’єкти, які приватизуються

Як об’єкти малої приватизації виставлено спиртові заводи, комбінати хлібопродуктів, тобто як цілісні майнові комплекси, так і окреме майно, зокрема і невеликі будівлі, рухоме майно тощо (див. новину КМУ від 01.09.2022).

Інформація про об’єкти розміщується на сайтах:

  • privatization.gov.ua  за посиланням (можна відсортувати вибірку за типом, вартістю, регіоном, датою торгів тощо). До речі, це офіційне посилання сайту ФДМ щодо переліку і каталогу об’єктів малої приватизації;
  • ProZorro.Продажі – (вибірка – «мала приватизація» у закладці «напрямок роботи», а далі – фільтри, які вас цікавлять – за вартістю, регіоном тощо;
  • авторизованих майданчиків (перелік авторизованих електронних майданчиків – посилання з сайту ФДМ).

Важливо: бізнес може самостійно ініціювати приватизацію об’єктів державної власності. Якщо бачите занедбану будівлю або непрацюючий цех, що може допомогти в розвитку вашого бізнесу або буде корисним вашій громаді, можна подати заяву про включення об’єкта державної власності до переліку об’єктів, що підлягають приватизації, та придбати її на прозорому аукціоні. Як це зробити, див. за офіційним посиланням ФДМ.

Зокрема, про це йдеться і на сайті Київської обласної військової адміністрації. А саме зазначено, що потенційні покупці мають надіслати лист у довільній формі на адресу регіонального відділення Фонду державного майна, та приведено зразок такої ініціативи. 

Як узяти участь в аукціоні з малої приватизації

Усі об’єкти приватизації продаються лише через електронні аукціони ProZorro.Продажі.

ФДМ наводить 7 простих кроків для участі в аукціоні та купівлі об’єкта малої приватизації:

1. Ознайомитись зі списком об’єктів можна на сторінці «Мала приватизація» сайту, на сайті ProZorro.Продажі або на сайті будь-якого з майданчиків, авторизованих для продажу об’єктів малої приватизації.

2. Обрати об’єкт, вивчити інформацію про нього та про умови продажу.

3. Зареєструватися на будь-якому з десятків підключених до системи майданчиків – інформація про торги ідентична на всіх майданчиках.

4. Подати заяву на участь в аукціоні через особистий кабінет на майданчику:

  • завантажити необхідні документи, зазначені у вимогах до учасників;
  • сплатити гарантійний та реєстраційні внески;
  • подати цінову пропозицію на торги.

5. Узяти участь в аукціоні та перемогти.

6. Пройти кваліфікацію:

  • до завершення торгів організатор не взаємодіє з покупцем і не знає, хто бере участь в аукціоні;
  • перевірка документів учасника відбувається після проведення аукціону;
  • подати додаткові документи організатору (за потреби) для підтвердження статусу переможця;
  • підписати протокол аукціону.

7. Оплатити вартість активу та укласти договір купівлі-продажу.

Яка сума гарантійного внеску та чи повертається він?

Гарантійний внесок – сума коштів, яка вноситься потенційним покупцем об’єкта приватизації для забезпечення виконання його зобов’язання щодо участі в аукціоні у вигляді грошових коштів або банківської гарантії (п. 10 ч. 1 ст. 1 Закону № 2269). 

Розмір гарантійного внеску становить 20 % від стартової ціни лота. Якщо два аукціони з продажу цього об’єкта не відбулися через дискваліфікацію переможця, то гарантійний внесок становить більшу з сум: 50 % стартової ціни об’єкта малої приватизації або 30 розмірів мінімальної заробітної плати (далі – МЗП) станом на 1 січня року (для 2022 – 195 000 грн), в якому оприлюднюється інформаційне повідомлення (п. 4 ч. 7 ст. 14 Закону № 2269).

Гарантійний внесок буде повернутоякщо учасник аукціону програє, або врахований як частина оплати – якщо переможе (ч. 7 ст. 15 Закону № 2269).

Що таке реєстраційний внесок та чи повертають його в разі програшу в аукціоні?

Реєстраційний внесок – сума коштів у розмірі 0,2 МЗП на 1 січня поточного року – для об’єктів малої приватизації (10 МЗП – для об’єктів великої приватизації), що вноситься за реєстрацію заяви на участь у приватизації потенційним покупцем на відповідний рахунок оператора електронного майданчика, який протягом 5 р. д. із дня проведення аукціону зараховує їх до державного або місцевого бюджету.

Тобто 2022 року реєстраційний внесок для малої приватизації становить 1 300 грн (6 500 грн х 0,2)

Реєстраційний внесок не повертається потенційному покупцю, крім випадків, передбачених Законом № 2269.

Важливо: для участі в аукціоні гарантійний та реєстраційний внески сплачуються на рахунок оператора електронного майданчика, через який подається заява на участь у приватизації (ч. 11 ст. 14 Закону № 2269).

Відповіді на часті запитання щодо участі в аукціонах, зокрема щодо малої приватизації, наведено на сайті, присвяченому саме приватизації, за посиланням.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали