Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як подати до суду клопотання про поновлення процесуальних строків

27.09.2024 198 0 0

Майже кожен суб’єкт господарювання (далі – СГ) хоч раз стикався із судовим процесом і знає, наскільки важливо дотримуватися встановлених законом процесуальних строків. Пропуск таких строків може призвести до неприємних наслідків, таких як залишення позову без розгляду або втрата права на оскарження. У статті розглянемо порядок подання клопотання про поновлення процесуальних строків. Як приклад наведемо ситуацію, коли підприємство пропустило строк оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки керівник та інші посадові особи компанії перебували за кордоном через війну.


Запитання – відповіді

Який процесуальний строк установлено для судового оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Відповідно до п. 56.1 Податкового кодексу рішення контролюючих органів можна оскаржити в адміністративному або судовому порядку.

Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства, далі – КАС).

Якщо законом передбачено можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком або законом визначено обов’язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк. Цей строк обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.

Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача не було прийнято та/або вручено суб’єктом владних повноважень позивачу в строки, визначені законом, для звернення до адмінсуду передбачено шестимісячний строк. Такий строк розраховується з дня звернення позивача до суб’єкта владних повноважень із відповідною скаргою на його рішення, дії або бездіяльність (ч. 4 ст. 122 КАС).

Таким чином, якщо підприємство не скористалося правом на адміністративне оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної (процедура адміноскарження вважається досудовим порядком вирішення спору), то оскаржити відмову можна протягом шести місяців.

Якщо підприємство скористалося зазначеним правом, то встановлюється тримісячний строк оскарження, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб’єкта владних повноважень.

Як поновити процесуальний строк?

Відповідно до ч. 1 ст. 121 КАС суд поновлює пропущений процесуальний строк, установлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли КАС установлено неможливість такого поновлення.

Для поновлення процесуальних строків на оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної необхідно подати заяву до суду та обґрунтувати поважність причини пропуску таких строків.

Якщо інше не встановлено законом, заява про поновлення процесуального строку розглядається судом, у якому належить учинити процесуальну дію, стосовно якої пропущено строк, а заява про продовження процесуального строку, установленого судом, – судом, який установив строк, у письмовому провадженні (ч. 3 ст. 121 КАС).

Одночасно з поданням заяви про поновлення процесуального строку має бути вчинена процесуальна дія (подана заява, скарга, документи тощо), стосовно якої пропущено строк (ч. 4 ст. 121 КАС).

Таким чином, заява про поновлення строків або подається разом із позовною заявою як окремий документ, що додається до позову, або міститься в тексті позову.

Про поновлення або продовження процесуального строку, відмову в поновленні або продовженні процесуального строку суд постановляє ухвалу, яка не пізніше наступного за днем її постановлення дня надсилається особі, яка звернулася з відповідною заявою (ч. 6 ст. 121 КАС).

Як обґрунтувати поважність причин пропуску строку оскарження?

Як уже було зазначено, строк оскарження рішення поновлюється за рішенням суду на підставі відповідної заяви та з обов’язковим обґрунтуванням поважності причин пропуску строку.

При цьому КАС не містить вичерпного переліку поважних причин пропуску, оскільки ситуації в житті бувають абсолютно різні й законодавець навмисно надав суду свободу дій при визначенні поважності причин. Тому підприємствам, які пропустили процесуальні строки, доведеться дуже переконливо довести до відома суду, що дійсні причини пропуску строку були поважними (зразок такої заяви див. у кінці статті).

Однак, як свідчить судова практика, здебільшого причини пропущення процесуальних строків, пов’язані з війною або бойовими діями, визнаються судами поважними.

Як подати заяву про поновлення процесуальних строків?

Як було зазначено вище, це можна зробити одним із способів:

  • або викласти прохання про поновлення процесуальних строків у позовній заяві;
  • або додати таку заяву до позову як окремий документ.

Викласти прохання в позовній заяві можна в окремому розділі, наприклад, з таким формулюванням: «Прошу визнати причини пропуску процесуального строку поважними та поновити строк на оскарження рішення про відмову в реєстрації податкової накладної».

Як подати заяву про поновлення строків через Електронний суд?

Підсистема «Електронний суд» – це складова Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС). Особливих відмінностей між поданням заяви про поновлення процесуальних строків через Електронний суд або в паперовому вигляді немає.

Алгоритм подання такої заяви як прохання в самому позові за допомогою Електронного суду такий самий, як і подання будь-якої іншої позовної заяви через цю підсистему (див. про це детальніше в статті «Як подати позов через електронний кабінет у підсистемі ЄСІТС «Електронний суд»?»).

Якщо ж підприємство подає заяву як окремий документ, то її потрібно роздрукувати, підписати, відсканувати у форматі PDF, завантажити як додаток до позову в підсистему «Електронний суд» і потім подати позов через ЄСІТС. І зробити це необхідно саме так, оскільки подати заяву про поновлення процесуальних строків слід одночасно з поданням позову відповідно до ч. 4 ст. 121 КАС.

Зразок

 

 

Одеський окружний адміністративний суд
65062, м. Одеса, вул. Фонтанська дорога, 14

 

 

Позивач:  Товариство з обмеженою відповідальністю «Веселка»
Місцезнаходження:
73009, м. Херсон, вул. Шевченка, 1

 

 

Код ЄДРПОУ: 12345678
Номер засобу зв’язку: +38 012 345 67 89
Адреса електронної пошти: veselka@ukr.net

 

 

Відповідач-1: Головне управління Державної податкової служби
в Херсонській області

Код ЄДРПОУ: 43141377

Поштова адреса: 73022, м. Херсон,
просп. Незалежності (просп. Ушакова), 75
Номер засобу зв’язку: 095 149 49 90
Адреса електронної пошти: kherson.official@tax.gov.ua

 

 

Відповідач-2: Державна податкова служба України

Код ЄДРПОУ: 43005393

Поштова адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8
Номери засобів зв’язку: +38 (044) 272 51 59,
+38 (044) 272 62 55, +38 (044) 272 29 56
Адреса електронної пошти: post@tax.gov.ua

ЗАЯВА
про поновлення процесуального строку

18.02.2022 ТОВ «Веселка» через е-кабінет платника податків отримало квитанцію про реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ПН, РК, ЄРПН), відповідно до якої ПН № 1 присвоєно номер 12345678910, але її реєстрацію зупинено згідно з п. 201.16 Податкового кодексу.

20.02.2022 ТОВ «Веселка» через е-кабінет платника податків направило повідомлення № 1 про подання пояснень і копій документів щодо ПН, реєстрацію якої зупинено.

22.02.2022 ТОВ «Веселка» отримало рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН № 1111111/11111111, прийняте комісією з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН Головного управління ДПС у Херсонській області.

24.02.2022 РФ розпочала повномасштабну війну проти України. ТОВ «Веселка» зареєстроване і розташоване в м. Херсон, вул. Шевченка, 1. Фактично з 24.02.2022 Товариство припинило свою діяльність у зв’язку з окупацією російськими військами.

Незважаючи на деокупацію м. Херсон ЗСУ 11.11.2022, Товариство фактично не провадило підприємницьку діяльність, оскільки я, Іваненко Олена Іванівна, директорка ТОВ «Веселка», через окупацію м. Херсон була змушена залишити Україну і з 01.03.2022 по 01.09.2024 перебувала в Республіці Польща, що підтверджується копією закордонного паспорта з позначками про перетин кордону. 2 вересня 2024 року я повернулась до України та відновлюю господарську діяльність ТОВ «Веселка».

Таким чином, ТОВ «Веселка» пропустило процесуальний строк оскарження рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН № 1111111/11111111.

Відповідно до ч. 2 ст. 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС) для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно із ч. 1 ст. 121 КАС суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, установлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом установлено неможливість такого поновлення.

З огляду на вищевикладене, прошу визнати причини пропуску процесуального строку поважними та поновити строк на оскарження рішення про відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН № 1111111/11111111.

Додаток: копія закордонного паспорта з позначками про перетин кордону*.

Директор ТОВ «Веселка»

(підпис)

Олена ІВАНЕНКО

23.09.2024

_____________

* Додаток тут не наводиться.
Зразок_Заява про поновлення процесуального строку.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали