Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Як подати позов через електронний кабінет у підсистемі ЄСІТС «Електронний суд»?

07.06.2024 253 0 0

Про що ця стаття? Розглянемо, як підприємству подати позов через електронний кабінет у підсистемі Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи «Електронний суд» (далі – ЄСІТС, е-кабінет, е-суд), для прикладу – за правилами господарського судочинства. Варто зазначити, що в інших процесуальних кодексах містяться аналогічні норми стосовно функціонування ЄСІТС.


Що таке ЄСІТС, е-кабінет та е-суд?

Згідно із ч. 4 ст. 6 Господарського процесуального кодексу (далі – ГПК) ЄСІТС відповідно до закону забезпечує обмін документами (надсилання та отримання документів) в електронній формі між судами, між судом та учасниками судового процесу, між учасниками судового процесу, а також фіксування судового процесу та участь учасників судового процесу в судовому засіданні в режимі відеоконференції.

Для довідки. Аналогічні норми містяться в ч. 4 ст. 14 Цивільного процесуального кодексу (далі – ЦПК) та ч. 4 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства (далі – КАС).

ЄСІТС складається з підсистем (модулів), зокрема, з е-кабінету та е-суду.

Відповідно до ч. 5 ст. 6 ГПК е-кабінет – це персональний кабінет (вебсервіс чи інший користувацький інтерфейс) у підсистемі (модулі) ЄСІТС, за допомогою якого особі, яка пройшла електронну ідентифікацію, надається доступ до інформації та сервісів ЄСІТС або її окремих підсистем (модулів), у тому числі можливість обміну (надсилання та отримання) документами (зокрема, процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, а також між учасниками судового процесу.

Електронна ідентифікація особи здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП) чи інших засобів електронної ідентифікації, які дають змогу однозначно встановити особу.

Вебсторінку кабінету розміщено за адресою: https://id.court.gov.ua.

Е-суд – це підсистема ЄСІТС, що забезпечує можливість обміну (надсилання та отримання) документами (у т. ч. процесуальними документами, письмовими та електронними доказами тощо) між судом та учасниками судового процесу, між користувачем цієї підсистеми та Вищою радою правосуддя, а також отримання інформації про стан і результати розгляду таких чи інших документів.

Простіше кажучи, е-кабінет забезпечує реєстрацію та ідентифікацію особи, а обмін інформацією та документами здійснюється в е-суді.

Хто повинен реєструватися в ЄСІТС?

Для того щоб подати позов до суду через е-суд, спочатку потрібно зареєструватися в е-кабінеті.

Відповідно до ч. 6 ст. 6 ГПК свої е-кабінети в ЄСІТС або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами, реєструють:

  • адвокати, нотаріуси, державні та приватні виконавці, арбітражні керуючі, судові експерти, органи державної влади та інші держоргани, зареєстровані за законодавством України як юридичні особи, їх територіальні органи, органи місцевого самоврядування, інші юрособи, зареєстровані за законодавством України, – в обов’язковому порядку;
  • інші особи – у добровільному порядку.

Аналогічні норми містяться у ч. 6 ст. 14 ЦПК і ч. 6 ст. 18 КАС.

Тобто всі юрособи зобов’язані зареєструватися в ЄСІТС, а фізособи можуть зробити це добровільно. Однак останнім також бажано зареєструватися в ЄСІТС. Адже це значно спростить комунікацію із судовою владою та дозволить особі знати про важливі для неї справи, які розглядаються в суді.

Звертаємо увагу! Згідно з п. 1 розд. II Закону від 29.06.2023 № 3200-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов’язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі або її окремій підсистемі (модулі), що забезпечує обмін документами» юрособи приватної форми власності зобов’язані були зареєструвати е-кабінет в ЄСІТС до 20.02.2024.

Але ті, хто не встиг цього зробити до граничного строку, можуть зареєструвати свій е-кабінет в ЄСІТС – жодних обмежень щодо реєстрації немає. Про наслідки відсутності зареєстрованого е-кабінету для підприємства див. нижче у цій статті.

Який алгоритм подання позову в е-кабінеті?

В е-кабінеті повинен зареєструватися керівник юрособи, бо саме він представляє компанію у відносинах із третіми особами. Ідентифікація керівника відбувається за допомогою його КЕП. Після цього юрособа може подати процесуальні документи до суду.

Розглянемо покроковий алгоритм подання позовної заяви.

Після успішної реєстрації та ідентифікації ви побачите головний інтерфейс сторінки е-суду. Для подання позову необхідно виконати такі дії.

Крок 1. У лівій частині інтерфейсу натиснути на розділ «Заяви», а після цього вибрати кнопку «Створити».

Крок 2. Наступним ви побачите вікно, де система уточнить, як ви бажаєте подавати позовну заяву – як представник чи як фізособа. У нашій ситуації необхідно натиснути «Наступний крок», оскільки позов буде подаватися від імені юрособи.

Крок 3. Ви побачите вікно, де система запитує у вас електронну довіреність. У такому разі необхідно вибрати варіант праворуч: «Копія документа, який підтверджує повноваження представника» та завантажити у відповідне поле скан-копію виписки з ЄДРПОУ, де вказані повноваження керівника або особи, яка має право вчиняти юридичні дії від імені юрособи. Після цього натиснути «Наступний крок».

Крок 4. Вибрати судочинство, наприклад, господарське. Спустившись вниз у переліку варіантів назв заяв, ви побачите позовну заяву. На неї і треба натиснути.

Крок 5. Перейти до безпосереднього заповнення шаблону позовної заяви:

  • спочатку слід указати регіон суду, інстанцію та назву суду;
  • у розділі «Атрибути» навести дату та вихідний номер позову, а також коротко викласти зміст, наприклад: «Позовна заява до ТОВ «ВЕСЕЛКА» щодо стягнення заборгованості за договором від 01.01.2024 № 1»;
  • у розділі «Позивач» відобразити всю необхідну інформацію про юрособу;
  • розділ «Представник Позивача» підтягнеться автоматично, якщо ви – керівник або особа, що має право вчиняти юридичні дії від імені юрособи, і потім перейти до наступного розділу;
  • у розділі «Відповідач» у відповідних полях навести необхідну інформацію про відповідача;
  • у розділі «Інший учасник» вказати інших учасників процесу, наприклад, третіх осіб. Якщо інших учасників процесу немає, натиснути «Наступний крок»;
  • зазначити ціну позову у відповідному розділі і перейти до розділу «Текст заяви»;
  • до цього розділу слід перенести текст позову, але без шапки документа, яка сформується автоматично після того, як буде повністю заповнена позовна заява. Після внесення у відповідне поле тексту позову включно з проханням і переліком додатків необхідно натиснути «Наступний крок»;
  • далі у відповідному полі слід підтвердити, що іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) із тим самим предметом та з тих самих підстав не подано і перейти до розділу «Додатки».

Як подати документи, що додаються до позову?

Додатки до позову подаються у форматі PDF. Для цього в розділі «Додатки» слід натиснути на «Завантажити додатки до заяви» і перетягнути відповідні файли до системи.

Як подати квитанції про сплату судового збору?

Судовий збір можна сплатити онлайн у відповідному розділі (розмір збору система розрахує автоматично). Якщо судовий збір уже було сплачено в банку, то квитанцію про сплату необхідно відсканувати, завантажити у форматі PDF до додатків до позовної заяви і натиснути «Сформувати заяву». Далі позовна заява буде сформована в системі.

Наша порада. Обов’язково перевірте позовну заяву і переконайтесь, що все складено правильно. І тільки після цього натисніть «Підписати та відправити». Те саме слід зробити з копією позову для відповідача. Якщо відповідач не зареєстрований в е-суді, до додатків необхідно завантажити докази направлення йому копії позову.

Чи можна зараз подавати позов у паперовому вигляді? Якими будуть наслідки, якщо юридична особа не зареєструвала е-кабінет?

На сьогодні жодних обмежень щодо подання позову чи інших процесуальних документів у паперовому вигляді немає. Існує лише обов’язок, зокрема, для юросіб зареєструвати е-кабінет в ЄСІТС.

Відповідно до ч. 1 ст. 174 ГПК суд постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху також у разі, якщо позовну заяву подано особою, яка згідно із ч. 6 ст. 6 ГПК зобов’язана зареєструвати е-кабінет, але не зробила цього.

Тобто через відсутність зареєстрованого е-кабінету в ЄСІТС позовну заяву залишать без руху і повернуть позов, якщо позивач не виправить це в установлений судом строк.

Звертаємо увагу! У ч. 1 ст. 174 ГПК ідеться саме про обов’язок мати зареєстрований е-кабінет, а не про заборону подавати в паперовому вигляді позовну заяву.

Тому, якщо через об’єктивні обставини особа не може подати позов через е-кабінет, але він у неї є, позов можна подати в паперовому вигляді, зазначивши, що позивач має зареєстрований е-кабінет в е-суді ЄСІТС. Тоді формальних підстав для залишення позовної заяви без руху не буде.

Також не буде зайвим зазначити в позові об’єктивні обставини, через які його не можна подати через е-кабінет.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали