Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Як оформити довіреність на отримання зарплати мобілізованого працівника?

Ситуація. Працівник підприємства був мобілізований на службу у Збройних силах України. Він надав підприємству відповідні документи, і підприємство видало наказ про увільнення його від роботи на період служби, а також про збереження за ним місця роботи і середнього заробітку. Проте у цього працівника немає банківської картки, зарплату він отримував у касі підприємства. Зараз із зрозумілих причин приходити за своїми грошима він не може.

Запитання. Чи може, наприклад, хтось з родичів отримувати в касі підприємства зарплату за працівника (і які документи для цього потрібні)?

Коротка відповідь. Так, отримувати зарплату замість працівника може інша людина, але для цього необхідно оформити довіреність.


Що говорить закон?

Законодавство дозволяє особі вчиняти юридичні дії не тільки особисто, але й через представника, надавши йому для цього відповідні повноваження (ст. 237 Цивільного кодексу, далі – ЦК). Для здійснення повноважень представникові видається довіреність (ст. 244 ЦК).

Як застосувати на практиці?

Головне питання, яке виникає при згадці про довіреність у нашій ситуації:

Чи потрібно нотаріально посвідчувати довіреність на отримання зарплати працівника іншою особою?

Ні, у відвідувані нотаріуса немає необхідності. Як передбачено ч. 4 ст. 245 ЦК, довіреність на отримання заробітної плати, стипендії, пенсії, аліментів може бути посвідчена посадовою особою організації, де довіритель працює, навчається, перебуває на стаціонарному лікуванні або за місцем його проживання.

Таким чином, убуваючи на військову службу, працівник може оформити довіреність, наприклад, на свого родича і засвідчити дійсність свого підпису на цій довіреності за місцем роботи. Нотаріальне посвідчення у цьому випадку не потрібне. На практиці за місцем роботи таку довіреність посвідчують працівники відділу кадрів.

Чи є встановлена форма такої довіреності та які відомості до неї необхідно включити?

Установленої форми такої довіреності немає, складається вона в довільній формі.

Будьте уважні! Згідно з ч. 3 ст. 247 ЦК, на довіреності обов’язково має стояти дата її видачі (без неї довіреність є недійсною!).

Виходячи з практики до довіреності також слід включити такі відомості:

  • П. І. Б. особи, яка видає довіреність, та дані, що ідентифікують її (наприклад, її ІПН, паспортні дані та місце реєстрації);
  • П. І. Б. особи, яка є представником, уповноваженим на підставі цієї довіреності отримати зарплату працівника, і дані, що ідентифікують її;
  • найменування підприємства (місця роботи), де слід отримати зарплату;
  • строк дії довіреності (увага: якщо його не зазначити, то довіреність діятиме до її скасування!).

Нагадуємо! На довіреності має стояти посвідчувальний напис посадової особи підприємства, що підтверджує достовірність підпису довірителя на довіреності.

Для вашої зручності наводиться зразок такої довіреності в кінці консультації.

Чи має бути довіреність на отримання зарплати оформлена тільки на родича працівника? І яким чином у цьому випадку слід підтвердити спорідненість?

Довіреність може бути видана на будь-яку особу, якій працівник довіряє отримати свою зарплату (середній заробіток). І це не обов’язково має бути близький родич або член сім’ї. Тут законодавство не містить обмежень. Тому отримати зарплату працівника за дорученням може, наприклад, його друг, сусід або колега – співробітник вашого підприємства.

Як бути, якщо працівник не встиг перед своїм вибуттям на службу видати таку довіреність? Адже тепер, навіть якщо працівник її видасть, то засвідчити достовірність його підпису на довіреності підприємство не зможе.

Нагадаємо, що ми розглядаємо ситуацію, коли у працівника немає банківської картки, на яку можна було б перераховувати його зарплату. Тому зараз у працівника теоретично є три варіанти дій:

Варіант 1. Оформити банківську картку, повідомити її реквізити роботодавцеві й отримувати зарплату на картку. Цей варіант підійде тільки для випадку, коли за місцем служби працівника є банківські установи, де є можливість оформити банківську картку. На жаль, наразі такий варіант підійде далеко не всім військовослужбовцям.

Варіант 2. Оформити довіреність у нотаріуса і переслати на підприємство (якщо працівник служить у регіоні, де є працюючі нотаріуси).

Варіант 3. Оформити довіреність за місцем військової служби. Підстава – ч. 3 ст. 245 ЦК, де сказано, що довіреність військовослужбовця може бути посвідчена командиром (начальником) військової частини. Це найбільш прийнятний і реальний варіант виходу із ситуації, що склалася.

Довіреність на отримання зарплати має бути разовою чи її можна оформити на весь час служби працівника?

Згідно з нормами ЦК, така довіреність може бути як разовою, так і багаторазовою. Проте виходячи з вимог законодавства, що регламентує порядок оформлення касових операцій, така довіреність має бути разовою.

Звернемося до п. 3.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті України, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637. Там сказано, що коли видача готівки проводиться за довіреністю, оформленою відповідно до законодавства, то в тексті касового ордера після П. І. Б. отримувача бухгалтер зазначає П. І. Б. особи, якій довірено отримувати суму. А якщо видача готівки проводиться за видатковою відомістю, тоді перед підписом про отримання коштів касир робить напис: «За довіреністю». При цьому довіреність залишається у касира і додається до касового ордера або видаткової відомості.

Таким чином, багаторазова довіреність у цій ситуації не підійде, інакше підприємством буде порушена вимога Положення № 637.

Але ж тоді працівникові доведеться оформити не одну довіреність, а відразу декілька?

Саме так. Тому простіше відкрити картку в банку. Або ж оформити відразу декілька разових довіреностей на кілька місяців наперед, якщо у працівника немає можливості оформити картку.

Зразок

Довіреність
на отримання заробітної плати

м. Полтава

30 травня 2022 року

Я, Коломийко Сергій Степанович, старший бухгалтер ТОВ «Промтехсервіс», паспорт АК 121212, виданий Самарським РВД МУ УМВС м. Дніпропетровськ 12.01.1998, реєстраційний номер картки платника податків 13131313, зареєстрований за адресою: м. Полтава, вул. Степова, буд. 33, кв. 7,

  • доручаю отримати в бухгалтерії ТОВ «Промтехсервіс» належні мені грошові кошти – середній заробіток за період служби в ЗСУ за червень 2022 року
  • моїй дружині Коломийко Олесі Макаровні, паспорт АН 323232, виданий Самарським РВД МУ УМВС м. Дніпропетровськ 25.01.1998, реєстраційний номер картки платника податків 17171717, зареєстрованій за адресою: м. Полтава, вул. Степова, буд. 33, кв. 7.

30.05.2022      (підпис)       Сергій КОЛОМИЙКО

Підпис Коломийка С. С. на довіреності засвідчую відповідно до ст. 245 Цивільного кодексу

Начальник відділу кадрів ТОВ «Промтехсервіс»      (підпис)       Аліса ЗАКОРСЬКА

30.05.2022

Зразок довіренності на отримання заробітної плати.doc
Завантажити
Коментарі до матеріалу
Статті за темою
02.06.2025
Припинення дії ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкоголем і тютюновими виробами: підстави та порядок оскарження
У статті розповімо, в якому порядку та за яких умов орган ДПС може припинити дію ліцензій на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами. Орган ДПС може ухвалити рішення про припинення дії ліцензії на зберігання пального, роздрібну торгівлю алкогольними напоям...
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали