Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Змінилося законодавство для ТОВ: чи треба вносити зміни до установчих документів?

24.02.2023 1275 0 1

Чули, що з 01.01.2023 набули чинності зміни, які стосуються діяльності ТОВ. У зв’язку із цим у нас виникла низка запитань.


Запитання – відповіді

1. Яким законом передбачені ці зміни?

Дійсно, з 01.01.2023 набув чинності Закон від 27.07.2022 № 2465-IX «Про акціонерні товариства» (далі – Закон № 2465).

Як ви розумієте з назви цього закону, у першу чергу зміни стосуються саме акціонерних товариств. Проте нормами розд. XIX «Прикінцеві та перехідні положення» були внесені зміни до цілої низки законів, зокрема і до Закону від 06.02.2018 № 2275-VIII «Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю» (далі – Закон № 2275).

2. У чому полягають зміни, що стосуються ТОВ?

Найбільш важливі зміни для ТОВ, передбачені Законом № 2465, такі.

1. Облік часток товариства (ч. 5 ст. 11, ст. 151 Закону № 2275).

Наразі законом передбачено, що облік часток ТОВ може здійснюватися в депозитарній системі. Для цього товариство укладає відповідний договір із Центральним депозитарієм цінних паперів.

Зверніть увагу! Облік часток у депозитарній системі – справа добровільна, а не обов’язкова.

Для укладення такого договору учасники ТОВ повинні прийняти відповідне рішення, а порядок такого обліку – закріпити у статуті. До речі, рішення цього питання наразі віднесене до виняткової компетенції загальних зборів учасників (п. 14 ч. 2 ст. 30 Закону № 2275).

Правда, реальна можливість вести облік часток у депозитарній системі з’явиться у ТОВ з 2024 року, оскільки відповідні зміни до Закону від 06.07.2012 № 5178-VI «Про депозитарну систему України» набудуть чинності з 01.01.2024. До того ж Нацкомісія із цінних паперів і фондового ринку повинна прийняти нормативні документи, що регулюватимуть це питання.

Проте ті ТОВ, яких зацікавив такий облік, можуть уже зараз вивчати це питання і вести необхідну підготовку.

2. Загальні збори учасників (ст. 30–36 Закону № 2275).

Тут досить багато нововведень, а саме:

  • раніше загальні збори учасників мали право приймати рішення з будь-яких питань, тепер же – тільки з тих питань, які не віднесені до виняткової компетенції інших органів товариства законом або статутом (ч. 1 ст. 30 Закону № 2275);
  • у законі наразі закріплене право будь-якого учасника вносити пропозиції щодо включення питань до порядку денного загальних зборів. А пропозиції учасника або учасників товариства, які сукупно володіють 5 або більше відсотками статутного капіталу (далі – СК) товариства, підлягають обов’язковому включенню до порядку денного загальних зборів, таке питання вважається автоматично включеним до порядку денного (ч. 7 ст. 32 Закону № 2275). До змін таке право мали учасники, які володіють часткою в СК у розмірі 10 або більше відсотків;
  • наразі загальні збори учасників можуть проводитися не лише в режимі відеоконференції, яка дозволяє бачити і чути всіх учасників зборів одночасно, але й із застосуванням інших засобів електронної ідентифікації (ч. 3 ст. 33 Закону № 2275). Це нововведення продиктоване реаліями воєнного часу;
  • річні збори учасників ТОВ повинні тепер скликатися щорічно в обов’язковому порядку. Правда, не зовсім зрозуміло, яка відповідальність загрожує товариству, що не виконало цей обов’язок.

    Законодавці розширили перелік випадків, коли стягнення може бути обернене на частку учасника ТОВ. Наразі це можливо також:

3. Звернення стягнення на частку учасника (ст. 22 Закону № 2275).

  • на підставі виконавчого документа про стягнення з учасника коштів;
  • на підставі виконавчого документа про звернення стягнення на частку боржника або майнового поручника, передану в заставу на забезпечення власного зобов’язання або зобов’язання іншої особи;
  • відповідно до способу позасудового звернення стягнення на частку учасника товариства, якщо цей спосіб передбачений договором застави частки в СК товариства і відповідає позасудовим способам звернення стягнення, установленим Законом від 18.11.2003 № 1255-IV «Про забезпечення вимог кредиторів і реєстрацію обтяжень».

4. Вихід учасника з ТОВ (ст. 24 Закону № 2275).

Наразі статутом товариства може бути передбачено, що учасник ТОВ, частка якого в СК товариства становить 50 і більше відсотків, може вийти з товариства без згоди інших учасників. Проте таке положення може бути включене до статуту або виключене з нього тільки в тому випадку, якщо воно прийняте одностайно загальними зборами, у яких узяли участь усі учасники товариства.

Нагадаємо, що раніше вихід такого учасника з ТОВ був можливий тільки з відома інших учасників, а включення до статуту іншого порядку виходу з товариства законодавством не передбачалося.

Є й інші зміни, що стосуються органів управління ТОВ, укладення корпоративного договору, проведення аудиту фінансової звітності ТОВ.

3. Чи треба вносити зміни до установчих документів ТОВ у зв’язку з прийняттям цих змін?

Виходячи зі змісту змін, які передбачає Закон № 2465, нині у ТОВ немає обов’язку вносити ті або інші зміни до свого статуту. Проте за бажання товариство може це зробити.

Наприклад, можна передбачити у статуті облік часток у депозитарній системі або ж вихід з товариства учасника, який володіє часткою в СК у розмірі 50 % і більше, без згоди інших учасників.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали