Сторони договору постачання (постачальник і покупець) можуть домовитися про зміну кількості товару, що поставляється, як після перерахування передоплати, так і після відвантаження товару. Причини зміни кількості можуть бути різними, але ясно одне: якщо кількість товару змінюється після того, як перша подія за договором уже відбулася, необхідно виписати розрахунок коригування (далі – РК). На це прямо вказує п. 192.1 ПК, адже при зміні кількості товару змінюється й загальна договірна вартість такого товару.
Розглянемо, на яку дату потрібно виписувати РК та як його заповнити в різних ситуаціях, пов’язаних зі зміною кількості товару. При цьому будемо орієнтуватися на норми п. 192.1, пп. 192.1.1, 192.1.2 ПК, Порядок № 1307 і Лист № 36942.
При зміні кількості товару складається РК із кодом причини коригування «102 – зміна кількості».
Під зміною кількості товару для цілей застосування коду «102» слід розуміти зменшення (не до нуля!) або збільшення кількості товару за однією або кількома товарними позиціями без зміни ціни за одиницю товару. При цьому така зміна може відбутися:
Зверніть увагу! Збільшення кількості товарів (без зміни ціни за одиницю товару) у більшості випадків супроводжується не виписуванням РК, а складанням податкової накладної (далі – ПН) на додану кількість товару на дату його допостачання або дату отримання доплати за нього. Оформляти РК при збільшенні кількості товарів можна тільки в окремих ситуаціях (наприклад, коли в межах суми передоплати збільшується кількість одного товару та зменшується (у т. ч. до нуля) кількість іншого). |
Зауважимо, що якщо при зміні кількості товару змінюється і його ціна, то коригування здійснюється з кодом причини «104 – зміна номенклатури».
На кожну товарну позицію, за якою змінюється кількість товару, у розділі Б РК мають бути заповнені тільки два рядки:
Ці два рядки становлять одну групу коригування, тому в графі 2.2 розділу Б РК за ними повинен бути зазначений однаковий порядковий номер коригування (п. 23 Порядку № 1307, п. 4.5 Листа № 36942).
Увага! Кількість товарних позицій із ПН, за якими проводяться коригування в тому ж РК, не обмежена (тобто груп коригувань у РК може бути декілька, і кожній із них присвоюється свій послідовний порядковий номер). |
Запам’ятайте, що за коригуванням з умовним кодом «102 – зміна кількості»:
Порядок заповнення розділу Б у РК з умовним кодом «102» такий (п. 23 Порядку № 1307, п. 4.1, 4.5 Листа № 36942):
За договором постачання, укладеним між платниками ПДВ, відбулися такі операції:
Дата складання РК. РК повинен бути складений 21.01.20 р., коли покупець повернув частину товару 2 постачальникові.
Пояснимо. Дата підписання додугоди для цілей РК значення не має, оскільки на цю дату ніякої події, пов’язаної зі зміною суми компенсації за товар, не відбувається. На дату оплати товарів (14.01.20 р.) РК теж не може бути виписаний. Адже хоча оплата була здійснена з урахуванням зменшення кількості товару 2, 4 шт. цього товару, що підлягають поверненню, усе ще знаходилися в покупця. І тільки 21.01.20 р., коли покупець повернув 4 шт. товару 2, постачальник має право оформити РК – саме в цей день відбулася фактична зміна суми компенсації за товар 2.
Порядок складання РК. У нашому випадку змінюється кількість товару 2. А значить, у РК буде одна група коригування з умовним кодом «102». У розділі Б РК будуть заповнені два рядки:
У цих рядках будуть заповнені графи 7 і 8, а графи 9 і 10 залишаться порожніми.
Покажемо, як заповнити розділ Б РК у цьому випадку (див. фрагмент 1).
У розділі А цього РК будуть зазначені: у рядку IV – «–20 000,00»; у рядку II – «–4 000,00»; у рядку I – «–4 000,00».
За договором постачання, укладеним між платниками ПДВ, відбулися такі операції:
Дата складання РК. РК повинен бути складений 10.01.20 р., коли постачальник повернув зайво перераховану передоплату, а значить, фактично змінилася сума компенсації за товари (дата підписання додугоди для цілей оформлення РК значення не має). При цьому потрібно зробити коригування і за товаром 1, і за товаром 2. На дату відвантаження товару 1 (21.01.20 р.) уже нічого складати не потрібно.
Порядок складання РК. У нашому випадку змінюється кількість і товару 1, і товару 2. А значить, у РК буде дві групи коригування, причому з різними кодами причини (така ситуація допустима – див. п. 4.5 Листа № 36942).
За товаром 1 кількість товару збільшується, тому за ним буде група коригування з умовним кодом причини «102 – зміна кількості». У розділі Б РК ця група буде містити два рядки:
За товаром 2 кількість товару зменшується до 0. Тому за ним буде група коригування з умовним кодом «103 – повернення товару або авансових платежів». У розділі Б РК ця група буде містити тільки один рядок, який повністю змінусує рядок 1 ПН, де була зазначена первісна кількість товару 2. Докладніше про порядок заповнення РК із кодом причини «103» див. у матеріалі «РК при поверненні товару або передоплати».
І за товаром 1, і за товаром 2 у групах коригування будуть заповнені графи 7 і 8, а графи 9 і 10 залишаться порожніми.
Покажемо, як заповнити розділ Б РК у цій ситуації (див. фрагмент 2).
У розділі А цього РК будуть зазначені: у рядку IV – «–10 000,00»; у рядку II – «–2 000,00»; у рядку I – «–2 000,00».