У липні 2025 року у законодавстві відбулися зміни щодо подання статистичної та фінансової звітності до органів статистики. У зв'язку із цим у багатьох суб'єктів господарювання виникають запитання, у який строк і за який період потрібно подати статзвітність, яка відповідальність загрожує за її неподання або несвоєчасне подання. У статті ми відповімо на ці запитання.
У липні 2025 року набув чинності Закон від 18.06.2025 № 4505-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо розширення доступу пацієнтів до лікарських засобів, що підлягають закупівлі особою, уповноваженою на здійснення закупівель у сфері охорони здоров’я, шляхом укладення договорів керованого доступу» (далі – Закон № 4505).
До відома! Закон № 4505 набув чинності з 05.07.2025 (опубліковано в газеті «Голос України» 04.07.2025). |
На перший погляд, назва цього закону ніяк не стосується обов’язку подавати статзвітність. Однак, уважно вивчивши норми Закону № 4505, ми побачимо, що ним вносяться зміни до п. 1 Закону від 03.03.2022 № 2115-IX «Про захист інтересів суб’єктів подання звітності та інших документів у період дії воєнного стану або стану війни» (далі – Закон № 2115). Цей пункт Закону № 2115 доповнено новим підпунктом такого змісту:
«13) дія підпунктів 1-4 цього пункту не поширюється на подання статистичної та фінансової звітності до органів державної статистики та інших виробників офіційної статистики, а також на перевірку своєчасності та повноти її подання».
Нагадаємо, що пп. 1-4 п. 1 Закону № 2115 передбачені спеціальні правила, згідно з якими у період воєнного стану або стану війни:
Як бачимо, після появи у п. 1 Закону № 2115 пп. 13 ці правила не стосуються статистичної та фінансової звітності, яка подається до органів статистики.
А це означає, що – незважаючи на воєнний стан – з дати набуття чинності Законом № 4505 (а саме з 05.07.2025):
Однак хочемо вас заспокоїти: не йдеться про негайне виконання нових вимог.
Увага, перехідний період! Довгий час багато суб’єктів господарювання не подавали звітність до органів статистики, тому Законом № 4505 передбачений перехідний період. «На розкочування» надається 3 місяці з дня набуття чинності цим Законом. |
Так, в абзаці другому пп. 13 п. 1 Закону № 2115 наразі зазначено, що особи, які підлягають статистичному спостереженню, у встановленому законодавством порядку протягом 3 місяців з дня набуття чинності Законом № 4505 зобов’язані подати до органів державної статистики та інших виробників офіційної статистики неподану статистичну та фінансову звітність за період її неподання.
Тобто повністю розрахуватися з органами статистики за раніше неподаними звітами потрібно не пізніше 05.10.2025.
Роз’яснення Держкомстату щодо поновлення обов’язку подавати статзвітність можна знайти тут.
За порушення порядку подання статзвітності встановлено адміністративну відповідальність. Так, ст. 1863 КУпАП передбачено, що за неподання органам держстатистики даних для проведення державних статистичних спостережень або подання недостовірних даних не в повному обсязі, не за формою, передбаченою звітно-статистичною документацією, а також за подання цих даних з простроченням до посадових осіб підприємств та фізосіб-підприємців застосовується штраф у розмірі:
Накладати ці адмінштрафи уповноважено органи державної статистики на підставі ст. 2443 КУпАП.
У багатьох суб’єктів господарювання зараз постає запитання:
У цьому випадку до посадових осіб підприємств та підприємців також може бути застосований адмінштраф на підставі ст. 1863 КУпАП – у тих самих розмірах, які ми навели вище. Адже після закінчення перехідного періоду нові вимоги починають діяти на практиці.