ПН при отриманні послуг від нерезидента
Акценти цієї статті:
- у якому випадку оформляється ПН;
- як визначити базу оподаткування і дату нарахування податкових зобов'язань і податкового кредиту;
- особливості оформлення ПН.
Правила оподаткування і складання ПН
Порядок обкладення ПДВ операцій із придбання послуг у нерезидента залежить від місця постачання цих послуг. Правила визначення місця постачання послуг наведені в п. 186.2–186.4 ПК. Якщо за цими правилами місце постачання послуг:
- знаходиться на МТУ – то їх отримання обкладається ПДВ, навіть якщо отримувач-юрособа не зареєстрований платником ПДВ (ст. 208 ПК). При цьому ПН оформляється, тільки якщо отримувач зареєстрований платником ПДВ;
- знаходиться за межами МТУ – тоді об'єкт обкладення ПДВ не виникає, ПН не оформляється.
Базою оподаткування є договірна вартість послуг. Якщо до цієї вартості будуть включені податки, сплачені нерезидентом у своїй країні (наприклад, той же ПДВ), їх сума теж включаються до бази обкладення українським ПДВ. Якщо нерезидент надає послуги безплатно, то база оподаткування визначається виходячи зі звичайної ціни таких послуг. Для визначення бази оподаткування договірна вартість, виражена в інвалюті, перераховується за курсом НБУ на дату виникнення податкових зобов'язань (п. 190.2 ПК).
Податкові зобов'язання нараховуються за правилом першої події: або на дату списання грошей для оплати послуг із банківського рахунка отримувача послуг, або на дату підписання акта їх приймання (п. 187.8 ПК). Платник ПДВ оформляє ПН і реєструє її в ЄРПН.
Право на податковий кредит виникає в отримувача послуг на дату складання ПН (п. 198.2 ПК). При цьому якщо ПН буде зареєстрована в ЄРПН:
- з дотриманням строку реєстрації – отримувач послуг від нерезидента (платник ПДВ) може відобразити податковий кредит в одному звітному періоді з податковими зобов'язаннями,
- з порушенням зазначеного строку – податковий кредит відображається в періоді реєстрації ПН.
Особливості оформлення ПН (п. 12 Порядку № 1307, Лист № 36942):
- у лівому верхньому кутку ПН ставиться позначка «Х» і зазначається тип причини 14 «Складена одержувачем (покупцем) послуг від нерезидента»;
- рядку «Постачальник (продавець)» зазначається найменування (П. І. Б.) нерезидента – постачальника послуг, а через кому країна, у якій він зареєстрований,
- рядку «Індивідуальний податковий номер постачальника (продавця)» – умовний ІПН «500000000000»;
- реквізитах ПН, призначених для даних покупця, отримувач послуг відображає свої дані;
- рядки «Податковий номер платника податків або серія (за наявності) і номер паспорта» не заповнюються як у даних для постачальника, так і в даних для отримувача.
Відображення в декларації: рядок 6 та рядок 13, колонки А та Б.
Приклад
ТОВ «Сопілка», ІПН – 111111111111, придбало у нерезидента – фірми «Wald-Pol», Польща, консультаційні послуги договірною вартістю 2 000 євро з відстроченням платежу. Акт підписано 17.12.18 р. (умовний курс НБУ на дату підписання – 33 грн. за 1 євро).
Заповнення ПН див. у фрагменті.
Фрагмент
<...> |
Коментарі до матеріалу