Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Коли та як реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального і реєструвати акцизні склади?


Автотранспортне підприємство купує пальне для заправки власних автомобілів в об'ємах більше 1 000 м3 шляхом придбання талонів з подальшою заправкою на АЗС. При цьому на своїй території планує обладнати ємкості для зберігання пального об'ємом більше 200 м3 і закуповувати пальне не в роздрібній мережі. Чи потрібно підприємству (і в якому порядку) реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального?

Закупівля пального в будь-яких об'ємах за календарний рік для власного споживання не потребує реєстрації платником акцизного податку, якщо пальне не зберігається у приміщенні (на території) споживача. Якщо ж ви плануєте зберігати пальне для власного споживання, тоді для вирішення питання про реєстрацію платником потрібно визначити, чи буде підприємство розпорядником акцизного складу.

Що потрібно для того, щоб приміщення (територія) не вважалося акцизним складом, а його користувач – не був розпорядником акцизного складу? Як роз'яснюють податківці, потрібно, щоб дотримувалися всі умови, наведені для винятків з поняття «акцизний склад». Для нашого випадку є виняток в абзаці шостому пп. 14.1.6 Податкового кодексу. А саме: загальний об'єм ємкостей на території – не більше 200 м3, об'єм отримання пального не через ліцензовані АЗС за календарний рік – не більше 1 000 м3, використання – тільки для власних потреб.

Якщо ж планується зберігати пальне в ємкостях понад 200 м3 (одна з умов для винятку не дотримується), тоді підприємству доведеться зареєструватися платником акцизного податку з реалізації пального і зареєструвати акцизний склад.

Реєстрація платником. На дату виходу номера друком підзаконний нормативний акт, яким була б затверджена форма реєстраційної заяви, так і не затверджений. Тому ДФС рекомендувала використовувати форму заяви з проекту відповідного наказу Мінфіну (далі – заява). Рекомендована форма заяви застосовується для реєстрації починаючи з 19.06.19 р. (див. інформацію в «В е-кабінеті можна зареєструватися платником акцизного податку»; Індивідуальну податкову консультацію ДФС від 25.06.19 г. № 2909/6/99-99-12-02-02-15/ІПК).

Ті, хто займався реалізацією пального станом на 01.07.19 р., мали зареєструватися до цієї дати. Причому навіть ті, хто раніше вже був зареєстрований у попередній версії СЕАРП.

Ті ж, хто тільки планує здійснювати операції, що підпадають під визначення терміна «реалізація пального», повинні подати заяву не пізніше ніж за 3 робочих дні до початку таких операцій.

За цією формою реєструються й акцизні склади.

Реєстрація акцизного складу. Під час подання заяви з позначкою «Реєстрація платником податку» може здійснюватися одночасна реєстрація акцизних складів (див. виноску 2 у рекомендованій формі). Якщо акцизні склади введені в експлуатацію після реєстрації платником, тоді подається заява з позначкою «Реєстрація акцизного складу».

При заповненні розділу 5 заяви потрібно зазначати код і назву типу об'єкта оподаткування з довідника (графи 12 та 13) і його ідентифікатор, присвоєний платником при поданні форми № 20-ОПП (гр. 14).

Зареєстрованому в СЕАРП та СЕ акцизному складу присвоюється уніфікований номер, який потрібно буде зазначати потім (наприклад, у подальших заявах про зміну даних про склад, анулювання реєстрації, в акцизних накладних).

Не забудьте! На місце зберігання пального потрібно отримувати ліцензію, причому незалежно від об’ємів його зберігання. Тобто і в тому випадку, якщо об’єм ємкостей не перевищуватиме 200 м3. Це окрема реєстраційна дія. Докладніше про ліцензії див. у «Ліцензії на роздрібну торгівлю і зберігання пального: роз’яснення ДФС», «Ліцензії на зберігання пального: нюанси».

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
13.06.2025
Підприємство збільшило об’єм зберігання пального: чи потрібно вносити зміни до Єдиного реєстру ліцензіатів та місць обігу пального?
У статті розглянемо, чи мають суб’єкти господарювання повідомляти орган ДПС про зміну відомостей в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, якщо вони збільшили об’єм зберігання пального. Заповнюємо заяву про отримання ліцензії на право зберігання пального Ситуація. Підприємст...
26.05.2025
Підприємство передає пальне на відповідальне зберігання: як укласти договір та чи сплачувати акцизний податок?
У статті розповімо, як суб’єктам господарювання правильно передати пальне на відповідальне зберігання професійному зберігачу та уникнути негативних податкових наслідків. Якщо в підприємства закінчується строк дії ліцензії на зберігання пального для власних потреб, оформлення нової ліцензії зай...
Популярне
20.06.2025
Резерв сумнівних боргів: у яких випадках підприємству вигідно його створювати
Розповімо, які підприємства можуть оптимізувати податок на прибуток шляхом створення резерву сумнівних боргів та як правильно сформувати цей резерв, щоб не було претензій з боку контролюючих органів. У чому полягає проблема: оптимізація об’єкта обкладення податком на прибуток для деяких підпри...
20.06.2025
Як розрахувати резерв відпусток на дату балансу
У статті розповімо про порядок формування резерву відпусток і регулярність його перегляду. Чи треба щомісячно інвентаризувати резерв? Забезпечення на оплату відпусток формується для рівномірного розподілу витрат на відпустки між звітними періодами. Його створення – обов’язок підприємства...
20.06.2025
Резерв на виконання гарантійних забов'язань: хто повинен створювати та в чому вигода
У статті розповімо, як знання стандартів бухобліку допомагають оптимізувати базу обкладення податком на прибуток. Також поговоримо про формування резерву на виконання гарантійних зобов’язань. Корисна норма бухобліку: згідно з п. 13–18 НП(С)БО 11 «Зобов'язання» підприємствам д...
Нове
14.07.2025
Види діяльності: на що впливає КВЕД?
У статті розглянуто, з якою метою використовується КВЕД суб’єктами господарювання, на які аспекти може вплинути вибір виду діяльності та як змінити інформацію про види діяльності в ЄДР. Інформація про види діяльності, якими займається суб’єкт господарювання, міститься в Єдиному державном...
07.07.2025
Підтвердження інвалідності: нові правила, про які треба знати роботодавцям
У червні 2025 року набули чинності чергові нормативні зміни, що стосуються підтвердження інвалідності. У статті ми розглянули, у чому саме полягають ці зміни та які важливі моменти потрібно взяти до уваги роботодавцям таких працівників. Підтвердження працівником свого статусу особи з інвалідністю ма...
03.07.2025
Формування резервів і забезпечень: для кого – обов'язок, а для кого – право?
Із статті ви дізнаєтеся, хто може не створювати резерви та забезпечення та що для цього потрібно зробити. Формування в бухгалтерському обліку резервів і забезпечень – не просте завдання. Хто зобов'язаний їх створювати? Кому дозволено не вдаватися до цієї процедури і тим самим спростити облік? ...
Кращі матеріали