Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Фінансова оренда: облік в орендаря

27.03.2020 466 0 0

Оренда нерухомості, автомобілів, землі: правові та облікові аспекти

 

Усе частіше підприємство замість купівлі необхідного в господарській діяльності обладнання, верстатів, автомобілів придбавають їх через механізм фінансової оренди (лізингу). У цьому випадку не потрібно вилучати з обороту велику суму грошей. По суті, фінлізинг можна розглядати як альтернативу звичайному кредитуванню. Бухгалтерові при відображенні в обліку операцій, пов᾿язаних з фінансовою орендою основних засобів (далі – ОЗ), слід зосередитися на питаннях, як оприбутковувати та оцінювати отриманий об᾿єкт, як нараховувати на нього амортизацію та обліковувати витрати на експлуатацію об᾿єкта, чи є якісь особливості відоб-раження відповідних операцій у податковому обліку. Про це й ітиметься в консультації.

У бухгалтерському обліку орендар відображає отримання об᾿єкта фінансової оренди (фінлізингу) за правилами п. 5 П(С)БО 14. Тобто отриманий об᾿єкт зараховують до складу активів і одночасно визнають зобов᾿язання за найменшою на початок строку оренди оцінкою:

  • або за справедливою вартістю активу, що дорівнює сумі, за яку можна продати або оплатити зобов᾿язання за звичайних умов на певну дату (п. 4 П(С)БО 7). Зазвичай такою вартістю вважається вартість придбаного ОЗ, зазначена в договорі;
  • або за теперішньою вартістю мінімальних орендних платежів (далі – МОП).

Ці вартості можуть відрізнятися, якщо для об᾿єкта встановлена негарантована ліквідаційна вартість (докладніше див. у матеріалі « Фінансова оренда: облік в орендодавця»).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали