Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Договір транспортного експедирування: облік операцій в експедитора

Акцент цієї статті: як схема роботи експедитора в рамках договору впливає на його бухгалтерський облік та облік податку на прибуток.

Договірні нюанси

Для коректного обліку операцій, пов'язаних із транспортним експедируванням, експедиторові перш за все треба виходити із суті договірних відносин, учасником яких він є. Давайте подивимося, які відносини можуть складатися між експедитором і клієнтом на підставі ст. 9 Закону від 01.07.04 р. № 1955-IV (далі – Закон № 1955).

За договором транспортного експедирування (далі – ТЕ) одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних із перевезенням вантажу.

Тобто договір ТЕ за своїм змістом може бути:

  • прямим договором постачання послуг – коли експедитор самостійно надає послуги перевезення (комплекс послуг);
  • посередницьким договором на купівлю послуг – коли експедитор залучає до виконання своїх зобов'язань інших осіб (перевізників, вантажників, митних брокерів тощо), виступаючи від імені клієнта або від своєї особи. Такий договір за своєю суттю може бути договором комісії (ст. 1011 Цивільного кодексу, далі – ЦК) або доручення (ст. 1000 ЦК);
  • змішаним – коли договір містить у собі ознаки як прямого, так і посередницького договору. Наприклад, перевезення вантажу експедитор виконує самостійно, будучи безпосереднім виконавцем, а до виконання інших послуг залучає інших осіб, діючи як посередник.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали