Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Орендні відносини між працівником і підприємством: облік та оподаткування

Нерідко згідно з договором оренди орендодавцем є працівник, а орендарем – його роботодавець. У цьому випадку роботодавець виступає податковим агентом щодо доходів у вигляді орендної плати, що виплачується працівнику-орендодавцеві. Тобто він зобов'язаний не лише обкласти орендну плату ПДФО, але й відобразити таку операцію в обліку та звітності. При цьому важливо пам'ятати, що порядок оподаткування орендних операцій залежить від багатьох чинників: виду майна, яке орендується (рухоме чи нерухоме), умов договору оренди тощо. У консультації розглянемо різні варіанти орендних відносин і розповімо, як правильно відобразити в обліку такі операції.

Оренда нерухомості

За договором оренди орендодавець або передає, або зобов'язується передати орендареві майно в користування за плату на визначений строк (ст. 795 Цивільного кодексу, далі - ЦК). Працівник, як і будь-яка інша фізична особа, має право надавати в оренду будь-якому орендареві (у т. ч. роботодавцеві) два види нерухомого майна:

 

  • земельну ділянку сільськогосподарського призначення, земельну частку (пай), майновий пай (перший вид);
  • іншу нерухомість (у т. ч. землю, що знаходиться під такою нерухомістю, присадибну ділянку), до якої згідно з пп. 14.1.105 Податкового кодексу (далі – ПК) і ч. 1 ст. 181 ЦК належать об'єкти нерухомості, які розташовані на землі і не можуть бути переміщені в інше місце без їх знецінення або зміни їхнього призначення (наприклад, будинок, квартира, нежитлові приміщення тощо) (другий вид).

 

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали