Ухвала ВАСУ, ЄДРСР, реєстр. № 68902527
Резидент України (далі – ТОВ) у жовтні 2012 року уклав договір позики з Компанією-1 – резидентом Об'єднаного Королівства. У лютому 2014 року між Компанією-1, ТОВ і Компанією-2 – резидентом Республіки Кіпр був укладений договір відступлення права вимоги. За цим договором Компанія-1 відступає Компанії-2 право вимоги від ТОВ зобов'язання зі сплати процентів за договором позики. ТОВ виплатило зазначені проценти Компанії-2, але при цьому не утримало податок на дохід нерезидента. Контролюючий орган при проведенні планової документальної виїзної перевірки ТОВ завважив, зокрема, що при виплаті процентів Компанії-2 ТОВ повинне було утримати з їх суми і сплатити до бюджету податок за ставкою 15 %, оскільки до початку перевірки ТОВ не подало документи, які підтверджують, що Компанія-2 є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу у вигляді таких процентів за договором позики. ТОВ не погодилося з висновками контролюючого органу і звернулося до суду з позовом про визнання незаконним і про анулювання відповідного податкового повідомлення-рішення (далі – ППР).
ВАСУ, як і суди першої та апеляційної інстанцій, виніс рішення на користь ТОВ. Своє рішення суд мотивував тим, що з умов договору відступлення права вимоги не випливає, що Компанія-2 не є бенефіціарним (фактичним) отримувачем процентів за договором позики. У зв'язку із цим суд визнав висновки контролюючого органу необґрунтованими, а відповідне ППР – незаконним та анульованим.
Згідно з пп. «а» пп. 141.4.1 ПК проценти за позикою, сплачені резидентом на користь нерезидента, уважаються доходом нерезидента із джерелом його походження з України. При виплаті такого доходу резидент зобов'язаний утримати з його суми податок за ставкою 15 %, якщо інше не передбачено положеннями міжнародного договору, укладеного Україною із країною резиденції нерезидента (пп. 141.4.2 ПК). Водночас резидент може скористатися положеннями такого міжнародного договору, тільки якщо нерезидент є (п. 103.2 ПК):
Зазначимо, що діючими нормами ПК не передбачено подання нерезидентом довідки про те, що він є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) виплачуваного доходу. У п. 103.3 ПК зазначається тільки, що бенефіціарним власником уважається особа, яка має право на отримання доходу від резидента України. А крім того, вона не повинна бути агентом, посередником або номінальним (формальним) власником отриманого українського доходу.
Однак, як убачається з матеріалів справи, контролюючий орган завважив, що ТОВ не мало права скористатися нормами міжнародного договору з Республікою Кіпр, резидентом якої є Компанія-2, оскільки в ТОВ немає документів, які підтверджують, що Компанія-2 є бенефіціарним власником процентів, отриманих згідно з договором відступлення права вимоги.
Суд, у свою чергу, завважив таким документом сам договір, адже в ньому відсутні будь-які:
Тому домагання контролюючого органу в частині сплати ТОВ до бюджету податку за ставкою 15 % від суми процентів, виплачених Компанії-2, визнано неправомірними.