Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Договір застави

Нормативна база:

Застава – це спосіб забезпечити виконання договірних зобов'язань. Застава виникає на підставі договору, закону або рішення суду (ст. 572, 574 ЦК; ст. 1 Закону № 2654).

Наприклад, існує основне зобов'язання, що випливає з договору позики. Кредитор хоче бути впевнений, що як би справи не обернулися, він у будь-якому випадку не залишиться в програші. І вимагає, щоб боржник передав йому в заставу своє майно. Якщо боржник виконає свої зобов'язання за договором – погасить борг, то кредитор поверне йому заставу. А якщо не виконає, тоді кредитор погасить свої вимоги до боржника за рахунок закладеного майна, маючи перевагу перед іншими кредиторами цього боржника. Адже це майно знаходиться в заставі в конкретної особи.

Таким чином, право застави – це право кредитора (заставодержателя) у разі невиконання боржником (заставодавцем) зобов'язання, забезпеченого заставою, задовольнити свої вимоги до боржника за рахунок закладеного майна, отримавши переважне право перед іншими кредиторами цього боржника (ст. 572 ЦК; ст. 1 Закону № 2654).

Цікавий нюанс: недійсність основного зобов'язання тягне за собою недійсність застави, яка його забезпечує. Якщо ж недійсним виявиться договір застави, то це ніяк не вплине на дійсність основного зобов'язання (ст. 548 ЦК).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали