Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Положення НБУ про касові операції: основні нововведення

Нове Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні затверджене постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148 (далі – Положення № 148). У зв’язку з цим його попередник – однойменне Положення, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.04 р. № 637 (далі – Положення № 637), втрачає дію з дати набуття чинності Положення № 148. Розглянемо основні нововведення, передбачені Положенням № 148.

Дата набуття чинності Положення № 148. На сьогодні цей момент є спірним. У постанові НБУ сказано, що затверджуване Положення № 148 набуває чинності з дня, що настає за днем його офіційного оприлюднення. Згідно зі ст. 56 Закону від 20.05.99 р. № 679-XIV (далі – Закон № 679) нормативно-правові акти НБУ набувають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо пізніший строк не зазначено в самому акті. А офіційною публікацією для документів НБУ є перша публікація повного тексту в одному з періодичних друкованих видань – в «Офіційному віснику України», газетах «Урядовий кур’єр», «Голос України» або ж перше розміщення на сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ.

На сторінці Офіційного інтернет-представництва НБУ документ був розміщений 04.01.18 р., у зазначених періодичних друкованих виданнях на дату підписання цього номера Положення № 148 не опубліковане.

Виходить, що датою набуття чинності Положення № 148 має бути 5 січня 2018 року. Проте це не зовсім так, якщо подивитися на це питання з погляду регуляторної політики. У тій же ст. 56 (ч. 5) Закону № 679 передбачено, що нормативно-правові акти НБУ, які відповідно до закону є регуляторними актами, розробляються, розглядаються, приймаються та оприлюднюються з огляду на вимоги Закону від 11.09.03 р. № 1160-IV (далі – Закон № 1160).

Чи є Положення № 148 регуляторним актом? Виходячи з визначення поняття «регуляторний акт» у ст. 1 Закону № 1160безумовно, є. А це означає, що при оприлюдненні такого акта потрібно дотримуватися правил, установлених ст. 12 Закону № 1160. Згідно із цією статтею регуляторні акти, прийняті НБУ, офіційно оприлюднюються в «Офіційному віснику України» і в газеті «Урядовий кур’єр». Звідси можемо зробити висновок, що Положення № 148 набуде чинності тільки після його опублікування у виданні «Офіційний вісник України» або ж у газеті «Урядовий кур’єр».

Оприбуткування готівки. Нове Положення № 148 (п. 11 розд. ІІ) дуже лаконічне стосовно порядку оприбуткування готівки, що надходить до каси. Як і раніше, гроші потрібно оприбуткувати в день їх отримання в повній сумі. Але тепер оприбуткуванням готівки в касах підприємств/їх відокремлених підрозділів, які ведуть готівкові розрахунки з оформленням касових ордерів і заповненням касової книги/застосуванням РРО та КОРО (у разі застосування КОРО без застосування РРО), є відображення сум, що фактично надійшли, у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів/фіскальних звітних чеків (або даних розрахункових квитанцій).

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали