Зі статті ви дізнаєтеся:
Суб’єкти господарювання (далі – СГ) у разі відсутності монет дрібних номіналів повинні округляти загальну суму готівкових розрахунків за товари (роботи, послуги) у чеках РРО (п. 4 постанови Правління НБУ від 15.03.18 р. № 25, далі – Постанова № 25).
Згідно з п. 4 Постанови № 25, якщо сума чека закінчується на цифру:
Увага! Якщо покупець розраховується за товар платіжною карткою, округляти нічого не треба! |
Обов’язкові реквізити, які повинен містити чек РРО, наведені в п. 2 розд. II Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 21.01.16 р. № 13 (далі – Положення № 13). Такими реквізитами, зокрема, є:
Важливий нюанс! Зараз не всі чеки РРО містять вищеперелічені обов’язкові реквізити. |
Згідно з п. 3 наказу Мінфіну від 18.06.20 р. № 306 є два винятки:
Виникає запитання:
Для цього можна запрограмувати додаткові реквізити, які дозволять робити округлення. Така можливість передбачена п. 5 розд. I Положення № 13. Так, цим пунктом передбачено, що чеки РРО можуть містити додаткові дані про проміжний підрахунок загальної суми за чеком, суми решти та інші дані, зокрема інформацію, визначену технічними вимогами до РРО. Проти такого підходу свого часу не заперечували й податківці (див. Індивідуальну податкову консультацію від 16.09.19 р. № 243/6/99-00-07-01-01-15/ІПК, далі – ІПК № 243).
До підсумку розрахункових операцій Z-звіту та Х-звіту обов’язково має потрапити сума з чеків після округлення (п. 15 та 17 Вимог, затверджених постановою КМУ від 18.02.02 р. № 199). Причина – одним з обов’язкових реквізитів цих звітів є підсумок розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ окремо. Крім того, залежно від моделі РРО у Z-звіті та Х-звіті може бути зазначена й сума до округлення.
Давайте розглянемо, як округлення в чеку впливають на складання підсумкової ПН.
Право складати ПН за щоденними підсумками операцій (якщо звичайна ПН не була виписана на ці операції) надане платникам ПДВ у випадку (п. 201.4 Податкового кодексу, далі – ПК):
Правила складання підсумкової ПН наведені в п. 14 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі – Порядок № 1307).
Згідно з п. 14 Порядку № 1307 табличну частину розділу Б підсумкової ПН заповнюють за загальними правилами. Тобто дані вносяться в розрізі номенклатури поставлених товарів/послуг, а саме (ЗІР, категорія 101.16):
Згідно з п. 188.1 ПК база оподаткування визначається виходячи з договірної вартості, але не нижче:
На думку податківців, при визначенні бази обкладення ПДВ округлення не треба враховувати (див. ІПК № 243; ЗІР, категорія 101.04).
Таким чином, дотримуючись роз’яснень від ДПС, графи 7, 10, 11 табличної частини розділу Б заповнюють без урахування округлень. При цьому сума, зазначена в підсумковій ПН, не відповідатиме сумі розрахункових операцій за реалізовані товари (надані послуги) за кожною ставкою ПДВ Z-звіту. Різниця може бути як у більший, так і менший бік.
Проте! Хочемо попередити вас про можливий ризик при перевірці. До складу договірної вартості включаються будь-які суми, які отримує платник податків як компенсацію вартості товарів. Це пряма норма п. 188.1 ПК. І сума округлення може розглядатися податківцями як така компенсація. Тому рекомендуємо отримати ІПК на свою адресу. |