• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Гроші отримано помилково: чи є об’єкт для обкладення ПДВ?

18.07.2019 954 0 1

Почнемо з першого запитання й подивимося, що говорять із цього приводу норми Податкового кодексу (далі – ПК). Об’єктом обкладення ПДВ названо операції з постачання товарів (послуг), якщо місцем постачання є територія України (п. 185.1 ПК). Постачання товарів має місце, коли передається право власності на товар, а постачання послуг – це операція, яка не є постачанням товарів (пп. 14.1.185, 14.1.191 ПК).

Датою нарахування податкових зобов’язань (у загальному випадку) є дата першої з подій (п. 187.1 ПК):

  • або дата зарахування грошей на банківсь­кий рахунок постачальника в рахунок оплати товарів (послуг), що підлягають постачанню;
  • або дата відвантаження товарів, а в разі постачання послуг – дата оформлення документа, що підтверджує факт такого постачання.

Як бачимо, згідно з нормами ПК підстави для оформлення ПН виникають у платника ПДВ при отриманні грошей на рахунок в оплату товарів або послуг, які повинні бути поставлені. Значить, якщо ці гроші отримано не для оплати майбутнього постачання товарів (послуг), то підстав для оформлення ПН в отримувача грошей – немає.

Крім того, у цьому випадку ПН навіть неможливо оформити. Судіть самі: при оформленні ПН потрібно, зокрема, заповнити такі обов’язкові реквізити, як найменування товарів (послуг), їх кількість, ціна за одиницю. А якщо гроші були отримані помилково й жодного постачання товарів (послуг) не планується, то немає й даних для заповнення цих реквізитів.

На думку ДФС, помилково зараховані на банківський рахунок гроші не включаються до бази обкладення ПДВ при дотриманні таких умов (Індивідуальна податкова консультація ДФС від 14.06.19 р. № 2742/6/99-99-15-03-02-15/ІПК):

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали