• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Гроші отримано помилково: чи є об'єкт для обкладення ПДВ?

На поточний рахунок підприємства гроші були зараховані помилково. Який порядок їх повернення? Чи потрібно нараховувати ПДВ та оформляти податкову накладну (далі – ПН) при отриманні грошей і розрахунок коригування (далі – РК) при їх поверненні?

Помилково – це значить, що з вини банку або клієнта відбулося зарахування грошей на рахунок нена-лежного отримувача. Також може бути помилкове списання грошей із рахунка неналежного платника (п. 1.4 Інструкції, затвердженої постановою Правління НБУ від 21.01.04 р. № 22).

Спочатку потрібно розібратися, із чиєї вини помилково зараховано гроші. Від цього залежить порядок по-вернення платежу.

Якщо помилився банк, тоді помилковий отримувач протягом трьох робочих днів із дати надходження на його рахунок чужих грошей повинен повідомити банк про помилковий переказ і повернути гроші банку (п. 35.1 Закону від 05.04.01 р. № 2346-III).

Справа в тому, що банк, який помилився і виявив свою помилку, повинен негайно за рахунок власних коштів перерахувати необхідну суму належному отримувачу. А потім уже чекати повернення грошей від «не того» отримувача. А якщо «не той» отримувач порушить 3-денний строк для повернення чужих гро-шей, він повинен буде сплатити банку пеню. Пеня сплачується в розмірі 0,1 % помилкової суми за кожний день починаючи з дати завершення помилкового переказу до дня повернення грошей включно, але не більше 10 % суми помилкового переказу.

Якщо помилився контрагент, то в цьому випадку чужі гроші потрібно йому повернути в 5-денний строк (ст. 6 Указу Президента від 16.03.95 р. № 227/95). З якої дати відлічувати ці 5 днів? На думку НБУ (лист від 23.04.02 р. № 25-113/635), якщо помилка сталася не з вини банку, то обов'язок повернути гроші в не-належного отримувача виникає з моменту, коли він дізнався про помилку. Наприклад, коли до нього зве-рнувся контрагент із проханням повернути гроші.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали