• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Із припиненням діяльності не зникають зобов'язання перед податковою та контрагентами


Із цієї статті ви дізнаєтеся: коли діяльність підприємця вважається припиненою і чи повинен підприємець виконувати свої зобов'язання за договорами після припинення діяльності.

Що можна зробити на практиці: правильно визначати, до якого суду звертатися кредиторам для стягнення боргу, якщо підприємець припинив свою діяльність.


Як припинити підприємницьку діяльність?

Підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, яка здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) у цілях досягнення економічних і соціальних результатів та отримання прибутку (ч. 1 ст. 42 Господарського кодексу).

У разі припинення такої діяльності підприємець повинен:

  • подати заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності;
  • знятися з обліку в органах ДФС.

Заяву держреєстратору підприємець подає особисто або через свого представника (ст. 18 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань», далі – Закон № 755). Форма такої заяви затверджена наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5 (форма № 12). Заява буде розглянута протягом 24 годин (ст. 26 Закону № 755).

Підприємницька діяльність уважається припиненою з моменту внесення держреєстратором запису про припинення діяльності підприємця до ЄДР. На практиці ця процедура забирає не більше одного дня.

А далі фізособі належить знятися з обліку в органах ДФС, де вона поки що числиться підприємцем. Це триваліший і складніший етап.

Чи потрібно сплачувати податки після припинення діяльності?

Запис до ЄДР про припинення діяльності внесено, тобто від статусу підприємця людина позбавилася. Але це не означає, що зникли всі податкові зобов'язання, що виникли у неї в період, коли вона займалася підприємництвом (пп. 65.10.8 Податкового кодексу).

Припинення діяльності не тягне за собою:

  • зміну строків для виконання зобов'язань;
  • зміну порядку виконання таких зобов'язань;
  • звільнення від санкцій за їх невиконання.

Після держреєстрації припинення діяльності підприємець знаходиться на обліку в органах ДФС як платник податків – фізособа, яка отримувала доходи від підприємницької діяльності. Колишній підприємець зобов'язаний сплатити податки в установлені строки, подати річну декларацію за останній звітний рік (у порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому наказом Мінфіну від 09.12.11 р. № 1588 (далі – Порядок № 1588), про квартальних платників застережень немає), у якому відбулося припинення його діяльності. Орган ДФС також має право призначити документальну перевірку (пп. 6 п. 11.22 Порядку № 1588).

Чи потрібно підприємцеві виконувати свої зобов'язання за договорами в разі припинення діяльності?

Так, потрібно. Нагадаємо: згідно зі ст. 52 Цивільного кодексу (далі – ЦК) підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.

Тому, виходячи з норм ст. 51–52, 598–609 ЦК, можна зробити висновок, що в разі припинення діяльності підприємця і внесення запису про це до ЄДР його зобов'язання за укладеними договорами не припиняються, а залишаються за ним як за фізособою. Адже як фізособа він не перестає існувати. Це правило підтверджується судовою практикою – див., наприклад, постанову ВСУ від 09.08.17 р., ЄДРСР, реєстр. № 6829071.

Куди звертатися кредиторові, якщо контрагент-підприємець припинив діяльність?

Кредиторові необхідно звертатися до загального суду за місцем проживання відповідача (ст. 108 Цивільного процесуального кодексу, далі – ЦПК). Відповідач у такому разі вже виступатиме не як фізособа-підприємець, а як проста фізична особа.

Позов про стягнення заборгованості з фізособи розглядається за правилами ЦПК. За подання позову необхідно заплатити судовий збір у розмірі 1,5 % ціни позову, але не менше 1 прожиткового мінімуму для працездатних осіб (далі – ПМ) на 1 січня поточного року (зараз це 1 600 грн.) (ст. 4 Закону від 08.07.11 р. № 3674-VI «Про судовий збір», далі – Закон № 3674).

Позовна давність за такими справами – 3 роки, відлік ведеться з моменту закінчення строку, установленого для виконання зобов'язання.

Чи припиняється розгляд справи, якщо підприємець припинив діяльність після подання позову?

До внесення до ЄДР запису про припинення діяльності підприємця позов про стягнення боргу необхідно подавати до господарського суду за місцезнаходженням відповідача (ст. 15 ГПК). Судовий збір за такими категоріями справ – 1,5 % ціни позову, але не менше 1 ПМ на 1 січня поточного року і не більше 150 ПМ (ст. 4 Закону № 3674).

Припустимо, після порушення провадження у справі підприємець припинить свою діяльність. Проте розгляд справи продовжується в цьому ж суді, оскільки на момент початку провадження справа належала до юрисдикції цього суду. Це правило передбачене в п. 4.7 постанови ВГСУ від 26.12.11 р. № 18.

Аналогічна позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 09.08.17 р., ЄДРСР, реєстр. № 68290711. Тоді суд скасував рішення всіх попередніх інстанцій. Після подання позову до господарського суду підприємець-боржник припинив свою діяльність і у зв'язку із цим суд припинив розгляд справи. Аргументував своє рішення суд першої інстанції таким чином: спір перестав бути підвідомчим господарському суду і повинен розглядатися за правилами цивільного судочинства. Суди апеляційної та касаційної інстанції погодилися з рішенням суду першої інстанції. ВСУ скасував усі ці рішення і направив справу на новий розгляд до суду першої інстанції.

Аргументи суду такі:

  • на момент рішення питання про початок провадження у справі підприємець-відповідач не був виключений з ЄДР. Якщо припинення діяльності відповідача відбулося після початку провадження у справі, зміна підвідомчості та припинення розгляду цієї справи не проводиться;
  • підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути обернене стягнення (ст. 52 ЦК). Тому підстави для припинення зобов'язань за договором відсутні.

Тобто навіть якщо підприємець після порушення господарським судом справи припинить свою діяльність, розгляд справи не зупиняється. У разі задоволення позову, де відповідачем виступає підприємець, який у процесі розгляду діяльності втратив статус підприємця, дані про нього вносяться до судового рішення без зазначення його колишнього статусу підприємця.

Як не крути, підприємець не може позбутися зобов'язань шляхом припинення діяльності. Адже після припинення підприємницької діяльності він не звільняється від зобов'язань перед бюджетом і контрагентами.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2268 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали

Із припиненням діяльності не зникають зобов'язання перед податковою та контрагентами