Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Підприємець змінив адресу: порядок дій

07.11.2019 6238 0 2


Ситуація, коли підприємець за якихось причин змінює місце проживання, досить поширена. А як відомо, податковою адресою фізособи-підприємця є місце її проживання, за яким вона перебуває на обліку в податковому органі як платник податків. Тому й виникають запитання: кого слід повідомити про зміну адреси, у які строки та що буде, якщо цього не зробити. У консультації відповімо на ці запитання та розповімо, як діяти в такій ситуації.


Зміна адреси ФОП: алгоритм дій

Етап 1. Унесення змін до відомостей про підприємця, які містяться в ЄДР

Для внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР) підприємець повинен подати суб’єктові держреєстрації (ст. 18 Закону від 15.05.03 р. № 755-IV, далі - Закон № 755):

  • заяву про держреєстрацію змін до відомостей про фізичну особу – підприємця, які містяться в ЄДР, за формою 11, затвердженою наказом Мін’юсту від 18.11.16 р. № 3268/5;
  • документ про сплату адміністративного збору в розмірі 0,1 прожиткового мінімуму (далі – ПМ) для працездатних осіб, установленого на 1 січня, з округленням до найближчих 10 грн. На 01.01.19 р. ПМ становить 1 921 грн, тобто 0,1 ПМ – 190 грн (ст. 36 Закону № 755).

Подавані документи повинні бути складені українською мовою (ст. 15 Закону № 755).

Документи можна подати декількома способами (ст. 14 Закону № 755):

  • передати особисто або через уповноваженого представника. У першому випадку фізособа повинна пред’явити свій паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця, посвідчення особи без громадянства або вид на постійне або тимчасове проживання (ч. 5 ст. 18 Закону № 755). У другому випадку представник фізособи зобов’язаний пред’явити документ, що посвідчує особу (наприклад, паспорт, паспортний документ іноземця або посвідчення особи без громадянства), та оригінал (нотаріально засвідчену копію) документа, що засвідчує його повноваження (довіреність);
  • направити поштою рекомендованим листом з описом вкладення. У цьому випадку справжність підпису на заяві фізособи повинна бути нотаріально засвідчена (ст. 15 Закону № 755);
  • відправити в електронній формі через портал електронних сервісів відповідно до Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту від 09.02.16 р. № 359/5.

Суб’єкт держреєстрації розгляне подані йому документи протягом 24 годин (крім вихідних і святкових днів) після їх надходження (ст. 26 Закону № 755).

Зверніть увагу! Окремо повідомляти органи ДПС, ПФУ та статистики про держреєстрацію змін не потрібно, оскільки між ЄДР і цими органами відбувається обмін інформацією за допомогою інформаційно-телекомунікаційних засобів зв’язку (ст. 13 Закону № 755).

Етап 2. Отримання кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП)

Послуги з видачі КЕП надають кваліфіковані надавачі електронних довірчих послуг, перелік яких міститься в Довірчому списку (ст. 30 Закону від 05.10.17 р. № 2155-VIII, далі - Закон № 2155). Знайти такий список можна на сайті Центрального засвідчувального органу Мін’юсту.

Протягом 3 днів із дня зміни адреси підприємцеві потрібно повідомити про це надавача та подати йому документи, що підтверджують відповідні зміни. На підставі цих документів надавач здійснює повторне формування сертифіката та його публікацію за наявності згоди користувача (п. 92 постанови КМУ від 07.11.18 р. № 992, далі - Вимоги № 992).

Етап 3. Повідомлення податкового органу про зміну адреси

Єдинники. Відповідно до п. 298.5 Податкового кодексу (далі – ПК) підприємець-єдинник повинен повідомити податковий орган про зміну адреси ведення діяльності не пізніше 20-го числа наступного місяця. Форма заяви, за якою потрібно повідомити орган ДПС про зміни, затверджена наказом Мінфіну від 16.07.19 р. № 308 (далі - Наказ № 308). Підприємцеві необхідно заповнити відповідні графи цієї заяви.

Крім того, згідно з наказом Міндоходів і зборів від 16.09.13 р. № 481 у випадку зміни адреси підприємець повинен внести зміни до відомостей, зазначених на титульній сторінці Книги обліку доходів або Книги обліку доходів і витрат.

Платники ПДВ. Підприємці, які зареєстровані платниками ПДВ, при зміні місця проживання зобов’язані перереєструватися платниками ПДВ. Для цього протягом 10 робочих днів треба подати заяву за формою № 1-ПДВ із позначкою «Перереєстрація» (п. 4.1, 4.2 Положення, затвердженого наказом Мінфіну від 14.11.14 р. № 1130, далі - Положення № 1130). Форму такої заяви наведено в додатку 1 до Положення № 1130.

Який штраф може бути застосований до підприємця, якщо він не повідомить орган ДПС про зміну адреси?

За неподання відомостей про зміни підприємцеві загрожує фінансова відповідальність на підставі п. 117.1 ПК – штраф для самозайнятих осіб за невнесення змін до своїх облікових даних у розмірі 170 грн, а при повторному порушенні протягом року – у розмірі 340 грн.

Етап 4. Повідомлення органів ліцензування

Ліцензіат зобов’язаний повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, поданих разом із заявою про отримання ліцензії (ч. 2 ст. 15 Закону від 02.03.15 р. № 222-VIII, далі - Закон № 222). Конкретний строк подання такого повідомлення встановлюється ліцензійними умовами, але в будь-якому разі він не повинен перевищувати один місяць із дня настання таких змін (ч. 2 ст. 15 Закону № 222).

Етап 5. Повідомлення обслуговуючого банку

Згідно з п. 26 Інструкції, завтердженої постановою Правління НБУ від 12.11.03 р. № 492 (далі - Інструкція № 492), підприємець повинен повідомити обслуговуючий банк про внесення змін до відомостей, що містяться в ЄДР, у порядку, визначеному договором банківського рахунка.

Етап 6. Інформування контрагентів

Про зміну реквізитів слід проінформувати своїх контрагентів. Це можна зробити, направивши їм лист або уклавши додугоду до договору про зміну реквізитів однієї сторони.

Кого треба повідомляти, якщо підприємець змінив місце проживання

Підприємець змінив адресу


п/п

Кого
повідомити

Які документи подати

1

2

3

1

Суб'єкта держреєстрації

Якщо помінялася адреса, необхідно внести зміни до відомостей про підприємця, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР).

Для внесення змін підприємець повинен подати суб'єкту держреєстрації (ст. 18 Закону № 755):

заяву про держреєстрацію змін до відомостей про фізичну особу – підприємця, які містяться в ЄДР, за формою № 10, затвердженою наказом № 3268/5;

документ про сплату адміністративного збору в розмірі 0,1 ПМ для працездатних осіб, установленого на 1 січня, з округленням до найближчих 10 грн. На 01.01.19 р. 1 ПМ = 1 921 грн, тобто 0,1 ПМ = 190 грн (ст. 36 Закону № 755).

Документи, що подаються, повинні бути складені українською мовою (ст. 15 Закону № 755)!

Документи можна подати декількома способами (ст. 14 Закону № 755):

– передати особисто або через уповноваженого представника. У першому випадку треба пред'явити свій паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України, паспортний документ іноземця, посвідчення особи без громадянства або посвідку на постійне або тимчасове проживання (ч. 5 ст. 18 Закону № 755). У другому випадку представник фізособи зобов'язаний пред'явити документ, що посвідчує особу (наприклад, паспорт, паспортний документ іноземця або посвідчення особи без громадянства), а також оригінал (нотаріально посвідчену копію) документа, що засвідчує його повноваження (довіреність);

– направити поштою рекомендованим листом з описом вкладення. Увага! У цьому випадку достовірність підпису на заяві фізособи має бути нотаріально посвідчена (ст. 15 Закону № 755);

– відправити в електронній формі через портал електронних сервісів відповідно до Порядку, затвердженого наказом № 359/5.

Суб'єкт держреєстрації розгляне подані йому документи протягом 24 годин (крім вихідних і святкових днів) після їх надходження (ст. 26 Закону № 755)

Увага! Окремо повідомляти органи ДПС, Пенсійного фонду і статистики про держреєстрацію змін – не потрібно. Адже між ЄДР і зазначеними органами відбувається обмін інформацією за допомогою інформаційно-телекомунікаційних засобів зв'язку (ст. 13 Закону № 755)

2

Надавачів електронних довірчих послуг

Необхідно повторно отримати кваліфікований електронний підпис (далі – КЕП).

Послуги з видачі КЕП надають кваліфіковані надавачі електронних довірчих послуг (далі – надавач), перелік яких міститься в Довірчому списку (ст. 30 Закону № 2155). Знайти такий список можна на сайті Центрального посвідчувального органу Мін’юсту.

Протягом 3 днів з дня зміни адреси підприємцеві потрібно повідомити про це надавача і подати йому документи, що підтверджують зміни. На підставі цих документів надавач здійснює повторне формування сертифіката і його публікацію з відома користувача (п. 92 Вимог № 992)

3

Орган ДПС

Єдинник повинен повідомити податковий орган, у якому перебуває на обліку, про зміну адреси шляхом подання заяви (форма такої заяви затверджена Наказом № 308).

Підприємці – єдинники першої та другої груп подають таку заяву не пізніше 20-го числа наступного місяця (п. 298.5 ПК).

Підприємці – єдинники третьої групи подають заяву разом з податковою декларацією за податковий (звітний) період, у якому змінилася адреса (п. 298.6 ПК).

Підприємці, які зареєстровані платниками ПДВ, при зміні місця проживання зобов'язані перереєструватися платниками ПДВ. Для цього протягом 10 робочих днів їм треба подати заяву за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація» (п. 4.1, 4.2 Положення № 1130). Форма такої заяви наведена в додатку 1 до Положення № 1130

4

Органи ліцензування (якщо здійснюється ліцензований вид діяльності)

Ліцензіат зобов'язаний повідомляти орган ліцензування про всі зміни даних, які були зазначені в його документах, поданих разом із заявою про отримання ліцензії (ч. 2 ст. 15 Закону № 222). Конкретний строк подання такого повідомлення встановлюється ліцензійними умовами, але в будь-якому випадку – не більше місяця з дня таких змін (ч. 2 ст. 15 вищеназваного Закону)

5

Обслуговуючий банк

Згідно з п. 26 Інструкції № 492, підприємець повинен повідомити обслуговуючий банк про внесення змін до відомостей, що містяться в ЄДР, у порядку, визначеному договором банківського
рахунка

6

Контрагентів

Про зміну реквізитів слід проінформувати своїх контрагентів. Це можна зробити, надіславши їм лист (зазначивши нові реквізити підприємця) або уклавши додаткову угоду до договору про зміну реквізитів однієї сторони

Висновки. Адресу підприємця змінено: як оформити

Підприємець, який змінив адресу, повинен внести зміни до реєстраційних даних та документів, у яких міститься така інформація. Насамперед необхідно звернутися до суб’єкта держреєстрації та внести зміни до ЄДР. Крім того, потрібно повідомити податковий орган, органи ліцензування (якщо провадиться ліцензовуваний вид діяльності), а також обслуговуючий банк і контрагентів.

КОГО ТРЕБА ПОВІДОМЛЯТИ.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали