• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Підприємець-єдинник видає позики: підводні камені

Ситуація. Підприємець-єдинник видає іншому суб'єктові господарювання (юридичній особі на загальній системі оподаткування) безпроцентну грошову позику.

Запитання. Чи не є така операція забороненим видом діяльності для єдинника?

Коротка відповідь. Згідно із законом видача позик єдинниками не є забороненою для них операцією. Водночас єдинникам-підприємцям слід узяти до уваги деякі нюанси законодавства і неоднозначне трактування цього питання контролюючими органами.

Законодавчі норми

Порядок надання позик регламентується § 1 гл. 71 Цивільного кодексу (далі – ЦК). Для цілей оподаткування таких операцій у Податковому кодексі (далі – ПК) використовується поняття «поворотна фінансова допомога» (пп. 14.1.257). Чи можуть підприємці – платники єдиного податку видавати позики?

Як ми знаємо, для підприємців-єдинників ст. 291 ПК устанавлено цілу низку обмежень щодо видів діяльності, якими вони мають право займатися (п. 291.5 ПК). Але серед заборон немає згадки про видачу позик або поворотної фінансової допомоги. Правда, є діяльність у сфері фінансового посередництва. Саме цей вид діяльності стає каменем спотикання (підводним каменем) у спорах єдинників-позикодавців із контролюючими органами. У самому ПК розшифровки поняття «фінансове посередництво» немає. Тому звернемося до інших нормативних актів.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали