Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Несплата яких податків і зборів може потягти за собою кримінальну відповідальність?

За результатами документальної перевірки податкова інспекція донарахувала платникові податків податкові зобов'язання з ПДВ і земельного податку, а також застосувала штрафну санкцію за заниження податкових зобов'язань за цими податками та неоприбуткування готівки на загальну суму 715 478 грн. Чи може донарахування таких податків і нарахування штрафів служити підставою для порушення кримінальної справи за умисне ухилення від сплати податків та зборів (обов'язкових платежів)?

Норма ст. 212 Кримінального кодексу (далі – КК) передбачає кримінальну відповідальність за умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що входять до системи оподаткування.

Нагадаємо, ст. 8 Податкового кодексу (далі – ПК) установлено:

1. Загальнодержавні податки та збори, обов'язкові до сплати на всій території України. До них належать (п. 8.2, 9.1 ПК): податок на прибуток, ПДФО, ПДВ, акцизний податок, екологічний податок, рентна плата.

2. Місцеві податки та збори, що встановлені рішеннями сільських, селищних і міських рад у рамках їх повноважень згідно з переліком і в межах розмірів ставок, визначених ПК, та є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад (п. 8.3 ПК).

Місцевими податками є (п. 10.1 ПК):

  • податок на майно, у тому числі транспортний податок і плата за землю, яка включає земельний податок та орендну плату за землю (п. 10.2, пп. 14.1.72, 14.1.147 ПК);
  • єдиний податок.

До місцевих зборів віднесено (п. 10.2 ПК):

  • збір за місця для паркування транспортних засобів;
  • туристичний збір.

Кримінальна відповідальність за ст. 212 КК настає у випадку, якщо суми податків і зборів не надійшли до бюджету держави. Виходячи з вищевикладеного, підставою для відкриття кримінального провадження (порушення кримінальної справи) за цією статтею буде умисне ухилення посадових осіб підприємства або підприємця від сплати ПДВ і податку на землю, за умови, що сума недоотриманих державою платежів становить 1 000 НМДГ, тобто не менше 609 000 грн. До відома: для цілей кваліфікації складу злочину, передбаченого ст. 212 КК, НМДГ береться на рівні податкової соціальної пільги, що становить 50 % прожиткового мінімуму, установленого для працездатної особи на 1 січня звітного року (пп. 169.1.1, п. 1 розд. XIX, п. 5 підрозд. 1 розд. ХХ ПК). На 1 січня 2015 року розмір НМДГ дорівнює 609 грн.

Кримінальне провадження (кримінальна справа) за ст. 212 КК може бути порушене при ненадходженні до бюджету як одного податку або збору, так і декількох податків або зборів. У цьому випадку вирішальним чинником є загальна сума податків і зборів, недоотримана бюджетом з вини посадових осіб підприємства або підприємця. Але при визначенні розміру коштів, що не надійшли до бюджету унаслідок ухилення від їх сплати, не враховуються нараховані у зв'язку із цим суми штрафних санкцій і пені (п. 11 постанови Пленуму ВСУ від 08.10.04 р. № 15).

Що стосується штрафу за неоприбуткування готівкових коштів, то його нарахування податковою інспекцією також не вважається підставою для відкриття кримінального провадження (кримінальної справи), оскільки цей штраф не є обов'язковим збором, включеним до системи оподаткування.

Таким чином, у цій ситуації в розрахунку суми податків і зборів, від сплати яких відхилилися посадові особи платника податків або платник податків – підприємець, беруть участь тільки суми донарахованих податкових зобов'язань із ПДВ і земельного податку. Також зверніть увагу на те, що умисне ухилення посадових осіб платника податків або платника податків – підприємця від сплати податків має бути доведене.

За відсутності підстав для відкриття кримінального провадження посадові особи підприємства або підприємець можуть бути притягнуті до адміністративної відповідальності.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали