Якщо контрагент не поспішає виконувати свої зобов’язання, у постраждалої сторони є три варіанти: стягнути борг у претензійному порядку, у судовому порядку або спочатку направити контрагентові претензію, а якщо цей захід не допоможе – звернутися до суду. У консультації розглянемо правила, яких необхідно дотримуватися при поданні претензії та позову про стягнення заборгованості за договором.
Подання претензії – це право, а не обов’язок суб’єкта господарювання (далі – СГ). Якщо він не хоче направляти контрагентові претензію, може відразу звернутися до суду. Чинним законодавством не встановлено типову форму претензії. Однак ст. 222 ГК містить перелік її обов’язкових реквізитів, а саме:
Претензія підписується уповноваженою особою СГ (заявника) або її представником і направляється адресатові рекомендованим листом або вручається під підпис (якщо це можливо).
Документи, що підтверджують вимоги заявника (кредитора), додаються в оригіналах або у вигляді належним чином засвідчених копій. До претензії можна не додавати документи, які є в іншої сторони, але тоді в претензії слід послатися на них (ч. 4 ст. 222 ГК).
Важливий момент: якщо ви вручаєте претензію контрагентові або його представникові під підпис, простежте, щоб на вашому примірнику претензії були зазначені П. І. Б. і посада особи, якій вона вручена, дата передання та вхідний номер (якщо можливо). |
Претензія розглядається в місячний строк із дня її отримання (ст. 6 ст. 222 ГК). У ході розгляду претензії сторони в разі необхідності повинні звірити розрахунки, провести експертизу або виконати інші дії для врегулювання виниклого спору.
Типову форму відповіді на претензію законодавчо також не передбачено, тому вона складається в довільній формі. Рекомендуємо вказати у відповіді:
Відповідь на претензію підписується уповноваженою особою або представником СГ і направляється рекомендованим листом або вручається під підпис (ч. 8 ст. 222 ГК). Боржник, який отримав претензію з обґрунтованими вимогами заявника-кредитора, зобов’язаний задовольнити їх (ч. 6 ст. 222 ГК).
Так, обов’язково. Штраф і пеня – це різновиди неустойки. А ст. 547 ЦК передбачає, що неустойка повинна бути оформлена в письмовій формі (прописана в договорі). Правда, у цього правила є винятки. Так, у деяких випадках неустойка може бути передбачена законом. І тоді стягнути її можна на підставі норми закону, навіть якщо в договорі нічого не сказано із цього приводу. Наприклад, така неустойка передбачена ст. 231 ГК для господарських зобов’язань, у яких хоча б одна зі сторін відноситься до держсектора економіки.
При цьому ч. 2 ст. 231 ГК установлює пеню в розмірі 0,1 % вартості товарів (робіт, послуг), за якими допущено прострочення виконання, за кожний день прострочення, а за прострочення понад 30 днів додатково стягується штраф у розмірі 7 % зазначеної вартості.
Крім суми основного боргу та пені можна стягнути 3 % річних і суму інфляційних на підставі ст. 625 ЦК. Пам’ятайте, що ці суми не є ні штрафом, ні пенею.
До відома! Інфляційні втрати, 3 % річних і збитки можна стягнути, навіть якщо договором вони не передбачені, оскільки законодавство прямо вказує на цю можливість (ст. 224 ГК, ч. 2 ст. 625 ЦК). |
У претензії необхідно відобразити свої вимоги не тільки про стягнення основного боргу, але й пені (якщо вона прописана в договорі), 3 % річних та інфляційних витрат, а також навести розрахунок цих сум. Наприклад, формулювання в претензії може бути таким (див. зразок 1):
Зразок 1
<...> Виходячи з вищевикладеного та керуючись ст. 193 ГК, ст. 526, 530 Цивільного кодексу, просимо виконати грошове зобов’язання та погасити заборгованість перед ПП «Самара», а саме:
Загальну суму заборгованості за Договором у розмірі 15 797,96 грн просимо перерахувати на поточний рахунок UA 122874562882156776534 в ПАТ «Надійний» протягом 5 календарних днів із моменту отримання претензії. У разі невиконання цієї вимоги ПП «Самара» буде вимушене звернутися до суду з позовними вимогами про стягнення з ТОВ «Дніпро» зазначеної суми заборгованості, однак уже з урахуванням судових витрат та збитків, заподіяних простроченням виконання грошового зобов’язання. <...> |
Звертатися потрібно до господарського суду (ст. 20 ГПК). За загальним правилом господарський позов подається до суду за місцем перебування відповідача (боржника) (ст. 27 ГПК). Місцезнаходження відповідача слід шукати в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців і громадських формувань (далі – ЄДР).
Перш ніж подавати позов, переконайтеся в тому, що строк звернення до суду (строк позовної давності) не минув. Тут багато чого залежить від умов договору з контрагентом та інших нюансів.
За загальним правилом, установленим ст. 257 ЦК, строк давності становить 3 роки, однак у цього правила є винятки (ст. 258 ЦК). Докладно про визначення строків позовної давності читайте «Як визначити строк позовної давності».
Важливий нюанс: строки, передбачені ст. 46, 157, 195, 229, 256, 260, 288, 295, 306, 321, 341, 346, 349 ГПК, а також інші процесуальні строки, установлені для зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог та ін., теж продовжуються на період дії карантину (п. 4 розд. X ГПК). |
Позовна заява складається в письмовій формі та підписується позивачем або його представником. У заяві повинні бути зазначені (ч. 3 ст. 162 ГПК):
До позовної заяви додаються документи, що підтверджують (ст. 164 ГПК):
Судовий збір при поданні господарського позову розраховується та сплачується за правилами, установленими ч. 2 ст. 4 Закону від 08.07.11 р. № 3674-VI.
Корисна інформація: на вебсайті судової влади України у розділі «Реквізити для сплати судового збору» ви знайдете калькулятор розрахунку судового збору, за допомогою якого можна визначити розмір збору, а також реквізити для його сплати до кожного господарського суду. |
Для позовних вимог майнового характеру збір установлено в розмірі 1,5 % ціни позову, але не менше одного прожиткового мінімуму (далі – ПМ), установленого для працездатних осіб на 1 січня року, у якому подається позов, і не більше 350 ПМ. Станом на 01.01.20 р. ПМ = 2 102 грн.
У грошових спорах ціна позову визначається сумою, яку позивач має намір стягнути з боржника (ч. 1 ст. 163 ГПК).
Розрахунок суми позову може бути оформлений окремим документом як додаток до позову або наведений у самій позовній заяві.
Крім основного боргу, який стягується з боржника, до ціни позову можуть бути включені:
1. Збитки, понесені кредитором (позивачем). Боржник, який порушив зобов’язання, зобов’язаний відшкодувати заподіяні ним збитки (ст. 224 ГК). До їхнього складу входять (ст. 225 ГК):
2. Неустойка, пеня, штраф (ст. 549–552 ЦК, ст. 230–234 ГК). Підстави для їх застосування, а також розмір або порядок розрахунку встановлюються сторонами безпосередньо в договорі.
3. Інші суми (інфляційні втрати, 3 % річних). При порушенні строків сплати грошового зобов’язання боржник на вимогу кредитора зобов’язаний сплатити борг з урахуванням індексу інфляції та 3 % річних, якщо інший розмір не встановлено в договорі (ч. 2 ст. 625 ЦК). Зверніть увагу! Розмір боргу з урахуванням індексу інфляції може бути визначений у випадку, якщо прострочення виконання зобов’язання становить повний місяць. Якщо прострочення за оплатою менше місяця, тоді з боржника не стягуються інфляційні втрати за цей місяць.
Позовна заява разом із документами, зазначеними в додатках до нього, передається до канцелярії суду нарочним під підпис або надсилається поштою (бажано цінним листом з описом вкладення та повідомленням про вручення).
За відсутності підстав для залишення позову без руху або відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі. Підстави для залишення позовної заяви без руху або відмови у відкритті провадження передбачено в ст. 174 ГПК.
Ситуація
03.05.19 р. ТОВ «Калина» (замовник) і ТОВ «Лаванда» (підрядник) уклали договір підряду на будівельно-монтажні роботи. Ціна договору – 4 млн грн. ТОВ «Лаванда» виконало всі роботи за договором. Замовник перерахував підрядникові 3 650 000 грн. Однак один акт виконаних робіт замовник не підписав і не перерахував заборгованість за договором у розмірі 350 000 грн. За прострочення оплати договором передбачено нарахування пені та 3 % річних. У зв’язку із цим 01.12.20 р. підрядник звернувся до господарського суду з позовом (див. зразок 2).
Зразок 2
<...> ПОЗОВНА ЗАЯВА
|