Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Рішення суду: поновлення на роботі

30.10.2018 4893 0 3


При звільненні працівника роботодавці нерідко роблять різні помилки. Якщо звільнення пов'язане з порушенням трудового законодавства, суди поновлюють працівників на роботі. У цьому випадку роботодавець зобов'язаний виконати рішення суду й поновити на посаді незаконно звільненого працівника. Як правильно виконати та оформити цю процедуру, розповімо в консультації.


Процедура поновлення

Протягом якого строку потрібно поновити працівника на роботі?

Рішення суду про поновлення на роботі незаконно звільненого працівника підлягає негайному виконанню (ч. 7 ст. 235 КЗпП). Поняття «негайне виконання» у законодавстві не роз'ясняється. Ця норма КЗпП уважається імперативною. Із цього випливає, що рішення суду необхідно негайно виконати, навіть якщо в самому рішенні про це прямо не сказано (див. постанову ВСУ від 01.07.15 г., ЄДРСР, реєстр. № 46702126). Зробити це потрібно не пізніше наступного дня після оголошення рішення суду, причому з дати незаконного звільнення.

Якщо ж роботодавець не був присутній на судовому засіданні або судове рішення було прийняте без повідомлення (виклику) учасників справи, тоді копію судового рішення суд направляє роботодавцю протягом двох днів із дня складання рішення в повному обсязі (ч. 5 ст. 272 ГПК). У такому випадку поновлення на роботі проводиться не пізніше наступного дня після отримання копії судового рішення.

Урахуйте: негайно видати наказ про поновлення працівника на посаді необхідно навіть у тому випадку, якщо роботодавець має намір оспорити рішення суду в апеляційній або касаційній інстанції.

Як правильно оформити поновлення працівника на роботі?

У цьому випадку підприємству/підприємцю необхідно:

  • видати наказ (розпорядження) про поновлення незаконно звільненого працівника. Форма такого наказу законодавством не встановлена, тому скласти його можна в довільній формі або скористатися запропонованим нами варіантом (див. зразок 1);
  • на підставі наказу внести до трудової книжки працівника записи про поновлення в раніше обійманій посаді та визнання недійсним запису про незаконне звільнення (п. 2.10 Інструкції № 58, Лист Мінсоцполітики від 07.08.07 р. N 205/06/187-07) (див. зразок 2).
1 из 1
1 из 1

Чи потрібно подавати до органу ДФС повідомлення про поновлення працівника на посаді?

Ні, не потрібно. Пояснимо чому.

Ми вже зазначали, що поновлення працівника на роботі відбувається з дати його звільнення. А подавати до органу ДФС повідомлення про прийняття працівника на роботу треба до початку його роботи (ч. 3 ст. 24 КЗпП), тобто тільки у випадку укладання з фізособою трудового договору. У нас же новий трудовий договір із працівником не укладається, а просто скасовується наказ про його звільнення.

Такої ж думки дотримується і Мінсоцполітики. При поновленні працівника йому також оплачується час вимушеного прогулу, який зараховується до виробничого стажу працівника.

Таким чином, подавати повідомлення про приймання на роботу поновленого на посаді працівника немає необхідності (Лист Мінсоцполітики від 08.08.16 р. № 1102/ 13/84-16).

Практика застосування

Що робити, якщо посаду, яку раніше обіймав працівник, скорочено?

У цьому випадку процедура поновлення працівника на роботі ускладнюється. Адже якщо такої посади вже немає в штатному розписі, то, найімовірніше, у підприємства більше немає потреби в роботі, яку цей працівник виконував до незаконного звільнення.

З одного боку, законодавство не зобов'язує підприємство вносити зміни до штатного розпису у зв'язку з необхідністю поновити працівника на колишньому місці роботи. Із другого, право незаконно звільненого працівника бути поновленим установлено судом, а судове рішення підлягає виконанню. Отже, рішення суду треба обов'язково виконати.

Вихід із цієї ситуації може бути таким. Роботодавець повинен унести зміни до штатного розпису, додавши посаду, на якій потрібно поновити працівника, і поклавши на нього обов'язки, виконання яких необхідне підприємству, однак виключно з урахуванням спеціальності та кваліфікації працівника. Адже судове рішення не зобов'язує роботодавця доручати працівнику виконання тієї ж роботи, що і до звільнення. Тому назва посади може звучати так само, а обов'язки можуть бути іншими.

Що робити із працівником, якого прийняли замість звільненого, якщо він не захоче переходити на нове місце, а іншої вакансії немає?

Тоді новоприйнятого працівника доведеться звільнити у зв'язку з поновленням працівника, який обіймав цю посаду раніше (п. 6 ч. 2 ст. 40 КЗпП). Працівникові, який звільняється, підприємство зобов'язане виплатити вихідну допомогу в розмірі не менше середньомісячного заробітку (ст. 44 КЗпП).

Підприємство, яке незаконно звільнило працівника, було реорганізоване. Що робити?

У даній ситуації виконати рішення суду зобов'язане підприємство-правонаступник, адже до нього перейшли всі права та обов'язки реорганізованого підприємства (ч. 1 ст. 104 ЦК).

Що буде, якщо роботодавець добровільно не виконає рішення суду про поновлення працівника на роботі?

У випадку невиконання рішення суду про поновлення співробітника на роботі останній має право подати виконавчий лист до органу державної виконавчої служби на примусове виконання рішення суду. Нагадаємо, відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1404 примусове виконання рішень судів покладається на органи державної виконавчої служби (держвиконавців).

Рішення про закриття виконавчого провадження держвиконавець виносить, тільки якщо роботодавець видасть наказ про поновлення працівника на роботі і внесе відповідний запис до його трудової книжки (ст. 65 Закону № 1404).

Майте на увазі: якщо роботодавець відмовиться поновлювати працівника на роботі, його можуть притягти до відповідальності згідно зі ст. 75 Закону № 1404.

Висновки

Роботодавець зобов'язаний поновити працівника на роботі за рішенням суду. Причому зробити це необхідно негайно – не пізніше наступного дня після оголошення рішення суду.

Поновлення проводиться не з дати оголошення рішення суду, а з дати незаконного звільнення. Оформляється ця процедура шляхом видання наказу та внесення відповідного запису до трудової книжки працівника.

зразок 1, 2.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали