Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Реєстрація податкових накладних за рішенням суду: теорія і практика

02.12.2021 1397 0 1

Ситуація. Підприємство оспорило в судовому порядку декілька рішень органу ДПС про відмову в реєстрації податкових накладних (далі – ПН). Суд було виграно, але підприємство тепер не знає, як і куди звертатися, щоб рішення суду було виконане і ПН зареєстрували.

Запитання. Що потрібно робити підприємству?


Звертаємося до податкової

Сама ДПС у своїх роз’ясненнях (ЗІР, категорія 101.18) пропонує з питань реєстрації ПН в ЄРПН після набуття законної чинності рішення суду звертатися письмово до податкових органів.

А в Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженому постановою КМУ від 29.12.2010 № 1246 (далі – Порядок № 1246), сказано:

  • у п. 19 – що ПН, реєстрація якої припинена, реєструється в день набуття законної чинності рішення суду про реєстрацію ПН (якщо до органу ДПС надійшло це рішення);
  • у п. 20 – що внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набуло законної чинності, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений у рішенні суду, або день набуття законної чинності такого рішення.

Отже, нам треба з’ясувати, коли ж рішення суду набуває законної чинності.

У Кодексі адміністративного судочинства (далі – КАС) читаємо: рішення суду набуває законної чинності після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо така скарга не була подана (ст. 255).

Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати протягом 30 днів, а на ухвалу суду – протягом 15 днів із дня її оголошення (ст. 295 КАС). Якщо в судовому засіданні були оголошені тільки вступна і резолютивна частини рішення (ухвали) суду, або якщо справа була розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк відлічується з дня оголошення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо воно не скасоване, набуває законної чинності після (ч. 2 ст. 255 КАС):

  • повернення цієї скарги;
  • відмови у відкритті або закриття апеляційного провадження;
  • винесення постанови судом апеляційної інстанції за результатами перегляду справи.

А постанова апеляційного суду набуває чинності з дати її прийняття (ч. 1 ст. 325 КАС).

Таким чином, як тільки рішення суду набуло законної чинності та було отримане органом ДПС, орган ДПС зобов’язаний зареєструвати ПН автоматично, без подання платником податків будь-яких заяв, пред’явлення ПН та/або рішення суду.

Проте на практиці так відбувається далеко не завжди. Тому спершу радимо подати до податкового органу заяву про виконання рішення суду, що набуло законної чинності, і реєстрації ПН.

Складається така заява в довільній формі. У заяві необхідно зазначити дату набуття чинності рішення суду, додати копію цього рішення або постанови апеляційної інстанції.

Якщо ж податковий орган відмовляється виконувати рішення суду і не реєструє ПН, тоді слід звертатися до органів державної виконавчої служби (далі – ДВС), щоб вони вжили заходів для примусового виконання рішення суду.

Подаємо заяву до виконавчої служби

Для того щоб ініціювати примусове виконання рішення суду, платникові податків потрібно отримати виконавчий лист.

Згідно зі ст. 373 КАС виконавчий лист видається судом, який розглядав справу як суд першої інстанції. Цей документ видається після набуття рішення суду законної чинності на підставі заяви особи (її представника), на користь якої було прийняте це судове рішення.

Важливий нюанс! Подайте заяву до суду першої інстанції, щоб отримати на руки виконавчий лист.

Після того як виконавчий документ отримано, виникає запитання – куди його нести?

Згідно із ч. 3 ст. 24 Закону від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» (далі – Закон № 1404) виконання рішення, яке зобов’язує боржника зробити певні дії, здійснюється виконавцем за місцем учинення таких дій. Тому подавати виконавчий лист слід до органу ДВС за місцем розташування податкового органу, який був відповідачем у судовому спорі.

Наприклад, якщо відповідачем була обласна податкова, то виконавчий лист подається до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень міжрегіонального управління Мін’юсту.

У разі коли відповідачем виступала ДПС України, звертатися слід до відділу примусового виконання рішень Департаменту ДВС Мін’юсту. Саме цей орган забезпечує виконання судових рішень центральних органів виконавчої влади (п. 4 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Мін’юсту від 02.04.2012 № 512/5).

До органу ДВС потрібно подати заяву про примусове виконання рішення (відкриття виконавчого провадження), підписану директором (представником) підприємства, що виграло суд, і додати до заяви оригінал виконавчого листа. Нижче наводиться зразок такої заяви (див. зразок 1).

Зразок 1

Відділу примусового виконання рішень
Управління забезпечення примусового виконання рішень
у Дніпропетровській області
Південно-Східного межрегіонального управління
Міністерства юстиції (м. Дніпро)

ЗАЯВНИК: Товариство з обмеженою відповідальністю
«Північне»

адреса: 49000 м. Дніпро, вул. Патона, буд. 22
тел. 0953333333

29.11.2021 № 31/5

З А Я В А
про примусове виконання рішення
(про відкриття виконавчого провадження)

Направляю для примусового виконання оригінал виконавчого листа № 100/3200/21, виданого Дніпропетровським окружним адміністративним судом 21 вересня 2021 року у справі № 100/3200/21 щодо зобов’язання Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області зареєструвати податкову накладну. Відповідно до Закону України від 02.06.2016 № 1404-VIII «Про виконавче провадження» прошу винести постанову про відкриття виконавчого провадження.

Додаток: оригінал виконавчого листа № 100/3200/21.

Директор     (підпис)     Олександр ЛЮЦКО

29 листопада 2021 року

Виконавець – не пізніше наступного робочого дня з дня отримання заяви і виконавчого документа – повинен винести постанову про відкриття виконавчого провадження (ч. 4 ст. 26 Закону № 1404). Хоча на практиці все відбувається не так швидко.

У постанові про відкриття виконавчого провадження виконавець указує на необхідність виконання органом ДПС рішення суду протягом 10 робочих днів (ч. 6 ст. 26 Закону № 1404).

Якщо ж після закінчення зазначених строків ПН так і не буде зареєстрована, тоді платникові податків необхідно застосовувати інші заходи впливу на органи ДВС і ДПС. А саме – подавати відповідні скарги і клопотання.

Подаємо скарги і клопотання

Для отримання бажаного результату радимо платникові податків подати державному виконавцеві клопотання про накладення на орган ДПС штрафу за невиконання ним без поважних причин судового рішення (ч. 1 ст. 19, ч. 2 ст. 63 Закону № 1404).

У клопотанні також слід просити виконавця попередити податковий орган про кримінальну відповідальність за невиконання судового рішення і пред’явити йому повторну вимогу виконати рішення суду протягом 10 робочих днів.

Якщо ж виконавець ніяк не відреагує на ваше клопотання і не почне контролювати виконання органом ДПС рішення суду, то на бездіяльність виконавця можна подати скаргу його керівникові (ст. 74 Закону № 1404) або звернутися до суду (ст. 287 КАС).

Крім того, ст. 382 КАС передбачає процедуру судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.

Суд, який виніс судове рішення на користь платника податків, має право зобов’язати суб’єкта владних повноважень – сторону, що програла, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За результатами розгляду цього звіту або в разі його неподання суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб’єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від 20 до 40 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Половина суми штрафу стягується на користь позивача і половина – до держбюджету (ч. 3 ст. 382 КАС).

Загроза застосування штрафу має спонукати особисто керівника податкового органу до виконання судового рішення. А якщо рішення не буде виконане, то штраф послужить йому покаранням за бездіяльність. При цьому накладення штрафу не звільняє від обов’язку виконати судове рішення і подати суду звіт про його виконання.

Наша порада. Питання про накладення штрафу вирішується за клопотанням позивача або за ініціативою суду в судовому засіданні з повідомленням сторін (ч. 4 ст. 382 КАС). Тому щоб суд установив органу ДПС строк для подання звіту про виконання судового рішення про реєстрацію ПН, радимо підприємству подати відповідне клопотання судді, який виніс зазначену постанову (див. зразок 2).

Зразок 2

Дніпропетровський окружний адміністративний суд
судді Земцевій Л. В.
справа № 100/3200/21

ПОЗИВАЧ: Товариство з обмеженою відповідальністю
«Північне»
адреса: 49000 м. Дніпро, вул. Патона, буд. 22
тел. 0953333333

29.11.2021 № 32/5

КЛОПОТАННЯ

Керуючись ст. 382 КАС України, прошу суд зобов’язати Головне управління Державної податкової служби в Дніпропетровській області надати звіт про виконання судового рішення по справі № 100/3200/21 та в разі невиконання судового рішення – накласти на керівника Головного управління Державної податкової служби у Дніпропетровській області, відповідального за виконання судового рішення, штраф згідно з ч. 2 ст. 382 КАС України.

Директор     (підпис)     Олександр ЛЮЦКО

29 листопада 2021 року

Строк для подання вищезгаданого звіту суду законодавством не визначено, його встановить суд із таким розрахунком, щоб орган ДПС мав реальну можливість виконати судове рішення. Сам звіт, як правило, розглядається судом без виклику сторін до судового засідання.

Будьте наполегливі! На жаль, як показала практика, виконання судового рішення про реєстрацію ПН – процедура не швидка і морочлива. Тому платникам податків слід запастися терпінням і постаратися використати всі передбачені законодавством правові механізми з примушування органу ДПС до виконання судових рішень.

Зразок 1. Заява.doc
Завантажити
Зразок 2. Клопотання.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали