Положення статуту ТОВ не повинні суперечити нормам Закону про ТОВ
Сторони спору
Позивач – учасник ТОВ; відповідач – ТОВ.
Обставини справи
За результатами двох зборів учасників ТОВ (від 26.11.19 р. та 10.03.20 р.) були прийняті рішення, оформлені протоколом:
1) про збільшення статутного капіталу (далі – СК) товариства за рахунок додаткових грошових внесків учасників пропорційно до їх часткок у СК ТОВ;
2) про затвердження результатів унесення додаткових вкладів у СК товариства, нових розмірів часток учасників, а також про затвердження статуту ТОВ у новій редакції.
Учасник із часткою в СК у розмірі 32 % визнав, що прийняті рішення є неправомірними, тому звернувся до суду з позовом, у якому просив визнати недійсними рішення загальних зборів ТОВ, оформлені протоколами від 26.11.19 р. і від 10.03.20 р.
Рішенням Господарського суду, залишеним без змін постановою апеляційного господарського суду, у задоволенні позову було відмовлено. Позивач подав касаційну скаргу.
Позиції сторін
Позивач (учасник ТОВ). Рішення загальних зборів ТОВ є недійсними, оскільки прийняті за відсутності необхідної кількості голосів.
Відповідач. Рішення прийнято з дотриманням усіх необхідних формальностей, а значить, правомірні.
На чиєму боці суд
Верховний Суд скасував рішення судів попередніх інстанцій – у частині відмови в задоволенні позову про визнання недійсними вищезгаданих рішень загальних зборів учасників ТОВ. У цій частині прийнято нове рішення про задоволення позовних вимог учасника ТОВ (постанова Верховного Суду від 07.07.21 р., ЄДРСР, реєстр. № 98584674).
Аргументи суду
- Закон від 06.02.18 р. № 2275-VIII (далі – Закон № 2275), який визначає правовий статус ТОВ і ТДВ, порядок їх створення, діяльності та припинення, права та обов’язки їх учасників (ч. 1 ст. 1), набув чинності 17.06.18 р. До 17.06.19 р. діяв перехідний період, коли ТОВ повинні були привести свої статути у відповідність із вимогами нового закону. Проте відповідачем не були внесені зміни до статуту ТОВ до зазначеної дати.
- Пунктом 7.3 статуту ТОВ (у редакції, затвердженій протоколом загальних зборів від 17.01.18 р.) передбачено, що рішення з питань збільшення СК товариства і внесення змін до статуту приймаються більше 50 % загальної кількості голосів учасників, що не відповідає вимогам ч. 2 ст. 34 Закону № 2275. Такі рішення приймаються трьома чвертями голосів усіх учасників товариства.
- Судами встановлено, що за рішення про збільшення СК товариства і внесення змін до статуту шляхом затвердження його в новій редакції проголосували тільки два учасники ТОВ, які володіють 68 % СК цього товариства. Такий порядок голосування суперечить нормі ч. 2 ст. 34 Закону № 2275. Зазначені рішення могли бути прийняті тільки трьома чвертями голосів усіх учасників, що мають право голосу із цих питань.
Висновок
Рішення про збільшення СК товариства і внесення змін до статуту шляхом затвердження його в новій редакції були прийняті загальними зборами ТОВ від 26.11.19 р. та від 10.03.20 р. з порушенням порядку, установленого ч. 2 ст. 34 Закону № 2275. А значить, такі рішення є неправомірними і порушують інтереси одного з учасників ТОВ.
Коментарі до матеріалу