Покупець має право отримати назад гроші, сплачені за товар, який має істотні недоліки
Сторони спору
Позивач – ТОВ-1, відповідач – ТОВ-2.
Обставини справи
27.03.17 р. ТОВ-1 (покупець) і ТОВ-2 (постачальник) уклали договір про виробництво і постачання обладнання. Одночасно сторони підписали специфікацію до договору (додаток 1), де узгоджували постачання обладнання (автоматичний видувний комплекс (далі – комплекс), машина обполіскувальна тощо) на загальну суму 760 000 грн із ПДВ. Покупець оплатив обладнання, а постачальник здійснив його постачання і налагодження. Проте надалі покупець тричі звертався до постачальника з вимогою усунути дефекти в роботі придбаного комплексу, а постачальник визнавав виявлені дефекти в роботі комплексу як гарантійні випадки і безплатно усував їх. 07.06.18 р. покупець надіслав постачальникові лист з вимогою повернути гроші, сплачені за комплекс, у розмірі 300 000 грн.
04.07.18 р. постачальник відправив покупцеві у відповідь лист з відмовою задовольнити цю вимогу. Тоді покупець подав до суду позов про стягнення з постачальника:
- 300 000 грн за договором від 27.03.17 р. – за поставлений неякісний товар (автоматичний видувний комплекс);
- 3 % річних у сумі 858,35 грн – за користування чужими коштами.
Суд першої та апеляційної інстанції задовольнив позов ТОВ-1 частково: з відповідача була стягнута на користь позивача вартість неякісного товару в сумі 300 000 грн, а в іншій частини позову було відмовлено. Після цього відповідач подав касаційну скаргу до ВСУ.
Позиції сторін
Відповідач (ТОВ-2). Позивач не довів, що недоліки товару виникли до передачі йому товару відповідачем. Тобто відсутній факт порушення ТОВ-2 зобов’язання щодо належної якості товару.
На чиєму боці суд
ВСУ відмовив відповідачеві в задоволенні касаційної скарги, залишивши в силі рішення суду першої та апеляційної інстанції (постанова ВСУ від 07.06.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 82249298).
Аргументи суду
- Згідно зі ст. 675 Цивільного кодексу (далі – ЦК) товар, який продавець передає або зобов’язаний передати покупцеві, повинен відповідати вимогам до його якості в момент передачі покупцеві, якщо інший момент визначення відповідності товару цим вимогам не встановлено договором купівлі-продажу. Законом або договором може бути передбачено строк, протягом якого продавець гарантує якість товару (гарантійний строк).
- У разі істотного порушення вимог до якості товару (виявлення недоліків, які не можна усунути або усунення яких пов’язане з непропорційними витратами або витратами часу, а також недоліків, які виявлялися неодноразово або з’явилися знову після їх усунення) покупець має право на власний вибір відмовитися від договору і зажадати повернення сплаченої за товар суми (п. 2 ч. 2 ст. 678 ЦК).
- Судом установлено, що після придбання комплексу позивач неодноразово звертався до відповідача через дефекти в роботі комплексу, а відповідач визнавав виявлені дефекти як гарантійні випадки і безплатно усував їх. У зв’язку із черговою зупинкою роботи комплексу позивач відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 678 ЦК звернувся до відповідача з вимогою про повернення грошей, сплачених за комплекс, на яку відповідач відповів відмовою.
- Позивач тривалий час фактично не міг користуватися поставленим обладнанням у зв’язку з неодноразовим виявленням недоліків у роботі обладнання і необхідністю проведення відповідачем гарантійного ремонту. Ці факти свідчать про істотне порушення вимог до якості обладнання.
- Право покупця відмовитися від договору постачання і зажадати повернення суми, сплаченої за товар, передбачене ст. 678 ЦК. Ця стаття застосовується незалежно від того, передбачили сторони в договорі таку можливість чи ні, оскільки стаття не містить застереження щодо її застосування виключно в разі, коли сторони договору передбачили її застосування. Отже, у ТОВ-1 були підстави вимагати від ТОВ-2 повернення суми, сплаченої за комплекс.
Висновок
Покупець може відмовитися від договору і зажадати від постачальника (продавця) повернення оплати у разі виявлення істотних недоліків у якості товару, навіть якщо такі недоліки виявлені після передачі товару покупцеві.
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 1