Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Покупець має право отримати назад гроші, сплачені за товар, який має істотні недоліки

Сторони спору

Позивач – ТОВ-1, відповідач – ТОВ-2.

Обставини справи

27.03.17 р. ТОВ-1 (покупець) і ТОВ-2 (постачальник) уклали договір про виробництво і постачання обладнання. Одночасно сторони підписали специфікацію до договору (додаток 1), де узгоджували постачання обладнання (автоматичний видувний комплекс (далі – комплекс), машина обполіскувальна тощо) на загальну суму 760 000 грн із ПДВ. Покупець оплатив обладнання, а постачальник здійснив його постачання і налагодження. Проте надалі покупець тричі звертався до постачальника з вимогою усунути дефекти в роботі придбаного комплексу, а постачальник визнавав виявлені дефекти в роботі комплексу як гарантійні випадки і безплатно усував їх. 07.06.18 р. покупець надіслав постачальникові лист з вимогою повернути гроші, сплачені за комплекс, у розмірі 300 000 грн.

04.07.18 р. постачальник відправив покупцеві у відповідь лист з відмовою задовольнити цю вимогу. Тоді покупець подав до суду позов про стягнення з постачальника:

  • 300 000 грн за договором від 27.03.17 р. – за поставлений неякісний товар (автоматичний видувний комплекс);
  • 3 % річних у сумі 858,35 грн – за користування чужими коштами.

Суд першої та апеляційної інстанції задовольнив позов ТОВ-1 частково: з відповідача була стягнута на користь позивача вартість неякісного товару в сумі 300 000 грн, а в іншій частини позову було відмовлено. Після цього відповідач подав касаційну скаргу до ВСУ.

Позиції сторін

Відповідач (ТОВ-2). Позивач не довів, що недоліки товару виникли до передачі йому товару відповідачем. Тобто відсутній факт порушення ТОВ-2 зобов’язання щодо належної якості товару.

На чиєму боці суд

ВСУ відмовив відповідачеві в задоволенні касаційної скарги, залишивши в силі рішення суду першої та апеляційної інстанції (постанова ВСУ від 07.06.19 р., ЄДРСР, реєстр. № 82249298).

Аргументи суду

  1. Згідно зі ст. 675 Цивільного кодексу (далі – ЦК) товар, який продавець передає або зобов’язаний передати покупцеві, повинен відповідати вимогам до його якості в момент передачі покупцеві, якщо інший момент визначення відповідності товару цим вимогам не встановлено договором купівлі-продажу. Законом або договором може бути передбачено строк, протягом якого продавець гарантує якість товару (гарантійний строк).
  2. У разі істотного порушення вимог до якості товару (виявлення недоліків, які не можна усунути або усунення яких пов’язане з непропорційними витратами або витратами часу, а також недоліків, які виявлялися неодноразово або з’явилися знову після їх усунення) покупець має право на власний вибір відмовитися від договору і зажадати повернення сплаченої за товар суми (п. 2 ч. 2 ст. 678 ЦК).
  3. Судом установлено, що після придбання комплексу позивач неодноразово звертався до відповідача через дефекти в роботі комплексу, а відповідач визнавав виявлені дефекти як гарантійні випадки і безплатно усував їх. У зв’язку із черговою зупинкою роботи комплексу позивач відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 678 ЦК звернувся до відповідача з вимогою про повернення грошей, сплачених за комплекс, на яку відповідач відповів відмовою.
  4. Позивач тривалий час фактично не міг користуватися поставленим обладнанням у зв’язку з неодноразовим виявленням недоліків у роботі обладнання і необхідністю проведення відповідачем гарантійного ремонту. Ці факти свідчать про істотне порушення вимог до якості обладнання.
  5. Право покупця відмовитися від договору постачання і зажадати повернення суми, сплаченої за товар, передбачене ст. 678 ЦК. Ця стаття застосовується незалежно від того, передбачили сторони в договорі таку можливість чи ні, оскільки стаття не містить застереження щодо її застосування виключно в разі, коли сторони договору передбачили її застосування. Отже, у ТОВ-1 були підстави вимагати від ТОВ-2 повернення суми, сплаченої за комплекс.

Висновок

Покупець може відмовитися від договору і зажадати від постачальника (продавця) повернення оплати у разі виявлення істотних недоліків у якості товару, навіть якщо такі недоліки виявлені після передачі товару покупцеві.

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 1
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Популярне
27.06.2025
Тракторист-машиніст в сільському господарстві: як правильно прописати посаду?
У штатному розписі сільськогосподарського підприємства є посада «тракторист-машиніст». Відповідний запис зроблено у трудовій книжці працівника. Чи є правильною ця назва і чи матиме працівник право на пільгову пенсію? А як бути, якщо працівник, у трудовій книжці якого зроблено неточний з...
27.06.2025
Агропідприємство заправляє техніку підрядників: як уникнути акцизних ризиків
В даній консультації розглянемо, якими чином агропідприємтва можуть заправляти техніку підрядників,  щоб такі дії не визнали реалізацією пального. Досить часто для виконання тих або інших сільськогосподарських робіт агропідприємства вимушені залучати до роботи підрядників. Згідно із Цивільним к...
27.05.2025
На підприємстві змінився директор: 7 запитань із практики
У статті розглянуто питання, що виникають у підприємства у разі зміни директора. Запитання стосуються оформлення трудових відносин, реєстрації зміни директора в ЄДР, інформування податкового органу, контрагентів та оформлення електронного підпису. Акценти цієї статті: Чи потрібно реєструвати інфо...
Нове
30.06.2025
Проведення позапланової перевірки у зв’язку з вимогою платника податків про перегляд результатів перевірки
У статті розглянемо, коли орган ДПС зобов’язаний призначити позапланову перевірку на вимогу платника податків. Якщо платник податків не згоден із результатами перевірки через те, що податківці під час перевірки не дослідили всі наявні обставини, він має право подати скаргу про перегляд результ...
25.06.2025
Оплату за внутрішнім договором отримано в інвалюті: яка відповідальність загрожує підприємству?
У статті розглянуто, чи можуть платежі за внутрішнім договором здійснюватися в іноземній валюті та чи є відповідальність за такі розрахунки. Підприємство виконує будівельні роботи за договором підряду. Договір укладено з резидентом України – фізособою, будівельні роботи провадяться на територі...
11.06.2025
Адміністративний арешт майна платника податків: підстави та порядок накладення
У статті розглянемо, в яких випадках органи ДПС можуть накласти адміністративний арешт на платника податків. Адміністративний арешт майна платника податків є винятковим інструментом забезпечення виконання податкових зобов’язань цим платником. Застосувати арешт можна лише за наявності передбаче...
Кращі матеріали