Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Адміноскарження рішення про відмову в реєстрації ПН/РК: як треба діяти

19.02.2019 8055 0 1

Акценти цієї статті:

  • адміністративний порядок оскарження рішення комісії ДФС про відмову в реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі відповідно – рішення комісії, ПН, РК, ЄРПН);
  • порядок складання та подання скарги;
  • строки адміноскарження рішення комісії.

За цією темою див. також «ДФС відмовила в реєстрації ПН/РК: як перемогти в суді»; «Як оскаржити відсутність реєстрації ПН/РК за мовчазною згодою»; «Блокування податкових накладних повертається»; «Адміністративне оскарження: зразки документів щодо оскарження рішень органів ДФС».


Чим регулюється процедура адміністративного оскарження рішення комісії?

Процедура адміноскарження регламентується ст. 56 Податкового кодексу (далі – ПК) та Порядком розгляду скарг на рішення комісій, які приймають рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації, затвердженим постановою КМУ від 21.02.18 р. № 117 (далі – Порядок № 117). Указана стаття ПК містить загальні норми, а другий документ – спеціальні норми з цього питання.

Куди подається скарга?

Скарга подається до ДФС України, у якій створено постійно діючий колегіальний орган – комісію із питань розгляду скарг (далі – комісія). До складу комісії входить уповноважена особа Мінфіну (п. 1 Порядку № 117). Повноваження, функціональні обов’язки, склад комісії та інше встановлюються у Положенні про комісію, яке затверджується головою ДФС.

Які рішення комісії не підлягають адміноскарженню?

Адміноскарження рішення комісії вважається досудовою процедурою. Тому, якщо платник податку звернувся із позовом до суду, він вже не зможе скористатися адміністративним порядком оскарження. Тоді вирішення спору покладається на суд (п. 4 Порядку № 117).

Пам’ятайте! За подання позову до суду заявник повинен сплатити судовий збір, а процедура адміноскарження – безплатна. Тому радимо спочатку скористатися адміністративним порядком.

У якій формі подається скарга?

Скарга подається до ДФС в електронній формі (J(F) 1313201) особисто платником або його представником за допомогою засобів електронного зв’язку, які визначила ДФС. При цьому слід дотримуватися вимог Законів від 22.05.03 р. № 851-IV «Про електронні документи та електронний документообіг», від 22.05.03 р. № 852-IV «Про електронний цифровий підпис» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 06.06.17 р. № 557 (п. 9 Порядку № 117). Тобто скарга засвідчується електронним цифровим підписом (далі – ЕЦП) платника.

Майте на увазі! Скарга подається окремо на кожне рішення про відмову із зазначенням додатків числовим значенням.

Для зручності ДФС надала можливість подати скаргу через Електронний кабінет платника податків, вхід до якого здійснюється за посиланням або через офіційний веб-портал ДФС. Також створити та подати скаргу можна за допомогою будь-якого програмного забезпечення, яке формує вихідний файл вищезазначеного формату.

Пам’ятайте! Наразі подати скаргу можна тільки в електронному вигляді. Тож подавати її паперовий варіант не потрібно. Скарга реєструється у день надходження. Відмову в її прийнятті не передбачено (п. 7, 8 Порядку № 117).

Який строк подання скарги?

Скарга подається платником податків протягом 10 календарних днів (далі – к. д.) з дня набрання чинності рішення комісії. Якщо останній день строку припадає на вихідний, неробочий або святковий день, то подати скаргу слід у найближчий робочий день (п. 3 Порядку № 117). Тобто для встановлення кінцевого строку оскарження платник має знати день набрання чинності рішення комісії.

Коли рішення комісії набуває чинності?

Рішення комісії набуває чинності після його реєстрації в окремому Реєстрі ПН/РК, реєстрація яких зупинена (далі – Реєстр). Реєстр розміщено у відкритій частині Електронного кабінету платника податків на офіційному веб-сайті ДФС.

Отже, починаючи від дня реєстрації рішення у Реєстрі у платника є 10 к. д. на його оскарження в адміністративному порядку. Наприклад, рішення зареєстровано 01.02.19 р. Того ж дня воно набуло чинності та розпочався перебіг строку його оскарження. Оскільки останній день оскарження фактично спливає 10.02.19 р., у неділю, кінцевий строк переноситься на найближчий робочий день – понеділок 11.02.19 р.

Чи можна продовжити строк подання скарги?

Так, це можна зробити за наявності підстав, визначених п. 102.6 ПК, тобто якщо платник податків:

  • перебував за межами України;
  • знаходився у місцях позбавлення волі на підставі вироку суду;
  • знаходився у плаванні на морських суднах за кордоном України у складі екіпажу судна;
  • мав обмежену свободу пересування через ув’язнення/полон на території інших держав або через інші обставини непереборної сили, що документально підтверджені;
  • рішенням суду визнаний безвісно відсутнім або перебував у розшуку.

Порядок підтвердження цих обставин затверджено наказом Мінфіну від 20.10.17 р. № 861. Тож за наявності однієї із перелічених обставин та доказів її настання платник має право просити продовжити строк оскарження рішення комісії. В іншому разі він може одразу звернутися до суду.

Чи встановлено вимоги до змісту скарги?

Так, про це йдеться у п. 10 Порядку № 117. Скарга має містити:

  • найменування чи П. І. Б. та податкову адресу скаржника;
  • податковий номер чи серію та номер паспорта (для фізосіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття номера платника податків та мають відповідну позначку в паспорті);
  • номер та дату оскаржуваного рішення комісії;
  • обґрунтування причини незгоди з рішенням;
  • відомості про оскарження рішення в судовому порядку;
  • вимоги платника (наприклад, задовольнити скаргу та скасувати рішення комісії);
  • електронну адресу, на яку надіслати рішення за результатами розгляду скарги.

Також до скарги слід додати пояснення та копії документів за формою J(F) 1360102, які стануть доказами операції, на виконання якої виписано заблоковану ПН/РК (п. 11 Порядку № 117). Кожен документ надсилається окремим додатком у форматі pdf та повинен мати розмір до 2 Мб.

У який строк та яке рішення може прийняти комісія?

На розгляд скарги відведено 10 к. д. з дня її отримання. Цей строк є остаточним та не може бути продовжений (пп. 56.23.3 ПК).

Комісія може прийняти одне із таких рішень (п. 13 Порядку № 117):

  • задовольнити скаргу та скасувати рішення про відмову;
  • залишити скаргу без задоволення, а рішення про відмову – без змін;
  • залишити скаргу без розгляду, якщо до прийняття рішення від заявника надійшла заява про відмову від поданої скарги за формою J(F) 1313301.

Прийняте комісією рішення надсилається платнику в електронному вигляді на зазначену ним електронну адресу протягом 10 днів (пп. 56.23.4 ПК, п. 15 Порядку № 117).

Що буде, якщо комісія не надішле рішення в установлений строк?

Тоді застосовується правило мовчазної згоди – скарга вважається повністю задоволеною на користь платника з дня, що настає за останнім днем указаного строку (пп. 56.23.4 ПК, п. 17 Порядку № 117), тобто на 11-й день після отримання ДФС скарги. В іншому разі платник має право оскаржити відсутність реєстрації ПН/РК у ЄРПН за мовчазною згодою (детальніше див. «Як оскаржити відсутність реєстрації ПН/РК за мовчазною згодою»).

Висновки

Скарга на рішення комісії подається в електронній формі особисто платником або його представником. Вона викладається за формою J(F)1313201, засвідчується ЕЦП і надсилається до ДФС за допомогою засобів електронного зв’язку. Це можна зробити в Електронному кабінеті платника, розміщеному на веб-сайті ДФС, або за допомогою будь-якого програмного забезпечення, яке формує вихідний файл необхідного формату.

Подати скаргу треба протягом 10 к. д. з дня набрання чинності рішення комісії про відмову. На її розгляд комісії відведено 10 к. д. від дня отримання скарги. Прийняте рішення надсилається платнику в електронному вигляді на зазначену ним у скарзі електронну адресу в 10-денний строк.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали