Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Адміністративне оскарження: зразки документів щодо оскарження рішень органів ДФС

05.09.2018 2330 0 1

Навіть найуважніший та законослухняний платник податків/податковий агент може втрапити в ситуацію, коли орган ДФС нараховує штраф, приймає податкове повідомлення-рішення або зупиняє ПН/РК. Не у всіх є можливість звернутися до юриста, тому тут ми викладаємо, спеціально для вас, зразки деяких документів, щодо оскарження рішень органу ДФС. 

Разом із тим, Ви можете внести свої власні зміни до форми скарги/заперечення на акт, адже саме Ви визначаєте структуру скарги. Наприклад, ви можете:

  • розбити на підрозділи за окремим податком; 
  • розбити на підрозділи за окремою господарською операцією;
  • структуризувати за такими розділами: 1) що сталося (короткий опис перевірки – планова, позапланова); 2) які порушення виявлені; 3) які первинні та бухгалтерські документи спростовують висновки ревізорів; 4)  джерела права (короткий опис ПКУ, Наказів МінФіну тощо, що спростовують висновки ревізорів); 5) прохальна частина.

У даній статті я викладу зразки скарг/заперечень на акти перевірки, що  я сама використовую.

Заперечення на акт перевірки

Вони подаються у відповідності до п.86.7 ст.86 ПКУ. 

Зверніть увагу, що це право, а не обов’язок платника. Тобто, якщо у подальшому представники контролюючих органів казатимуть, що Ви погодилися із висновками акту, бо не подали заперечення – вказуйте на те, що це - Ваше право.

Варто подати заперечення із додатками, у випадках, коли в акті вказано, що платник якісь перинні документи (або бухгалтерські реєстри) до перевірки не додав. Тобто, бажано подати й завірені копії цих “не наданих” документів. Разом із тим, Верховний Суд у Постанові від 19.06.2018 року в справі №826/7704/16 (№К/9901/38191/18) вказав на таке: «Право надавати заперечення щодо висновків органу державної фіскальної служби та долучати до матеріалів справи докази на підтвердження таких заперечень надається платнику як на усіх стадіях податкового контролю, так і на стадіях судового процесу, на яких допускається подання учасником процесу нових доказів». Отже, навіть якщо Ви не подали певний документ під час розгляду Ваших заперечень на акт перевірки, під час розгляду скарги, Ви все ще можете долучити цей документ в суді.

Заперечення подаються протягом 5 (п’яти) робочих днів тому органу, що робив перевірку.

Запер_акт_01 (1).doc
Завантажити

Скарга на податкове повідомлення-рішення

Основною нормою з цього питання є ст.56 ПКУ.

Скарга подається до ДФС України, протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків податкового повідомлення-рішення (п.56.3 ст.56 ПКУ). Якщо отримали податкове повідомлення-рішення 03.09.2018 року, то останній день на оскарження – 13.09.2018 року (якщо пропустили строк, то можна оскаржити до суду).

Подібно до заперечення, до скарги можна подати документи, що не враховані при проведенні перевірки (наприклад, в акті написано, що не було надано ТТН, тож  – долучаємо їхні завірені копії).

Скарги бувають різні, що пояснюється різними правовідносинами. У даній статті, ми розглянемо скаргу на податкове повідомлення-рішення, що прийняте на підставі акту перевірки, яким встановлене так звану безтоварну господарську операцію (на даний час, це все ще найпоширеніша практика ревізорів). Зверніть увагу! Дехто вважає, що скарга має бути коротка (бо ДФСУ і так перевантажена скаргами), а дехто – що скарга повинна мати опис всіх обставин справи. 

Важливо! Коли надсилатимете скаргу до ДФСУ, не забудьте попередити контролюючий орган, що прийняв податкове повідомлення-рішення про таке оскарження. В іншому випадку, орган ДФС може визнати оспорювань податкове повідомлення-рішення узгодженим, відобразить його в інтегрованій картці платника податків, що може спричинити наявність податкового боргу.

СКАРГА_02 (1).doc
Завантажити

Оскарження зупинки ПН/РК в адміністративному порядку

Частково, ми вже писали про це туттут і тут.

Кроки з розблокування виглядають так:    

1) отримали квитанцію про зупинення реєстрації ПН/РК – подаєте письмові пояснення із додатками, що підтверджують реальність Вашої господарської операції). На це у Вас 365 календарних  днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у ПН/РК. Оскільки податкове зобов’язання виникає за датою т.з. першої події, то відлік ведеться від дати здійснення господарської операції (отримали аванс на р/р, відвантажили товар), а не від дати зупинення ПН;

2) отримали рішення про відмову в реєстрації ПН/РК – подаєте скаргу, зі всіма додатками. Скарги подаються платником) до ДФСУ протягом 10 календарних днів з дня набрання чинності рішенням комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації ПН/РК (після розгляду Ваших пояснень. 

3) якщо скаргу не задоволено – готуєтесь до суду (але це вже не адміністративне оскарження).

Разом із тим, потрібно пам’ятати, що в 2018 році і повідомлення, і скаргу можна подати лише в електронному вигляді. Щодо таких вимог органів ДФС можна дискутувати, адже вони суперечать ПКУ, але так вже сталося, що скаргу на паперовому носії просто не розглянуть.

При цьому, на своєму офіційному веб-сайті, ДФСУ роз’яснила, що кожен документ, що додається до скарги надсилається окремим додатком у форматі pdf та повинен мати розмір не більше двох мегабайт. На жаль, вже були випадки, коли органи ДФС не задовольняли скарги з підстав – вони не змогли розшифрувати формат доданих до пояснень/скарги документів.

На своєму офіційному веб-сайті, ДФСУ виклала опис, як заповнювати електронний примірник скарги:

1 из 1

Оскільки в електронному примірнику скарги інформація про причини незгоди платника податку із рішенням комісії контролюючого органу може містити лише 2000 символів, є доцільним зробити таке. Надрукувати розширену версію скарги, роздрукувати, завірити підписом уповноваженої особи платника та поставити печатку (за наявності), відсканувати (або зробити якісне фото) та перевести у формат pdf. А в електронній скарзі, вказати, що повний опис інформації про причини незгоди платника викладений у додатку 1 до скарги. Тоді наша електронна скарга матиме такий вигляд:

1 из 1

Звернуть увагу, що у прикладі ДФСУ, назва товариства скорочена – ТОВ, у нашому прикладі – повністю. Якщо в реєстраційних документах, є скорочена назва як “ТОВ”, то можете у цій графі скарги вказати скорочену назву. 

Коли формуватимете скаргу, обов’язково зверніть увагу на те, хто вказаний у відповідних квитанціях/рішеннях (ДФСУ, або, скажімо, ГУ ДФС у Дніпропетровській області). Це важливо для того, кого вказувати у скарзі.

А ось зразок Додатку № 1 до електронної скарги:

Зразок_03_Ріш (1).doc
Завантажити

Сподіваємося, ці документи допоможуть Вам зберегти час, нерви та скасують протиправні рішення контролюючих органів.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Агро»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права для с/г галузі

4680 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали