Питання відображення помилкової ПН у податковій декларації з ПДВ
Чи подавати уточнення до декларації з ПДВ у разі помилки в назві контрагента?
Санкції за несвоєчасну реєстрацію на неплатника ПДВ податкових накладних
У ПН не вказано код УКТЗЕД: які наслідки
Платник не отримав від постачальника податкову накладну: чи є право на податкові витрати в сумі ПДВ?
Як платнику сформувати податковий кредит без податкової накладної, зареєстрованої в ЄРПН?
Чимало експертів та податкових консультантів висловлювалися з цього приводу, але найцінніше підтвердження надає Верховний Суд (так вже сталося, що практика Верховного Суду (далі – ВС) важить набагато більше, ніж думка найвідомішого податкового консультанту).
ВС - на боці платників ПДВ
У Постанові ВС від 11.09.2018 року в справі №820/6615/17 (№К/9901/48235/18) досліджувалося питання, коли платник ПДВ склав помилкову (зайву) податкову накладну (далі – ПН), яку було зупинено, та не включив її до декларації. Орган ДФС збільшив суму грошового зобов'язання за платежем ПДВ за податковими зобов'язаннями (на суму ПДВ, що була вказана в помилковій ПН) та застосував штрафні санкції.
Позиція ВС (пункти 14-21 Постанови) обґрунтована наступним.
Відповідно до приписів ст.44 ПКУ, платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених первинними документами. При цьому, у таких первинних документах, фіксуються дані лише про фактично здійснені господарські операції.
У податковій декларації з ПДВ, платником податку зазначаються дані про обсяги фактично здійснених операцій у відповідності з даними первинних документів і бухгалтерського обліку, тобто дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника.
При цьому, помилково зареєстрована в ЄРПН ПН зі статусом «реєстрацію зупинено» за операціями, які фактично здійснені не були, дані про які не внесено до податкового обліку платника податків та не підтверджено первинними документами, не є підставою для внесення даних за такою ПН до податкової декларації.
ВС зауважив, що можливості подати документи, щоб відкликати чи скасувати заблоковані помилкові податкові накладні, податкове законодавство не передбачає.
Проаналізувавши ще низку норм ПКУ, ВС прийшов до висновку, що платник ПДВ не зобов'язаний включати до податкової декларації з ПДВ податкові зобов'язання за заблокованою (статус «реєстрацію зупинено») в ЄРПН помилково складеною ПН. Так, дані податкової звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника податку, а враховуючи, що ПН складена помилково на операцію, яка фактично не відбулась та не підтверджена первинними документами, то відповідно і податкові зобов'язання за такою операцією у платника ПДВ фактично не виникають і не повинні бути включені до податкової звітності.
Отже, твердження контролюючого органу про обов'язок платника ПДВ відобразити податкові зобов'язання у податковій звітності за заблокованою в ЄРПН помилково складеною ПН є необґрунтованими та такими, що не містять правового підґрунтя.
І хоча вказана постанова ВС підтримує платників ПДВ, потрібно подбати про докази, які підтвердять, що така ПН – є помилковою. З передоплатою (авансом) все зрозуміло – достатньо надати виписку банку, і проблема повинна зникнути. Якщо ж першою подією є відвантаження товарів/робіт/послуг, треба виходити з специфіки господарської діяльності платника і, бажано, провести інвентаризацію ТМЦ, за можливості.
Тобто, Вашим основним завданням буде – довести, що такої господарської операції, що вказана в ПН – не було і не існує.
А якщо ПН- помилкова, але її не зупинено, що тоді робити?
З цього питання, наразі, постанов ВС немає. Низка експертів наполягає на тому, що потрібно спочатку зареєструвати розрахунок коригування (далі – РК) і лише потім коригувати податкову звітність (хоча РК формується за реальними господарськими операціями, а не за помилковими). Якщо такий РК та ПН зареєстровані в межах одного звітного періоду, то проблем не виникає. А що робити, якщо помилкова ПН зареєстрована 28 вересня, а РК - лише 05 (або навіть 26) жовтня?
Обережні платники ПДВ використають п.п.192.1.1 п.192.1 ст.192 ПКУ, де вказано що – постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування до податкової накладної.
Дійсно, так безпечніше, а сума сплаченого податку все одно відкоригується після реєстрації РК і (як здається на перший погляд) - жодних збитків та ризиків. Хоча, тут є певний ризик – ПН не повинна складатися просто так – без наявності реально здійсненої господарської операції. Тобто, РК підходить для випадків, коли ПН виписана помилкову суму. У випадку формування ПН на помилкового покупця (або, наприклад, на помилкову дату), є певна небезпека у вигляді звинувачення у перекрученні податкової звітності.
Разом із тим, декого з платників ПДВ хвилює питання - що робити, якщо ПН зареєстровано на отримувача, який не хоче реєструвати Ваш РК, або якщо грошей на зайву (помилкову) сплату ПДВ немає?
Керуємося висновком ВС у вказаній вище Постанові від 11.09.2018 року. Немає господарської операції – немає й податкових зобов’язань з ПДВ.
Але мусимо попередити – скоріше за все, орган ДФС нарахує штрафні санкції, порівнявши податкову декларацію із даними ЄРПН. Тому, бажано надіслати лист до Вашого органу ДФС, в якому вказати, що певна ПН є – помилковою, що підтверджується наступними первинними та бухгалтерськими документами та долучити їх.
Важливо! Орган ДФС все ще може проігнорувати Ваш лист та доводи. За таких обставин, зважте на всі негативні наслідки, що можуть виникнути. Так, неповне декларування податкових зобов’язань (Ви не вказали помилкову ПН у декларації, а у ЄРПН все ще відсутній РК) тягне штраф від 25% від не задекларованої суми. А несвоєчасно сплачена сума узгодженого податку спричинить штраф у 10%-20%. І хоча ПН є помилковою, можливо, краще відкорегувати (анулювати) її пізніше, ніж отримати штраф, а потім судитися з цього приводу.
Отже, хоча помилкову ПН не потрібно включати до звітної податкової декларації, платникам ПДВ потрібно врахувати всі негативні наслідки: штраф можна скасувати, але на це піде час та додаткові кошти.
Коментарі до матеріалу