Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Звіряння розрахунків із бюджетом: як провести через е-кабінет і відобразити в обліку

08.06.2023 1943 0 6


У консультації розповімо, як платникові податків здійснити звіряння розрахунків із бюджетом через електронний кабінет (далі – е-кабінет) і відобразити заборгованість і переплату в обліку.


Порядок обліку податків у ДПС

Насамперед розглянемо, як податкова веде облік розрахунків за податками і зборами.

З метою обліку нарахованих, сплачених, повернених і відшкодованих сум платежів територіальні органи ДПС відкривають інтегровані картки платника (далі – ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, який повинен сплачувати такий платник на рахунки, відкриті в розрізі адміністративно-територіальних одиниць (п. 1 підрозд. 1 розд. ІІ Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 12.01.2021 № 5, далі – Порядок № 5).

ІКП відкривається (п. 2 підрозд. 1 розд. ІІ Порядку № 5):

  • за місцезнаходженням юросіб та їх відокремлених підрозділів, місцем проживання фіз-осіб-підприємців, самозайнятих осіб (основне місце обліку);
  • за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).

ІКП новоствореному платникові відкриваються на підставі алгоритму визначення платежів, що належать йому до сплати. Тобто кількість відкритих карток залежить від того, які податки та внески сплачує платник податків.

Яку інформацію містить ІКП?

ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, що характеризують стан розрахунків платника з бюджетами та фондами загальнообов’язкового державного соціального та пенсійного страхування за відповідним видом платежу та відповідною адміністративно-територіальною одиницею.

Під час проведення облікової операції в ІКП відображається:

  • дата запису операції;
  • зміст операції та/або документ, на підставі якого здійснюється запис. Наприклад: «Зараховано 20.10.2021 Сплата суми податкiв i зборiв/єдиного внеску Платiжне доручення № 344 вiд 20.10.2021»;
  • спеціальне кодування всіх операцій, яке використовується для відображення в ІКП облікових показників і забезпечує автоматизоване ведення ІКП. Наприклад, код «101» означає сплату податку/збору, код «147» – стягнення в межах виконавчого провадження;
  • сума операції;
  • суми нарахованих і сплачених податків (зборів);
  • сума заборгованості (податкового боргу);
  • сума нарахованої та несплаченої пені;
  • сума зайво сплачених податків (зборів).

Усі вартісні облікові операції та облікові показники в ІКП відображаються в гривнях із двома десятковими знаками після коми. Облік платежів ведеться окремими обліковими операціями в хронологічному порядку. При цьому кожна операція фіксується в окремому рядку із зазначенням її виду та дати проведення.

Інформаційна система після відображення облікової операції забезпечує автоматичне проведення в ІКП розрахункових операцій.

Навіщо потрібно контролювати розрахунки з бюджетом?

Насамперед це потрібно для того, щоб розуміти, чи всі сплачені суми були проведені, чи немає безпідставно нарахованих сум.

Також важливо провести звіряння з бюджетом, якщо платник податків змінює своє місцезнаходження у зв’язку зі зміною адміністративно-територіальної одиниці, тобто переходить до іншої податкової. Це означає, що до кінця бюджетного року він сплачує податки за старим місцем обліку, а після переходу в інформаційній системі відбувається автоматичне передання ІКП із попереднього місця обліку платника в нове місце обліку з фіксацією події в реєстрі передання ІКП між податковими органами в такий строк (п. 4 підрозд. 1 розд. ІІ Порядку № 5):

  • у день взяття на облік платника в податковому органі за новим основним місцем обліку (для платників, які після зміни місця обліку не зобов’язані сплачувати податки, збори за попереднім місцезнаходженням);
  • після закінчення поточного бюджетного періоду (для великих платників податків і платників податків, які після зміни місцезнаходження зобов’язані сплачувати визначені законодавством податки і збори за місцем попередньої реєстрації до закінчення поточного бюджетного року). За новим місцем обліку платника отримані ІКП відображаються в реєстрі отриманих ІКП.

Тобто перед переданням даних з однієї податкової до іншої не зайвим буде провести звіряння, щоб потім усе перевірити ще раз.

Звіряння розрахунків із бюджетом в е-кабінеті

На сьогодні звіряння розрахунків із бюджетом можна провести в режимі онлайн за допомогою е-кабінету. Причому в е-кабінеті можна також отримати документ, який формується автоматично шляхом вивантаження відповідної інформації з е-кабінету та накладення кваліфікованого електронного підпису (далі – КЕП) посадової особи податкового органу та печатки податкового органу (п. 421.2 Податкового кодексу, далі – ПК).

Наведемо алгоритм дій під час проведення такого звіряння.

Крок 1. Зайти в приватну частину е-кабінету (за адресою https://cabinet.tax.gov.ua або через офіційний вебпортал ДПС – www.tax.gov.ua) за допомогою своєї КЕП.

Крок 2. У приватній частині е-кабінету обрати розділ «Стан розрахунків із бюджетом».

Перед вами з’явиться вікно, у якому будуть представлені всі ІКП за всіма податками і зборами, які ви сплачуєте (див. рис. 1).

За замовчуванням програма видає дані за поточний рік за карткою кожного податку (збору).

Щоб провести звіряння розрахунків за попередні роки, треба обрати відповідний період (рік) і податковий орган, який контролює сплату потрібного податку/збору.Для того щоб знайти інформацію з конкретного податку в розрізі проведених операцій, слід обрати картку з потрібним податком, кликнути на неї, і у вікні відкриється таблиця з докладною інформацією за кожним податком (збором) (див. рис. 2).

1 из 1

Рис. 1

1 из 1

Рис. 2

Дані таблиці можна вивантажити в Excel, натиснувши кнопку «Експорт в Excel». Вивантаження даних допоможе відфільтрувати їх за потрібними показниками (датою, сумою операції і т. п.). Вивантажені в Excel дані мають такий вигляд (див. рис. 3).

1 из 1

Рис. 3

У таблиці кожній операції присвоюється свій код (графа «Код операції»). Розшифрування коду можна дізнатися, якщо навести на нього курсор. У графі «Назва операції» наводиться докладна інформація про операцію: зарахування сплачених податків, нарахування штрафів, пені із зазначенням дати, номера платіжного доручення і т. п.

Майте на увазі! В ІКП немає нарахувань із ПДФО та військового збору. У таблиці міститься інформація тільки про сплачені до бюджету або повернуті з бюджету суми цих платежів.

Також нагадаємо, що під час подання звітних документів після настання граничного строку сплати податкових зобов’язань, а також уточнюючих звітних документів нарахування в ІКП проводяться датою їх подання.

Де знайти реквізити бюджетних рахунків?

Реквізити бюджетних рахунків за кожним податком (збором) можна знайти в розділі «Стан розрахунків з бюджетом» – колонка «Реквізити». Щоб побачити їх, потрібно кликнути на іконку у вигляді конвертика. Перед вами з’являться не тільки реквізити рахунка, але й QR-код, за допомогою якого через додаток банку можна автоматично перейти до них.Підприємці можуть розрахуватися з бюджетом також через платіжні сервіси, наприклад, portmone, iРay.ua (див. рис. 4, 5).

1 из 1

Рис. 4

1 из 1

Рис. 5

Через е-кабінет можна сформувати «Запит про отримання витягу щодо стану розрахункiв із бюджетами та цiльовими фондами за даними органiв ДПС» (ідентифікатор форми J/F 1300204). У відповідь платник отримає «Витяг щодо стану розрахунків із бюджетами та цільовими фондами за даними органів ДПС».

Якою датою в ІКП відображається інформація про сплату податків і зборів, якщо сума розрахункового документа була рознесена в ІКП зі спеціальним кодом «Платежі до з’ясування», у випадку неправильно заповнених реквізитів розрахункового документа або помилки в коді ЄДРПОУ (РНОКПП)?

Після з’ясування органом ДПС призначення платежу в ІКП відображається інформація про сплату суми податків, зборів (ЗІР, категорія 129.04):

  • датою зарахування цієї суми на рахунок, відкритий в органі Казначейства, якщо призначення платежу з’ясувалося в місяці, у якому була здійснена сплата платником;
  • поточною датою, якщо призначення платежу з’ясувалося після закінчення місяця, у якому платником були сплачені податки, збори.

Якою датою в ІКП відображаються суми податків і зборів, сплачених на бюджетні (небюджетні) рахунки через банківську установу (систему електронних платежів НБУ)?

Дані про сплату податків і зборів на бюджетні рахунки та ЄСВ на небюджетні рахунки через банк (систему електронних платежів НБУ) відображаються в ІКП датою зарахування на рахунки. Тобто в день отримання від Казначейства відомостей про надходження податків, зборів, платежів та ЄСВ із технологічних файлів (ЗІР, категорія 129.04).

Якщо потрібно підтвердити звіряння розрахунків

У цілому даних е-кабінету достатньо, щоб провести звіряння розрахунків із бюджетом. Але якщо підприємству потрібен письмовий документ від податкової (з підписом і печаткою), що підтверджує проведення такого звіряння, то для його отримання слід звернутися з письмовою заявою до податкової, де відкрита ІКП за відповідним платежем. У заяві, складеній у довільній формі, платник повинен розписати платежі та періоди, за якими звіряються розрахунки, а також суми нарахованих і сплачених платежів за цей період (ЗІР, категорія 129.04). Щоб направити запит, треба скористатися розділом «Листування з ДПС», а саме:

1. Зайти до цього розділу і у вікні, що відкрилося, указати такі реквізити:

  • тип документа (у нас – лист);
  • тематику звернення. Оскільки інформацію про стан розрахунків із бюджетом переважно отримати відразу за всіма податками і зборами, які сплачує платник, краще обрати «Інші питання, що належать до компетенції ДПС». Якщо ж цікавить конкретний податок/збір, тоді потрібно обрати його назву (наприклад, податок на прибуток і т. д.);
  • короткий зміст листа. Наприклад: «Запит щодо звірки стану розрахунків з бюджетами, цільовими фондами за податками, зборами та ЄСВ» (не більше 100 символів).

2. Відсканувати лист або перетворити файл із формату .doc у формат .pdf через спеціальну програму, яку можна знайти в Інтернеті. Після цього завантажити лист у поле «Файл», натиснувши кнопку «Обрати».

Важливо! Текст листа повинен бути у форматі .pdf і розміром не більше 2 Мб.

3. Зберегти лист, натиснувши кнопку «Зберегти».

4. Знайти лист у розділі «Вхідні/вихідні документи» у вкладці «Відправлені документи». Кликнути на нього мишкою, підписати (кнопка «Підписати») і відправити податківцям (кнопка «Відправити»).

Протягом одного робочого дня (далі – р. д.) після відправлення листа у ваш е-кабінет надійде повідомлення із вхідним реєстраційним номером листа та датою його реєстрації в органі ДПС, куди він був відправлений.

Податкова надішле відповідь поштою не пізніше 15 р. д. із дня отримання листа.

Що робити після отримання інформації

Після проведення звіряння потрібно порівняти отримані дані з даними вашого бухобліку. У разі виявлення розбіжностей урахуйте, що вони можуть бути обґрунтованими або необґрунтованими.

Обґрунтовані розбіжності

Такі розбіжності можуть виникнути через нюанси обліку нарахованих сум платежів податковими органами. Наприклад, під час подання звітних документів (пп. 2 п. 4 розд. IV Порядку № 5):

  • у законодавчо встановлений строк – нарахування погоджених сум грошових зобов’язань в ІКП здійснюють датою граничного строку їх сплати;
  • після настання граничного строку сплати податкових зобов’язань за ними, а також після подання уточнюючих звітних документів – датою їх подання.

Такі особливості обліку платежів податківцями призводять до розбіжностей між обліковими даними платника та даними ІКП. Так, нарахування ПДВ за грудень у бухобліку проводиться листопадом, а в ІКП – граничним строком сплати ПДВ за грудень (тобто «30.01»). Ці розбіжності не потребують коригувань в обліку платника, і йому не потрібно нічого робити для їхнього врегулювання, адже вони не вважаються помилкою.

Необґрунтовані розбіжності

У випадку виявлення підозрілих розбіжностей потрібно перевірити ще раз і зіставити дані обліку:

  • із даними поданих декларацій – якщо виявлено невідповідність у сумі нарахувань;
  • виписками банку – якщо не збігається сума оплат.

Якщо з’ясується, що причиною розбіжності є помилки в облікових даних, тоді їх необхідно виправити у звітному періоді, за який проводиться звіряння.

Якщо ж платник уважає, що помилковими є дані податкової, тоді через меню «Листування з ДПС» він може направити запит до податкової за місцем обліку щодо звіряння стану розрахунків за податками, зборами, ЄCВ у довільній формі з копією зображення відповідної інформації на екрані монітора, отриманої за допомогою клавіші Print Screen на комп’ютерній клавіатурі, і своїми даними з підтвердними документами (за наявності).

Переплата в ІКП: дії підприємства

За результатами звіряння з податковим органом може виявитися, що в платника є переплата за яким-небудь податком. Вона може погашатися такими нарахуваннями. Однак платник може захотіти повернути її суму, наприклад, якщо на момент проведення звіряння він уже не є платником податку, за яким виникла переплата.

Як можна повернути переплату в ІКП?

Для повернення суми переплати з ІКП платник податків повинен подати заяву до органу ДПС за місцем адміністрування зайво сплачених до бюджету сум ПДВ (п. 43.4 ПК). Заяву можна подати в електронній формі (ідентифікатор форми J/F 1302001) або написати в довільній формі та подати через меню «Листування з ДПС» у приватній частині е-кабінету (ЗІР, категорія 129.04).

У заяві слід указати напрям перерахування грошей (п. 43.4 ПК):

  • на поточний рахунок платника в банку;
  • у рахунок погашення грошового зобов’язання та/або податкового боргу за іншими платежами, контроль над сплатою яких здійснює податкова;
  • повернення в наявній формі по чеку (у випадку відсутності в платника рахунка в банку).

Якщо гроші були перераховані до бюджету з поточного рахунка платника ПДВ, їх можна повернути на цей рахунок. Але якщо переплата в бюджеті виникла за рахунок сум, які були перераховані з електронного рахунка ПДВ у системі електронного адміністрування (далі – СЕА), тоді їх повертають також на рахунок у СЕА (п. 43.41 ПК).

Майте на увазі! Заяву на повернення переплати можна подати протягом 1 095 днів із дня її виникнення.

У який строк платникові податків повернуть переплату з бюджету?

Не пізніше ніж за 5 р. д. до закінчення 20-денного строку із дня подання платником заяви податкова готує висновок про повернення переплати з бюджету та подає його для виконання Казначейству. На підставі отриманого висновку Казначейство протягом 5 р. д. повертає переплату платникові податків (п. 43.5 ПК).

Результати звіряння з бюджетом в обліку

Якщо в ході звіряння з’ясувалося, що:

  • платіж був помилково проведений в обліку – у цьому випадку роблять коригування помилкового запису методом «сторно»;
  • переплата не була повернута протягом 1 095 днів із моменту її виникнення – сума переплати підлягає списанню на витрати періоду на субрахунок 949 «Інші витрати операційної діяльності»;
  • не сходиться сума нарахувань через помилку, допущену в обліку, потрібно відкоригувати дані обліку.

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали