Збір за паркування
19.03.2018 3942 0 1
Розглянемо, хто є платником збору за місця для паркування транспортних засобів (далі – збір, ТЗ), а також як заповнити та подати податкову декларацію зі збору (далі – декларація).
Загальні положення
Збір відноситься до місцевих зборів, установлених ПК.
Хто є платником збору?
Платниками збору є юрособи, їх філії та інші підрозділи, а також фізособи-підприємці, які відповідно до рішень місцевих органів влади провадять діяльність із забезпечення паркування автомобілів на майданчиках і спеціально відведених автостоянках (пп. 2681.1.1 ПК).
Перелік земельних ділянок, відведених для організації майданчиків для паркування, також розробляється й затверджується рішеннями органів місцевої влади та передається відповідному органу ДФС разом із переліком осіб, уповноважених організовувати та провадити зазначену діяльність (пп. 2681.1.2 ПК).
Що є об'єктом і базою обкладення збором?
Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, спеціально відведена для цих цілей, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги, побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету. Виняток становить площа земельної ділянки, відведеної для безплатного паркування ТЗ інвалідів (ст. 30 Закону № 875).
Базою оподаткування є площа таких земельних ділянок, гаражів, стоянок, паркінгів.
Як розраховується сума збору?
Ставки збору встановлюються за кожний день діяльності платника збору із забезпечення паркування в гривнях за 1 м2 площі земельної ділянки, відведеної під паркування, у розмірі до 0,075 % мінімальної зарплати (далі – МЗП), установленої на 1 січня звітного року. Ставки встановлюються за рішенням місцевих органів влади залежно від місця розташування майданчика для паркування, кількості паркувальних місць, середньої заповнюваності та інших факторів (пп. 2681.3.1, 2681.4.1 ПК).
Так, у 2018 році максимальний розмір ставки збору становить 2,79 грн/м2 (3 723 грн. х 0,075 %).
Зверніть увагу: збір відноситься до місцевих податків і зборів, тому органи місцевого самоврядування можуть передбачити податкові пільги та порядок їх застосування (п. 7.2 ПК). При цьому не дозволяється встановлювати індивідуальні пільгові ставки окремим юридичним і фізичним особам або звільняти їх від сплати збору (пп. 12.3.7 ПК). |
Заповнення та подання декларації
Декларація заповнюється наростаючим підсумком із початку року за формою, затвердженою Наказом № 636, і подається щокварталу за місцезнаходженням земельної ділянки, на якій розташований майданчик для паркування (пп. 2681.5.1 ПК). Якщо в платника податків є філія (інший відокремлений підрозділ), яка займається створенням майданчиків для паркування і знаходиться на іншій території, ніж головне підприємство, то такій філії слід стати на податковий облік в органі ДФС за своїм місцезнаходженням як платнику збору (пп. 2681.5.2 ПК).
Розглянемо порядок заповнення декларації.
Розділ I «Загальні відомості»
У полі «Порядковий № за рік» указується номер декларації послідовно наростаючим числом з початку року. Так, у декларації за I квартал буде номер 1.
У полі «Тип декларації» проставляється позначка «Х» залежно від того, яка декларація подається:
- «звітна» – якщо подається поточна звітна декларація;
- «нова звітна» – якщо в раніше поданій декларації виявлено помилку до закінчення граничного строку подання декларації;
- «уточнююча» – якщо в раніше поданій декларації виявлено помилку після закінчення граничного строку подання декларації.
У рядку 2 проставляється позначка «Х» напроти відповідного звітного періоду.
У рядку 3 вказується період, за який виправляється помилка. Зазначимо, що цей рядок може заповнюватися одночасно з рядком 2, якщо показники раніше поданої звітності уточнюються у звітній або новій звітній декларації. Якщо ж подається декларація з позначкою «уточнююча», тоді тут указується уточнюваний період, а рядок 2 не заповнюється.
У рядку 4 наводиться повне найменування (для юросіб) або П. І. Б. (для фізосіб) відповідно до реєстраційних документів.
Також у цьому розділі вказуються:
- податковий номер – код ОКПО (або реєстраційний номер платника податків) – для юросіб, ідентифікаційний номер (або паспортні дані, якщо особа відмовилася від отримання такого номера з релігійних міркувань, про що є відповідна відмітка в паспорті) – для фізосіб;
- код КВЕД згідно з реєстраційними документами;
- податкова адреса платника (у загальновстановленому порядку із застосуванням загальноприйнятих скорочень);
- телефон, факс та електронна адреса (за бажанням платника).
Розділ II «Розрахунок податкових зобов'язань зі збору за місця для паркування транспортних засобів»
Цей розділ заповнюється так:
- у рядку 1 (1.1) відображається сума збору за звітний період наростаючим підсумком. При цьому:
– у графі 2 вказується об'єкт оподаткування (назва);
– графі 3 – площа земельної ділянки за вирахуванням пільгової площі, призначеної для безплатного паркування ТЗ інвалідів;
– графі 4 – розмір МЗП, установленої на 1 січня звітного року;
– графі 5 – фактична кількість днів, протягом яких провадилася діяльність із забезпечення паркування ТЗ у звітному періоді;
– графі 6 – ставка збору за кожний день паркування ТЗ;
– графі 7 – сума збору за звітний період наростаючим підсумком із початку року. Показник розраховується за формулою: гр. 3 х гр. 4 х гр. 5 х гр. 6; - у рядок 2 переноситься значення рядка 1 декларації за попередній звітний період поточного року. У декларації за I квартал цей рядок не заповнюється;
- рядку 3 вказується сума збору за поточний квартал. Показник розраховується як різниця між рядками 1 і 2;
- рядок 4 переноситься значення рядка 3 раніше поданої декларації, показник якої уточнюється;
- рядку 5 наводиться уточнена (правильна) сума податкових зобов'язань за період, що уточнюється;
- рядок 6 заповнюється, тільки якщо в результаті виправлення помилки виявлено недоплату (тобто ряд. 6 > ряд. 4). Показник розраховується як різниця рядків 4 і 5;
- рядок 7 заповнюється, якщо в результаті виправлення помилки виявлено переплату (тобто ряд. 4 > ряд. 5). Показник розраховується як різниця рядків 4 і 5;
- у рядку 8 вказується сума штрафу, якщо в результаті помилки виявлено недоплату;
- рядку 9 – сума пені;
- рядок 10 заповнюється, якщо платник уважає, що форма декларації збільшує або зменшує його податкові зобов'язання, і надає відповідні доповнення до декларації згідно з п. 46.4 ПК.
ПРИКЛАД
Підприємство провадить діяльність із забезпечення паркування ТЗ. Для цієї мети на ділянці, розташованій у центральній частині міста, було відкрито платний майданчик для паркування. Виділена під нього земельна ділянка є комунальною власністю. На майданчику розташовано 55 місць для паркування, площа одного місця – 12 м2. Для паркування автомобілів, якими керують інваліди, передбачено 4 місця.
Рішенням міськради ставка збору на майданчиках для паркування, розташованих у центральній частині міста, незалежно від режиму роботи встановлено в розмірі 0,025 % МЗП за 1 м2 площі.
Місця для автомобілів інвалідів звільнено від оподаткування, тому для розрахунку бази оподаткування беремо 51 паркувальне місце.
Загальна площа, що підлягає оподаткуванню, – 1 980 м2 (12 м2 х 51).
Визначимо суму збору за I квартал 2018 року:
1 980 м2 х (3 723 грн. х 0,025 %) х 90 к. д. =
= 165 859,65 грн.
На підставі наявних даних заповнимо декларацію за I квартал 2018 року (див. фрагмент).
Висновки
Ставка збору встановлюється за рішенням органів місцевої влади і не може перевищувати 0,075 % МЗП.
Декларація подається платниками збору щокварталу протягом 40 календарних днів після закінчення звітного кварталу.
Будьте уважні при розрахунку збору та заповненні декларації, щоб уникнути помилок, і обов'язково уточніть, чи не передбачено пільги зі сплати збору.
Коментарі до матеріалу