Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Перехідні операції при переході на єдиний податок

30.11.2018 2403 0 1



Використовувані скорочення:

  • СГ – суб'єкт господарювання;
  • ЄП – єдиний податок;
  • ПК – Податковий кодекс.

При переході із загальної системи оподаткування на спрощену міняється вид податку (замість податку на прибуток (ПДФО для фізосіб) сплачуватиметься ЄП), а також порядок формування об'єкта оподаткування.

Давайте порівняємо. Так, об'єктом обкладення:

  • ЄП для фізособи-підприємця – є дохід, отриманий у грошовій (у готівковій та/або безготівковій формі), матеріальній або нематеріальній формі (пп. 1 п. 292.1, п. 292.3 ПК). При цьому до доходу не включаються: пасивні доходи (проценти, дивіденди, роялті, страхові виплати), а також доходи, отримані від продажу рухомого і нерухомого майна, яке належить цій фізособі (вона є власником) і використовується нею у господарській діяльності;
  • ЄП для юросіб – будь-який дохід (у т. ч. дохід представництв, філій, відділень юрособи) отриманий у грошовій (у готівковій та/або безготівковій формі), матеріальній або нематеріальній формі (пп. 2 п. 292.1, п. 292.3 ПК);
  • податком на прибуток – бухгалтерський фінрезультат (різниця між сумою доходів і витрат), відкоригований на різниці, передбачені ПК (пп. 134.1.1 ПК). Об'єкт оподаткування виникає в загальному випадку в періоді відвантаження товарів (надання послуг), оскільки при визначенні об'єкта оподаткування діє принцип нарахування (так само, як і в бухгалтерському обліку);
  • ПДФО – чистий дохід, який визначається як різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій і негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю (п. 177.2 ПК). Перелік витрат, які враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, наведений у п. 177.4 ПК.

Тепер у таблицях 1 та 2 розглянемо, як відображаються в обліку СГ перехідні операції після переходу СГ із загальної системи оподаткування на сплату ЄП.

Таблиця 1.
Перехідні операції у фізосіб-підприємців


з / п

ПДФО

ЄП

Початок операції (перша подія)

Наявність доходів (витрат)

Закінчення операції (друга подія)

Наявність доходу

1

2

3

4

5

Продаж товарів (послуг)

1

Відвантаження товарів (надання послуг)

Доходи не виникають. У період перебування на загальній системі оподаткування виручка за відвантажений товар не надходила, тому немає оподатковуваного доходу.
Також підприємець не відображає витрати, пов'язані з придбанням (виготовленням) товару, оскільки ним не був отриманий дохід від його реалізації (пп. 177.4.1 ПК)

Оплата товарів (послуг)

Отримана оплата включається до доходу платника ЄП. При цьому платники ЄП третьої групи суму оплати включають до доходу, який обкладається ЄП за ставками 3 % (без урахування ПДВ) або 5 % (пп. 1 п. 292.1, п. 293.3 ПК).
Майте на увазі! Сума отриманої оплати враховується при розрахунку суми доходу, допустимого для конкретної групи платників ЄП (п. 292.14, 293.2 ПК)

2

Отримання передоплати за товари (послуги)

Виникає дохід. Отримана сума передоплати включається до доходу повністю (якщо СГ – неплатник ПДВ) або за мінусом суми ПДВ (якщо СГ – платник ПДВ).
Нюанс! При визначенні об'єкта оподаткування СГ може врахувати витрати у розмірі вартості товарів (послуг), за які була отримана передоплата, – за умови, що вартість цих товарів (послуг) він сплатив постачальникові (п. 177.2, 177.4.1 ПК)

Відвантаження товарів (надання послуг)

Операція з відвантаження товарів (надання послуг) не відображається в податковому обліку платника ЄП

Придбання товарів (послуг)

3

Отримання товарів (послуг) від постачальника

Витрати не виникають. Причина: ці товари (послуги) не були оплачені і не був отриманий пов'язаний з такими витратами дохід (п. 177.2, 177.4 ПК)

Оплата товарів (послуг)

Оплата товарів (послуг), отриманих на загальній системі оподаткування або отримання товарів (послуг), які були оплачені на загальній системі оподаткування, не призводить до податкових наслідків у платника ЄП.
Дохід, отриманий від реалізації цих товарів, є об'єктом обкладення ЄП за ставкою 3 % (без урахування ПДВ) або 5 % у платників ЄП третьої групи (пп. 1 п. 292.1, п. 293.3 ПК).
Майте на увазі! Сума отриманого доходу враховується при розрахунку суми доходу, допустимого для конкретної групи платника ЄП

4

Перерахування передоплати за товари (послуги)

Витрати не виникають. Причина: за цією операцією в СГ немає пов'язаного з такими витратами доходу (п. 177.2, 177.4 ПК)

Отримання товарів (послуг) від постачальника

Таблиця 2.
Перехідні операції в юросіб


з / п

Податок на прибуток

ЄП

Початок операції (перша подія)

Наявність доходів (витрат)

Закінчення операції (друга подія)

Наявність доходу

1

2

3

4

5

Продаж товарів (послуг)

1

Відвантаження товарів (надання послуг)

Виникає дохід і витрати у розмірі собівартості реалізованих товарів (послуг). Вартість відвантажених товарів (наданих послуг) включається до доходу підприємства (пп. 134.1.1 ПК; п. 5, 8 П(С)БО 15).
При цьому собівартість товарів (послуг) включається до витрат (п. 5, 7 пп. 134.1.1 ПК)

Оплата товарів (послуг)

Дохід не виникає. Згідно з пп. 6 п. 292.11 ПК суми, отримані як оплата товарів (послуг), реалізованих у період перебування підприємства на загальній системі оподаткування, не включаються до доходу для цілей обкладення ЄП. За умови, що вартість таких реалізованих товарів була включена до доходу для цілей обкладення податком на прибуток

2

Отримання передоплати за товари (послуги)

Дохід не виникає. Сума отриманої передоплати за товари (послуги) не включається до доходу підприємства (пп. 134.1.1 ПК, п. 6.3 П(С)БО 15)

Відвантаження товарів (надання послуг)

Виникає дохід. Вартість реалізованих товарів, за які була отримана передоплата в період перебування підприємства на загальній системі оподаткування, включається до доходу платника ЄП на дату відвантаження товарів (надання послуг) (п. 292.3, 292.6 ПК).
Сума отриманого доходу обкладається ЄП за ставками 3 % (без урахування ПДВ) або 5 %.
Майте на увазі! Сума отриманого доходу враховується при розрахунку гранично допустимої суми доходу платника ЄП

Придбання товарів (послуг)

3

Отримання товарів (послуг) від постачальника

Не виникають доходи і витрати. Собівартість придбаних товарів (послуг) включається до витрат у періоді їх реалізації (пп. 134.1.1 ПК, п. 7 П(С)БО 16)

Оплата товарів (послуг)

Оплата товарів (послуг), отриманих на загальній системі оподаткування або отримання товарів (послуг), сплачених на загальній системі оподаткування, не призводить до податкових наслідків у платника ЄП.
Дохід, отриманий від реалізації цих товарів, є об'єктом обкладення ЄП за ставкою 3 % (без урахування ПДВ) або 5 % (пп. 1 п. 292.1, п. 293.3 ПК).
Майте на увазі! Сума отриманого доходу враховується при розрахунку гранично допустимої суми доходу платника ЄП

4

Перерахування передоплати за товари (послуги)

Витрати не виникають (пп. 134.1.1 ПК, п. 9.2 П(С)БО 16)

Отримання товарів (послуг) від постачальника

 

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали