Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Відмова від різниць з податку на прибуток: зразок наказу

23.02.2022 2190 0 4

Якщо дохід за останній рік не перевищує 40 млн грн, підприємство – платник податку на прибуток має право відмовитися від різниць. Щоправда, не від усіх – деякі різниці діють навіть у разі відмови. Тим, хто вперше за результатами 2021 р. стикнувся з відмовою від різниць, пропонуємо короткий алгоритм прийняття рішення про їх незастосування (у т. ч. й щодо проставлення відмітки в декларації). І звісно ж – сам зразок наказу, яким можна оформити рішення про відмову.


Хто може відмовитися від різниць

Якщо у платника податку на прибуток за останній рік дохід від будь-якої діяльності за даними бухобліку не перевищує 40 млн грн, він вправі відмовитися від різниць з розд. ІІІ Податкового кодексу (далі — ПК) (пп. 134.1.1 ПК). Важливо, що вже в цьому долімітному році, в якому дохід не перевищує 40 млн грн, підприємство може не застосовувати різниці, якщо прийме рішення про відмову.

Відмова від різниць, коли дохід не перевищує 40 млн грн, – це право. Прийняти рішення можна один раз на всю безперервну сукупність років, в якій дохід не більше озвученого ліміту.

Про деталі безперервної сукупності років – у матеріалі «Як відмовитися від різниць з податку на прибуток».

Алгоритм відмови від різниць

1. Визначаємо загальну суму доходу від будь-якої діяльності за даними бухобліку за останній рік (у нашому випадку – 2021-й).

Беремо дані зі Звіту про фінансові результати ще до округлення (у гривнях):

  • рядок 2280 – якщо підприємство звітує за ф. № 2-м чи № 2-мс;
  • суму рядків 2000, 2120, 2220, 2240 та 2200 ф. № 2 – якщо підприємство використовує ф. № 2.

Нюанс: якщо підприємство:

  • є новоствореним та зареєстроване у звітному році (наприклад, 10.06.2021 – дохід визначаємо від дати реєстрації й до кінця цього звітного року (до 31.12.2021 включно), бо в нього це буде перший звітний рік.
  • посеред року перейшло зі спрощеної системи (було платником єдиного податку) на загальну – для обчислення доходу беремо дані з дати переходу на загальну систему до закінчення року (наприклад, якщо платником податку на прибуток стали 01.07.2021, то дохід беремо з цієї дати до 31.12.2021). Аналогічний підхід озвучують і контролери (ЗІР, категорія 102.20.02).

До речі, суми для визначення доходу від реалізації беруться без ПДВ (без непрямих податків).

Детально – у матеріалах «Який у вас річний дохід: до 40 млн грн чи більше?» та «Як відмовитися від різниць з податку на прибуток»

2. Порівнюємо загальну суму доходу з 40 млн грн.

Якщо загальна сума доходу^

  • >40 млн грн – підприємство зобов’язане використовувати різниці й відмовитися від них не може;
  • ≤40 млн грн – підприємство має право відмовитися від різниць і не застосовувати їх уже у такому долімітному році.

3. Оформлюємо рішення про відмову від різниць, якщо дохід не перевищує 40 млн грн і хочемо скористатися правом на відмову.

Для цього потрібно видати наказ по підприємству.

Датою наказу може бути як кінець року, щодо якого приймається рішення (наприклад, 30.12.2021 чи 31.12.2021 – якщо вони були робочими для підприємства), так і початок наступного, коли вже достеменно відомо суму доходу за останній рік (наприклад, 05.01.2022). Який би варіант дати ви не обрали, помилки не буде.

Наведемо зразки оформлення наказу про відмову від різниць.

Зразок 1

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ

«ВЕСЕЛКА»

Код ЄДРПОУ 87654321

НАКАЗ

05.01.2022

м. Кропивницький

№ 5

Про незастосування різниць з розділу ІІІ Податкового кодексу України

НАКАЗУЮ:

На підставі пп.134.1.1 Податкового кодексу України не застосовувати коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці з розділу ІІІ Податкового кодексу України (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років згідно з пп. 140.4.4 ПКУ та коригувань, визначених пп. 140.4.8 та пп. 140.5.16 ПКУ) починаючи з 2021 року, оскільки дохід за цей рік не перевищує 40 млн грн.

Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Директор                       Щасливий            Олег ЩАСЛИВИЙ

З наказом ознайомлені:

Головний бухгалтер       Смєтова              Людмила СМЄТОВА

Бухгалтер                      Звітна                 Роза ЗВІТНА

05.01.2022 р.

Зразок 2

ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ

«ВЕСЕЛКА»

Код ЄДРПОУ 87654321

НАКАЗ

31.12.2021

м. Кропивницький

№ 578

Про незастосування різниць з розділу ІІІ Податкового кодексу України

НАКАЗУЮ:

Користуючись правом пп. 134.1.1 Податкового кодексу України,

  1. Під час визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток не застосовувати коригування фінансового результату до оподаткування на всі різниці з розділу ІІІ Податкового кодексу України (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, передбаченого пп. 140.4.4 Податкового кодексу України, та коригувань, передбачених підпунктами 140.4.8 та 140.5.16 Податкового кодексу України) починаючи з 2021 року як першого року, в якому загальна сума доходу за даними бухгалтерського обліку не перевищила 40 млн грн.
  2. Проставити відмітку в декларації з податку на прибуток за 2021 рік щодо прийнятого рішення не застосовувати різниці з розділу ІІІ Податкового кодексу України (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років, прописаного пп. 140.4.4 Податкового кодексу України, та коригувань, передбачених підпунктами 140.4.8 та 140.5.16 Податкового кодексу України) для обчислення об’єкта оподаткування податком на прибуток.
  3. Контроль за виконанням наказу залишаю за собою.

Директор                          Щасливий       Олег ЩАСЛИВИЙ

З наказом ознайомлені:

Головний бухгалтер          Смєтова         Любов СМЄТОВА

Бухгалтер                         Звітна           Роза ЗВІТНА

31.12.2021 р.

4. Проставляємо відмітку в декларації про відмову від різниць за рік, щодо якого прийнято рішення (у нашому випадку – за 2021 рік)

А саме зазначаємо номер та дату розпорядчого документа підприємства, на підставі якого прийнято таке рішення (ЗІР, категорія 102.20.02).

Покажемо, як заповнити фрагмент декларації з податку на прибуток щодо рішення про відмову від різниць:

<…>

Наявність рішення17

Прийнято рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на всі різниці

+

Наказ № 5 від 05.01.2022 р.

Важливо: якщо наказ про відмову від різниць затверджено, але відмітку в декларації не проставили, вважатиметься, що підприємство застосовує різниці. У такому разі виправити ситуацію можна:

  • подавши «Звітну нову» декларацію з усіма правильними даними, зокрема і проставленою відміткою про відмову від різниць, – якщо гранична дата подання звітності ще не минула (тобто для 2021 р. – не пізніше 1 березня 2022 р.);
  • направивши уточнюючу декларацію, повністю правильно заповнену, у т. ч. з проставленою відміткою про відмову від різниць, - якщо гранична дата подання декларації вже минула (тобто після 1 березня 2022 р. для відмітки за 2021 рік)

На які різниці поширюється відмова

Якщо підприємство відмовляється від різниць, бо воно є «малодохідником» (дохід не перевищує 40 млн грн), ця відмова діє на більшість різниць-коригувань з розд. ІІІ ПК, але не на всі різниці! Тобто навіть у разі відмови деякі різниці будуть діяти (пп. 134.1.1 ПК), зокрема різниці з розд. ІІ та підрозд. 4 розд. ХХ ПК, а також три різниці з розд. ІІІ, для яких прописано прямий виняток у пп. 134.1.1 ПК.

Наведемо їх у таблиці.

Таблиця. Різниці, які застосовуються платниками податку на прибуток, що відмовилися від різниць

Різниці, які діють для платників, які мають дохід не більше ніж 40 млн грн і відмовилися від застосування різниць (поставили відмітку в декларації)

Додаток РІ

Розділ

Суть різниці

Різниця з розд. І ПК

Стосується трансфертного ціноутворення за принципом «витягнутої руки». Якщо дохід до 40 млн грн, то трансфертні ціни для нього не працюють (бо для трансфертних дохід стартує від 150 млн грн – пп. 39.2.1.7 ПК)

Різниця з розд. ІІ ПК

Фінрезультат до оподаткування збільшується на суму сплачених платежів, внесків, премій за договором довгострокового страхування життя чи договором страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення у разі порушення вимог (ст. 1231 р. II ПК)

Рядок 4.1.5 додатка РІ

Різниці з розд. ІІІ ПК

Застосовують лише три різниці (пп. 134.1.1, пп. 140.4.4, 140.4.8, 140.5.16 ПК):

- фінрезультат до оподаткування зменшується на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років

Рядок 3.2.4 додатка РІ

- фінрезультат до оподаткування зменшується на суму бюджетних грантів, отриманих платником податку та включених до складу доходів звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ

Рядок 3.2.6 додатка РІ –
для різниці з пп. 140.4.8 ПК

- фінрезультат до оподаткування збільшується на суму витрат, пов’язаних із виконанням умов договору про надання бюджетного гранту, понесених у поточному звітному періоді за рахунок таких грантів (але не більше суми таких грантів) та включених до складу витрат поточного звітного періоду відповідно до НП(С)БО або МСФЗ

Рядок 3.1.14 додатка РІ –
для різниці з пп. 140.5.16 ПК

Різниці з підрозділу 4 р. ХХ ПК

Застосовують всі різниці з підрозділу 4 р. ХХ ПК (зокрема, за перехідними операціями при зміні системи оподаткування, тимчасові різниці за деякими операціями, різниці за операціями які виникли за іншої редакції ПК (до 01.01.2015) і завершуються зараз тощо

Різниці, передбачені підрозділом 4 р. ХХ ПК додатка РІ

Протягом якого строку діє відмова від різниць

Рішення про відмову діє з року, щодо якого прийнято таке рішення (в якому дохід не більше ліміту і проставлена відмітка в декларації про відмову) на всі наступні роки безперервної сукупності років, в яких дохід - не більше 40 млн грн. Тобто одноразово прийняте рішення поширюється на всі наступні роки, в яких дохід не перевищує ліміту, допоки їх не «перерве» рік з доходом понад 40 млн грн. Тоді в такому понадлімітному році різниці діятимуть.

Наприклад, у 2021 р. дохід менше 40 млн грн і щодо нього прийняли рішення про відмову (проставлено відмітку в декларації). Відповідно різниці (крім перелічених вище) не застосовуємо уже в 2021 році. Уявімо, що за 2022 р. дохід не більше 40 млн грн, відповідно в ньому різниці не діють – на цей рік поширюється раніше прийняте рішення, бо триває безперервна сукупність долімітних років (податківці хочуть, щоб в декларації продублювали реквізити рішення, яким відмовлялися від різниць, поки триває така безперервна сукупність років). Навіть за бажання змінити рішення і добровільно застосовувати різниці у 2022 р. не вдасться, якщо дохід – до 40 млн грн. Припустімо, у 2023 р. дохід – понад 40 млн грн. Тоді за підсумками 2023 р. застосовуємо всі різниці, і вибору тут немає.

Тож рішення про відмову поширюється до настання року, в якому дохід перевищить ліміт з пп. 134.1.1 ПК (на сьогодні – 40 млн грн).

Підсумуємо: відмовитися від різниць за результатами 2021 р. може підприємство, в якого дохід не перевищує 40 млн грн. Для цього потрібно прийняти рішення про відмову – оформити наказ та зазначити його реквізити в декларації в полі «Наявність рішення». Щороку приймати нове рішення не потрібно. Одноразово прийняте рішення поширюється на період, починаючи від року, щодо якого воно приймалося і ставилася відмітка в декларації, на всі роки, поки дохід не перевищує ліміту. Як тільки в якомусь році дохід перевищить ліміт (понад 40 млн грн), це рішення вже не діятиме. Різниці стануть обов’язковими для такого «високодохідного» року. Безперервна сукупність років перервалася роком з доходом понад 40 млн грн. Далі, якщо знову буде рік з доходом до 40 млн, можна буде приймати нове рішення, і відлік безперервної сукупності років розпочнеться знову.

Таблиця. Різниці, які застосовуються платниками податку на прибуток, що відмовилися від різниць.doc
Завантажити
Зразок наказів про незастосування різниць.doc
Завантажити
Фрагмент декларації з податку на прибуток.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали