Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Новорічні подарунки: чи обкладати ПДВ та як відобразити в обліку

17.12.2020 651 0 2

Суть питання. Вручення новорічних подарунків своїм працівникам уже стало традицією на багатьох підприємствах. Також підприємства часто передають подарунки підшефним школам, дитячим садкам, дитбудинкам, малозабезпеченим сім’ям тощо. Безумовно, бухгалтера передусім цікавить, як такі операції відобразити в податковому та бухгалтерському обліку. Саме про це ми й розповімо в консультації.

Про обкладення подарунків ПДФО, військовим збором та ЄСВ читайте «Новорічні подарунки від роботодавця: ПДФО, ВЗ, ЄСВ».


Документальне оформлення

Підставою для придбання та видавання подарунків є насамперед наказ керівника підприємства, у якому слід указати:

  • підставу та мету передання подарунків (привітання з Новим роком);
  • категорію осіб, для яких призначаються подарунки (працівники, орендодавці тощо);
  • порядок закупівлі та видавання подарунків. Наприклад, можна прямо навести місце закупівлі подарунків, їхню граничну вартість, порядок і місце видавання тощо. Кошторис витрат на придбання подарунків можна затвердити окремим додатком до наказу;
  • строк виконання;
  • особу, відповідальну за закупівлю подарунків та подання звіту про фактичні витрати. Це може бути як одна особа, так і декілька (одна закуповує, інша готує та подає звіт).

Документами, що підтверджують придбання подарунків, можуть бути договір, накладна. Якщо подарунки придбавалися за готівку підзвітною особою, до бухгалтерії подається Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (форма затверджена наказом Мінфіну від 28.09.15 р. № 841). До звіту додаються документи, що підтверджують таке придбання (чеки РРО, накладні тощо).

Якщо подарунки надаються конкретній фізичній особі (а не передаються безпосередньо школі, дитсадку тощо), слід скласти окрему відомість із переліком фізосіб, яким будуть вручені подарунки.

Списати видані подарунки з балансу можна, наприклад, на підставі видаткової накладної (форма № М-11, затверджена наказом Мінстату від 21.06.96 г. № 193) або акта на списання в довільній формі.

ПДВ

У разі придбання подарунків у платників ПДВ підприємство має право віднести суму вхідного ПДВ до податкового кредиту на підставі податкової накладної, зареєстрованої в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ПН, ЄРПН). Адже єдиною умовою виникнення права на податковий кредит є ПН, зареєстрована в ЄРПН. При цьому не має значення, для яких цілей підприємство придбаває ТМЦ (п. 198.1, 198.3, 198.6 Податкового кодексу, далі – ПК).

Що стосується безпосередньо передання подарунків, то така операція обкладається ПДВ на загальних підставах. Адже дарування товарів підпадає під визначення «постачання товарів» відповідно до пп. 14.1.191 ПК. Причому неважливо, кому саме надаються подарунки (працівникам, їхнім дітям, школі, дитсадку тощо). ПДВ доведеться нараховувати в будь-якому випадку.

Зверніть увагу: у разі передання подарунків ПДВ нараховується незалежно від того, з ПДВ чи без ПДВ придбавали подарунки.

База обкладення ПДВ залежить від способу отримання подарунків: придбали на стороні чи виробили самі (наприклад, коли подарунком є продукція власного виробництва). Так, якщо передаються (п. 188.1 ПК):

  • подарунки, придбані на стороні, базою оподаткування є вартість їх придбання;
  • продукція власного виробництва, то такою базою є її звичайна ціна. Увага! Собівартість продукції немає відношення до звичайної ціни.

Чи треба на вартість подарунків, придбаних із ПДВ, нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання (далі – ПЗ) відповідно до п. 198.5 ПК?

Ні, не треба. Пояснимо чому.

Це запитання виникає у зв’язку з тим, що згідно з п. 198.5 ПК у разі якщо придбані з ПДВ товари (послуги) призначені для використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях чи в негосподарській діяльності, платник ПДВ зобов’язаний визнати умовний продаж таких товарів та скласти ПН.

Але, як зазначають податківці (ЗІР, категорія 101.06), якщо безплатно передані товари визнаються окремою операцією постачання (як у нашій ситуації), то додаткове нарахування ПЗ не здійснюється.

Складаємо ПН

Оскільки в даному випадку договірна ціна дорівнює нулю (подарунки видаються безкоштовно), тобто база оподаткування перевищує договірну ціну,підприємству доведеться виписати дві ПН (п. 15 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307, далі – Порядок № 1307):

  • одну – на договірну ціну (суми постачання та ПДВ у ній дорівнюватимуть нулю);
  • другу – виходячи з бази оподаткування (ціна придбання подарунків або звичайна ціна продукції власного виробництва).

Перша ПН виписується на дату оформлення документа, що підтверджує факт передання подарунків. Це може бути накладна, відомість тощо.

Така ПН заповнюється як на звичайного неплатника ПДВ.

У шапці ПН указують (п. 12 Порядку № 1307):

  • тип причини «02 – складена на постачання неплатнику податку» і робиться позначка «Х» про те, що ПН не видається покупцеві;
  • умовний ІПН – «100000000000»;
  • податковий номер покупця не наводиться;
  • у графі «Отримувач (покупець)» пишеться «Неплатник».

У розділі А в рядках, призначених для вартісних показників, проставляються нулі.

Розділ Б заповнюється так:

  • у графі 2 «опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» вказується найменування подарунка;
  • графі 3.1 – код подарунка згідно з УКТЗЕД;
  • графах 7, 10 проставляються нулі;
  • графа 11 не заповнюється.

Інші графи розділу Б заповнюються у звичайному порядку.

Зверніть увагу: немає потреби виписувати ПН на кожну особу, якій вручається подарунок, адже такі ПН не видаються покупцеві. Підприємство може виписати одну ПН на всіх обдаровуваних фізосіб. Головне – зробити це на дату виникнення ПЗ, тобто на дату оформлення документа, що підтверджує передання подарунків.

Друга ПН виписується на суму перевищення бази оподаткування над договірною ціною, тобто або на вартість придбання подарунків (якщо їх придбали на стороні), або на звичайну вартість (якщо подарунком є продукція власного виробництва).

Ця ПН заповнюється так (п. 8, 15, 16 Порядку № 1307):

  • у лівому верхньому кутку робиться позначка про те, що ПН не видається покупцеві, і наводиться тип причини «15»;
  • рядках «Одержувач (покупець)» та «ІПН одержувача (покупця)» вказуються власні дані сільгосппідприємства;
  • графі 2 розділу Б «Опис (номенклатура) товарів (послуг) постачальника (продавця)» наводиться номенклатура товарів, а також пишеться: «перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до ст. 188 і 189 ПК, над фактичною ціною постачання»;
  • графи 3.1–3.3, 4, 5 та 12 розділу Б не заповнюються.

До відома: друга ПН може бути складена як звичайна або як зведена. Якщо прийнято рішення виписати зведену ПН, у її лівому верхньому кутку у полі «Зведена податкова накладна» слід проставити код «3». Зведену ПН можна оформити не пізніше останнього числа місяця, у якому були вручені подарунки.

Обидві ПН підлягають реєстрації в ЄРПН у загальному порядку.

Бухгалтерський облік

Оприбуткувати придбані подарунки доцільно на субрахунок 209 «Інші матеріали» за первісною вартістю, яка формується згідно п. 9 П(С)БО 9 «Запаси».

Якщо подарунки придбавалися за готівку через підзвітну особу, то слід зробити запис: Дт 372 «Розрахунки з підзвітними особами» – Кт 301 назва – видано готівку підзвітній особі, Дт 209 – Кт 372 – оприбутковано через підзвітну особу придбані ТМЦ.

Якщо подарунки передаються не конкретній фізособі, а, наприклад, школі, дитсадку тощо, то з балансу вони просто списуються на інші витрати записом Дт 949 «Інші витрати операційної діяльності» – Кт 209. Таким самим проведенням списують подарунки, надані фізособам, які не є працівниками підприємства (колишнім працівникам тощо).

Якщо ж подарунки призначені працівникам або їхнім дітям, то відображення в бухобліку залежить від статусу подарунка: додаткове благо або заохочення (грошове/негрошове), що є складовою фонду оплати праці.

Нагадаємо, додаткове благо – це кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, які виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є зарплатою та не пов’язаний із виконанням обов’язків трудового найму чи не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником (пп. 14.1.47 ПК).

Зазвичай подарунки працівникам або їхнім дітям надають як додаткове благо, яке за певних умов не обкладається ПДФО та військовим збором (докладніше див. «Новорічні подарунки від роботодавця: ПДФО, ВЗ, ЄСВ»). У такому разі обдаровування відображається проведенням Дт 663 «Розрахунки за іншими виплатами» – Кт 209.

Якщо подарунок все-таки надається працівнику як заохочення за результатами річної роботи (тобто пов’язане з виконанням трудових обов’язків), то він відноситься до інших заохочувальних та компенсаційних виплат у складі фонду оплати праці (пп. 2.3.2 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Держкомстату від 13.01.04 р. № 5). У бухобліку ця операція супроводжується записом Дт 661 «Розрахунки за заробітною платою» – Кт 209.

Вартість подарунків включається до тих самих витрат, що й зарплата працівників, які їх отримують: адміністративні (рахунок 92), збутові (рахунок 93), всі інші (рахунок 94).

Нарахування ПЗ на вартість подарунків (окрім тих, які звільнені від обкладення ПДВ) відображається записом Дт 949 – Кт 641/ПДВ.

Приклад

ТОВ «Ромашка» придбало новорічні подарунки (кондитерські набори) у кількості 300 шт. за ціною 200 грн/шт. (крім того ПДВ – 40 грн). Подарунки передано:

  • працівникам – 175 шт.;
  • підшефному дитсадку – 125 шт.

Оскільки вартість подарунка менша за неоподатковуваний «подарунковий» мінімум, ПДФО та військовий збір з неї не утримуються. А от ЄСВ на вартість подарунків, наданих працівникам, доведеться нарахувати.

В обліку ці операції відображаються так:

(грн)


з/п

Зміст операції

Первинні
документи

Бухгалтерський облік

за загальним
Планом
рахунків

Сума

Дт

Кт

1

2

3

4

5

6

1

Видано готівку підзвітній особі

Видатковий касовий ордер
(типова форма № КО-2)*

372

301

72 000

2

Оприбутковано через підзвітну особу придбані подарункові набори:

– на вартість придбаних наборів



Звіт про витрачання підзвітних
коштів, прибуткова накладна



209



372



60 000

– на суму ПДВ

ПН, зареєстрована в ЄРПН

641

372

12 000

3

Нараховано дохід працівникам у вигляді подарунків (200 х 175 шт.)

Відомість видачі
подарунків

91, 92 тощо

663

35 000

4

Нараховано ЄСВ (35 000 х 22 %)

651

7 700

5

Видано подарунки працівникам

Акт на списання подарунків
(довільної форми)
або видаткова накладна

663

209

35 000

6

Нараховано ПЗ (35 000 х 20 %)

ПН

949

641

7 000

7

Передано подарунки дитячому садку (200 х 125 шт.)

Акт на списання подарунків
(довільної форми) або накладна
(внутрігосподарського призначення)

949

209

25 000

8

Нараховано ПЗ (25 000 х 20 %)

ПН

949

641

5 000

9

Віднесено на фінрезультат:

– витрати на надання подарунків працівникам

Бухгалтерська
довідка


791


91, 92


35 000

– витрати на надання подарунків дитсадку

791

949

25 000

– сума ПДВ

791

949

12 000

* Додаток 3 до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 29.12.17 р. № 148.

Податок на прибуток

Згідно з пп. 134.1.1 ПК об’єктом обкладення податком на прибуток є прибуток, розрахований шляхом коригування фінрезультату до оподаткування, визначеного за правилами бухобліку, на різниці, установлені розд. III ПК. Цим розділом не передбачено коригування фінрезультату до оподаткування на витрати, пов’язані із закупівлею та наданням подарунків. Отже, такі операції відображаються при формуванні фінрезультату за правилами бухобліку.

Висновки

  1. Надання подарунків є операцією, що обкладається ПДВ. Причому, оскільки договірна ціна дорівнює нулю, сільгосппідприємство має виписати дві ПН: одну – на неплатника (обсяг постачання та сума ПДВ у ній дорівнюють нулю), другу – на базу оподаткування (вартість придбання подарунків або звичайну ціну).
  2. На об’єкт обкладення податком на прибуток надання подарунків впливає через бухгалтерський фінрезультат, застосування різниць у такій ситуації не передбачено.
Відображення в бухобліку.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали