Несвоєчасна реєстрація ПН і РК: коли відображати в декларації
У консультації розглянемо на прикладах, коли відображаються в декларації платника ПДВ несвоєчасно зареєстровані в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування (далі – ПН, РК). Нагадаємо, згідно з п. 201.10 ПК граничним строком реєстрації ПН/РК є строк, установлений абзацами п’ятнадцятим – сімнадцятим цього пункту. Тобто це строки, протягом яких ПН і РК реєструються без штрафних санкцій, передбачених п. 1201.1 ПК.
Практичні приклади
Приклад 1
Покупець 14.05.19 р. отримав товар від постачальника. Відвантаження було першою подією, однак постачальник зареєстрував ПН в ЄРПН 03.06.19 р.
Як діяв бухгалтер покупця?
Оскільки ПН була зареєстрована в ЄРПН до граничного строку подання декларації за травень, бухгалтер відобразив податковий кредит за ПН, зареєстрованою 03.06.19 р., у травневій декларації.
У чому помилився бухгалтер?
Для ПН, які оформлені в період з 1-го по 15-те число місяця, граничним строком реєстрації є останній день цього місяця (абзац п’ятнадцятий п. 201.10 ПК). Тобто останній день реєстрації ПН, виписаної 14.05.19 р., – 31.05.19 р. Виходить, що в нашому випадку ПН була зареєстрована з порушенням установленого строку реєстрації.
Згідно з п. 198.6 ПК сума ПДВ за ПН, які не були зареєстровані в ЄРПН, не відноситься до складу податкового кредиту. Тобто право на відображення податкового кредиту виникає в платника ПДВ тільки після реєстрації ПН в ЄРПН. У нас ПН зареєстрована несвоєчасно, тому право на податковий кредит виникає в покупця в періоді її реєстрації та зберігається за ним протягом 1 095 календарних днів із дати її оформлення (п. 198.6 ПК; ЗІР, категорія 101.23).
Таким чином, наш покупець отримав право відобразити ПН у декларації починаючи із червня 2019 року. Виходить, що податковий кредит у декларації за травень був завищений.
Як виправити помилку?
Для виправлення помилки слід подати уточнюючий розрахунки (далі – УР) до декларації за травень, яким відкоригувати неправильно відображену суму податкового кредиту.
Якщо зменшення податкового кредиту призведе до виникнення недоплати, суму такої недоплати та штраф у розмірі 3 % потрібно сплатити до подання УР.
Будьте уважні! Суму недоплати за УР слід сплатити на рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ, а штраф – до бюджету (п. 25 Порядку № 569). |
Зазначимо, що в цій ситуації бухгалтер постачальника повинен відобразити податкові зобов’язання в декларації звітного періоду, на який припадає дата їх виникнення, тобто в декларації за травень.
Чи потрібно постачальнику при поданні травневої декларації заповнювати таблицю 1.1 у додатку 5? У цій таблиці наводяться суми ПДВ із таблиці 1 додатка 2, які відображалися в декларації звітного періоду на підставі ПН, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації за травень, якщо така декларація подавалася до дати реєстрації ПН в ЄРПН, тобто до 03.06.19 р. Якщо ж травнева декларація подавалася після цієї дати, заповнювати таблицю 1.1 додатка 5 не потрібно, тому що на дату подання декларації ПН уже буде зареєстрована в ЄРПН.
Приклад 2
Постачальник відвантажив товар покупцю 08.04.19 р. На цю дату була оформлена та зареєстрована в ЄРПН ПН. 22.04.19 р. покупець повернув частину товару через брак. На цю дату постачальник виписав РК і відправив його покупцю на реєстрацію. Покупець зареєстрував РК 16.05.19 р.
Як діяв бухгалтер постачальника?
Сума податкових зобов’язань була відкоригована в декларації за травень.
Як діяв бухгалтер покупця?
Сума податкового кредиту була відкоригована в декларації за травень.
У чому полягає помилка?
Згідно з пп. 192.1.1 ПК у випадку коли РК оформлений на зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг), постачальник має право зменшити податкові зобов’язання тільки після реєстрації РК в ЄРПН. Покупець зменшує податковий кредит за результатами податкового періоду, у якому був складений РК, незалежно від факту його реєстрації (пп. «б» пп. 192.1.1 ПК).
У нашій ситуації покупець зареєстрував РК в ЄРПН у травні (тобто несвоєчасно). Тому бухгалтер:
- постачальника зробив усе правильно, оскільки дочекався реєстрації РК і тільки після цього відкоригував податкові зобов’язання в бік зменшення;
- покупця припустився помилки, оскільки зменшив податковий кредит у періоді реєстрації РК, а повинен був це зробити в періоді оформлення РК, тобто в декларації за квітень.
Як виправити помилку?
Щоб виправити помилку, бухгалтер покупця повинен подати УР до декларацій за травень і квітень, відкоригувавши ними суми податкового кредиту в цих звітних періодах.
Приклад 3
Покупець отримав товар від постачальника 14.05.19 р., а 20.05.19 р. була підписана додугода з постачальником, на підставі якої ціна товару була збільшена. 22.05.19 р. покупець оплатив товар за новою ціною. На цю дату постачальник оформив РК, але зареєстрований він був 18.06.19 р.
Як діяв бухгалтер постачальника?
Сума податкових зобов’язань була відкоригована в декларації за червень.
Як діяв бухгалтер покупця?
Сума податкового кредиту була відкоригована в декларації за червень.
У чому полягає помилка?
Якщо в результаті коригування збільшується сума компенсації вартості товарів (послуг), покупець збільшує податковий кредит тільки після того, як постачальник зареєструє РК в ЄРПН, а постачальник повинен збільшити податкові зобов’язання за результатами того звітного періоду, у якому був оформлений РК, незалежно від факту його реєстрації (пп. 192.1.2 ПК).
За умовами нашого прикладу періодом реєстрації РК є червень. Тому бухгалтер:
- постачальника помилився, оскільки збільшив суму податкових зобов’язань за підсумками декларації за червень, а повинен був це зробити в декларації за травень;
- покупця зробив усе правильно – він збільшив суму податкового кредиту в періоді реєстрації РК в ЄРПН.
Як виправити помилку?
Бухгалтер постачальника повинен оформити УР до декларацій за травень і червень, відкоригувавши ними суми податкових зобов’язань цих звітних періодів.
Коментарі до матеріалу
Відсортовано: по часу за популярністю
Всього коментарів 2