Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Несвоєчасна реєстрація ПН і РК: коли відображати в декларації


У консультації розглянемо на прикладах, коли відображаються в декларації платника ПДВ несвоєчасно зареєстровані в ЄРПН податкові накладні та розрахунки коригування (далі – ПН, РК). Нагадаємо, згідно з п. 201.10 ПК граничним строком реєстрації ПН/РК є строк, установлений абзацами п’ятнадцятим – сімнадцятим цього пункту. Тобто це строки, протягом яких ПН і РК реєструються без штрафних санкцій, передбачених п. 1201.1 ПК.


Практичні приклади

Приклад 1

Покупець 14.05.19 р. отримав товар від постачальника. Відвантаження було першою подією, однак постачальник зареєстрував ПН в ЄРПН 03.06.19 р.

Як діяв бухгалтер покупця?

Оскільки ПН була зареєстрована в ЄРПН до граничного строку подання декларації за травень, бухгалтер відобразив податковий кредит за ПН, зареєстрованою 03.06.19 р., у травневій декларації.

У чому помилився бухгалтер?

Для ПН, які оформлені в період з 1-го по 15-те число місяця, граничним строком реєстрації є останній день цього місяця (абзац п’ят­надцятий п. 201.10 ПК). Тобто останній день реєстрації ПН, виписаної 14.05.19 р., – 31.05.19 р. Виходить, що в нашому випадку ПН була зареєстрована з порушенням установленого строку реєстрації.

Згідно з п. 198.6 ПК сума ПДВ за ПН, які не були зареєстровані в ЄРПН, не відноситься до складу податкового кредиту. Тобто право на відображення податкового кредиту виникає в платника ПДВ тільки після реєстрації ПН в ЄРПН. У нас ПН зареєстрована несвоєчасно, тому право на податковий кредит виникає в покупця в періоді її реєстрації та зберігається за ним протягом 1 095 календарних днів із дати її оформлення (п. 198.6 ПК; ЗІР, категорія 101.23).

Таким чином, наш покупець отримав право відобразити ПН у декларації починаючи із червня 2019 року. Виходить, що податковий кредит у декларації за травень був завищений.

Як виправити помилку?

Для виправлення помилки слід подати уточнюючий розрахунки (далі – УР) до декларації за травень, яким відкоригувати неправильно відображену суму податкового кредиту.

Якщо зменшення податкового кредиту призведе до виникнення недоплати, суму такої недоплати та штраф у розмірі 3 % потрібно сплатити до подання УР.

Будьте уважні! Суму недоплати за УР слід сплатити на рахунок у системі елект­ронного адміністрування ПДВ, а штраф – до бюджету (п. 25 Порядку № 569).

Зазначимо, що в цій ситуації бухгалтер постачальника повинен відобразити податкові зобов’язання в декларації звітного періоду, на який припадає дата їх виникнення, тобто в декларації за травень.

Чи потрібно постачальнику при поданні травневої декларації заповнювати таблицю 1.1 у додатку 5? У цій таблиці наводяться суми ПДВ із таблиці 1 додатка 2, які відображалися в декларації звітного періоду на підставі ПН, не зареєстрованих в ЄРПН на дату подання декларації за травень, якщо така декларація подавалася до дати реєстрації ПН в ЄРПН, тобто до 03.06.19 р. Якщо ж травнева декларація подавалася після цієї дати, заповнювати таблицю 1.1 додатка 5 не потрібно, тому що на дату подання декларації ПН уже буде зареєстрована в ЄРПН.

Приклад 2

Постачальник відвантажив товар покупцю 08.04.19 р. На цю дату була оформлена та зареєстрована в ЄРПН ПН. 22.04.19 р. покупець повернув частину товару через брак. На цю дату постачальник виписав РК і відправив його покупцю на реєстрацію. Покупець зареєстрував РК 16.05.19 р.

Як діяв бухгалтер постачальника?

Сума податкових зобов’язань була відкоригована в декларації за травень.

Як діяв бухгалтер покупця?

Сума податкового кредиту була відкоригована в декларації за травень.

У чому полягає помилка?

Згідно з пп. 192.1.1 ПК у випадку коли РК оформлений на зменшення суми компенсації вартості товарів (послуг), постачальник має право зменшити податкові зобов’язання тільки після реєстрації РК в ЄРПН. Покупець зменшує податковий кредит за результатами податкового періоду, у якому був складений РК, незалежно від факту його реєстрації (пп. «б» пп. 192.1.1 ПК).

У нашій ситуації покупець зареєстрував РК в ЄРПН у травні (тобто несвоєчасно). Тому бухгалтер:

  • постачальника зробив усе правильно, оскільки дочекався реєстрації РК і тільки після цього відкоригував податкові зобов’язання в бік зменшення;
  • покупця припустився помилки, оскільки зменшив податковий кредит у періоді реєстрації РК, а повинен був це зробити в періоді оформлення РК, тобто в декларації за квітень.

Як виправити помилку?

Щоб виправити помилку, бухгалтер покупця повинен подати УР до декларацій за травень і квітень, відкоригувавши ними суми податкового кредиту в цих звітних періодах.

Приклад 3

Покупець отримав товар від постачальника 14.05.19 р., а 20.05.19 р. була підписана додугода з постачальником, на підставі якої ціна товару була збільшена. 22.05.19 р. покупець оплатив товар за новою ціною. На цю дату постачальник оформив РК, але зареєстрований він був 18.06.19 р.

Як діяв бухгалтер постачальника?

Сума податкових зобов’язань була відкоригована в декларації за червень.

Як діяв бухгалтер покупця?

Сума податкового кредиту була відкоригована в декларації за червень.

У чому полягає помилка?

Якщо в результаті коригування збільшується сума компенсації вартості товарів (послуг), покупець збільшує податковий кредит тільки після того, як постачальник зареєструє РК в ЄРПН, а постачальник повинен збільшити податкові зобов’язання за результатами того звітного періоду, у якому був оформлений РК, незалежно від факту його реєстрації (пп. 192.1.2 ПК).

За умовами нашого прикладу періодом реєстрації РК є червень. Тому бухгалтер:

  • постачальника помилився, оскільки збільшив суму податкових зобов’язань за підсумками декларації за червень, а повинен був це зробити в декларації за травень;
  • покупця зробив усе правильно – він збільшив суму податкового кредиту в періоді реєстрації РК в ЄРПН.

Як виправити помилку?

Бухгалтер постачальника повинен оформити УР до декларацій за травень і червень, відкоригувавши ними суми податкових зобов’язань цих звітних періодів.

Коментарі до матеріалу
Всього коментарів 2
Відсортовано:
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
27.05.2025
Продаж сільгосппродукції на ринках та ярмарках: як оформлювати податкову накладну
Продаж товарів у разі виїзної торгівлі здійснюється за готівку або із застосуванням електронних платіжних засобів (через такі звані платіжні термінали). При такому способі розрахунків платникам ПДВ дозволяється виписувати одну підсумкову податкову накладну (далі – ПН) на весь обсяг продажу за ...
28.04.2025
Виправлення помилок у податковій декларації із плати за землю
Як відомо, форма декларації з плати за землю, затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 № 560, містить два платежі: земельний податок (розділ І) та орендну плату за землі державної та комунальної власності (розділ ІІ) (далі – орендна плата). У статті розглянемо, як виправити помилки, допущені...
17.03.2025
Заблоковано помилково оформлену ПН: чи можна не подавати документи для її розблокування?
Ситуація. Платником ПДВ було подано на реєстрацію податкову накладну (далі – ПН), але її реєстрацію було призупинено. Після цього з’ясувалось, що: або цю ПН було оформлено помилково, тобто на операцію постачання товарів (послуг), якої не було, або ПН має помилки в обов’язкових ...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
10.03.2025
Списання ПММ: оформлення документів та облік
Для того щоб забезпечити грамотний облік списання пально-мастильних матеріалів (далі – ПММ), бухгалтер повинен мати первинні документи, які фіксують транспортну роботу (пробіг) та фактичні витрати ПММ. Типові форми цих документів законодавчо не затверджено, тож їх можна розробити самостійно. Н...
Нове
27.05.2025
Продаж сільгосппродукції на ринках та ярмарках: як оформлювати податкову накладну
Продаж товарів у разі виїзної торгівлі здійснюється за готівку або із застосуванням електронних платіжних засобів (через такі звані платіжні термінали). При такому способі розрахунків платникам ПДВ дозволяється виписувати одну підсумкову податкову накладну (далі – ПН) на весь обсяг продажу за ...
27.05.2025
Вага (маса) вантажу та транспортного засобу в ТТН: як зазначати?
Стаття містить відповіді на поширені запитання щодо заповнення реквізиту ТТН щодо ваги (маси) вантажу та транспортного засобу. Під час заповнення оновленої форми ТТН (№ 1-ТН), яку застосовуємо з 03.01.2025, виникає чимало запитань. У цій статті приділимо увагу реквізиту ваги (маси) вантажу та трансп...
26.05.2025
Надання матеріальної допомоги у натуральній формі: облік та оподаткування
У статті розглянуто, як підприємству відобразити в бухгалтерському та податковому обліку операцію з надання матеріальної допомоги працівникові у випадку, коли в рахунок такої допомоги передано будівельні матеріали. Ситуація. Працівник будівельного підприємства написав заяву про надання йому разової ...
Кращі матеріали