Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Недоїмка з ЄСВ та «сплячий» ФОП

30.09.2019 6861 0 6

В останні місяці 2018 року та на початку 2019 року багато платників податків – так званих «сплячих» підприємців – отримали від органів ДФС вимогу про сплату боргу (недоїмки) (далі – вимога) з єдиного внеску (ЄСВ). Хоча в таких вимогах деталі не розкрито, використовуючи знання законів, ФОП та бухгалтери визначили, що здебільшого це ЄСВ за 2017 рік – 9 місяців 2018 року (якщо сума становить 15 819,54 грн.).

Деякі податкові консультанти кажуть, що можна судитися, інші наполягають на тому, що є пряма норма закону: «якщо ти ФОП, навіть «сплячий», – плати». Ускладнює ситуацію той факт, що проблема виникла нещодавно і сталої судової практики поки що немає (можна виграти суд першої інстанції, навіть апеляцію, але у Верховному Суді можна програти). До того ж, поки що є лише рішення судів першої інстанції, які суперечать одне одному (задля справедливості слід додати, що це вина не судів, а різних обставин справи).

Порядок оскарження вимоги викладено у ст. 25 Закону від 08.07.10 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Тож перш ніж приймати рішення про те, оскаржувати вимогу в суді чи ні, потрібно перевірити доказову базу платника і зважити на різні обставини конкретної справи. Водночас (хоча би для відстрочення сплати ЄСВ щоб знайти гроші) потрібно подати скаргу до ДФС.

Відповідно до ст. 25 Закону № 2464 скарга на вимогу подається до органу доходів і зборів вищого рівня у письмовій формі протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником ЄСВ вимоги про сплату податку, з повідомленням про це органу доходів і зборів, який прийняв зазначену вимогу.

Повідомляти орган ДФС, що прийняв вимогу, потрібно обов’язково, інакше контролюючий орган не знатиме, що її оскаржено. А оскільки вимога є виконавчим документом, то на її підставі виконавча служба може почати виконавче провадження, у тому числі і шляхом арешту майна (для ФОП це може бути як арешт рахунків, так і арешт майна, наприклад автомобіля). Тож важливо не лише своєчасно оскаржити вимогу, але й не забути поінформувати про це орган ДФС, що прийняв вимогу до ФОП.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали