Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Оподаткування дивідендів: чого чекати від упровадження ВEPS-новацій

31.01.2019 1171 0 1

Боротьба з ухиленням від сплати податків

Законопроект «Про внесення змін до Податкового кодексу України з метою імплементації Плану протидії розмиванню бази оподаткування та виведенню прибутку з-під оподаткування» (далі – Законопроект), підготовлений Мінфіном і Нацбанком, передбачає масштабні зміни у вітчизняному податковому законодавстві. Зокрема, радикально змінюються зміст терміна «дивіденди» і правила оподаткування дивідендів.

У діючій редакції Податкового кодексу (далі – ПК) дивіденди визначаються як платіж, що здійснюється юридичною особою, у тому числі емітентом корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів чи інших цінних паперів, на користь власника таких корпоративних прав, інвестиційних сертифікатів та інших цінних паперів, що засвідчують право власності інвестора на частку (пай) у майні (активах) емітента, у зв’язку з розподілом частини його прибутку, розрахованого за правилами бухобліку.

Для цілей оподаткування до дивідендів прирівнюється також платіж у грошовій формі, що здійснюється юридичною особою на користь її засновника та/або учасника (учасників) у зв’язку з розподілом чистого прибутку (його частини) (пп. 14.1.49 ПК).

Згідно із Законопроектом для цілей оподаткування до дивідендів додатково прирівнюються ще чотири групи платежів, характеристики яких наведені в таблиці далі.

Три перші групи платежів, наведені в таблиці, ніяким чином не пов’язані з розподілом прибутку, тобто не є дивідендами у їх класичному розумінні. Це якраз і є прирівняні до дивідендів платежі, іменовані в міжнародній практиці конструктивними дивідендами. До речі, цікаво, чому розробники не скористалися цим словосполученням у тексті Законопроекту? Але раз так, то й ми будемо дотримуватися вітчизняної термінології. Далі для зручності будемо використовувати абревіатуру: прирівняні до дивідендів платежі – ПдДП.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали