Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Чи можна кавоварку та витрати на неї пов’язати з госпдіяльністю?

07.10.2019 11335 1 3


Облік кавомашини на підприємстві

Підприємство придбало кавоварку та встановило її у відділі маркетингу. Нею можуть користуватися як співробітники, так і клієнти (потенційні покупці). Як ураховувати кавоварку та видатки на неї, якщо підприємство коригує фінрезультат на всі різниці, передбачені ПК?

Для цілей бухобліку кавоварка, як правило, кваліфікується як матеріальний актив, строк корисного використання якого перевищує 1 рік, і враховується як будь-який інший об’єкт основних засобів (далі – ОЗ). При цьому статус об’єкта ОЗ (господарський/негосподарський) для бухобліку ролі не відіграє.

Проте важлива первісна вартість кавоварки (без урахування ПДВ). Якщо вона не перевищує вартісний поріг, установлений підприємством для малоцінних необоротних матеріальних активів (далі – МНМА), то кавоварку обліковують на однойменному субрахунку 112, а якщо перевищує – на субрахунку 106 «Інструменти, прилади та інвентар», призначеному для ОЗ.

Зазначимо, що зазвичай бухгалтерський МНМА-поріг підприємства встановлюють таким, що дорівнює вартісному порогу, визначеному пп. 14.1.138 ПК для ОЗ, тобто 6 000 грн. Але він може бути й іншим.

Амортизація кавоварки нараховується за загальноприйнятими для ОЗ правилами. Якщо машину визнано об’єктом:

  • ОЗ – амортизація нараховується починаючи з місяця, що настає за введенням її в експлуатацію, із застосуванням методів, установлених п. 26 П(С)БО 7 (п. 29 цього стандарту);
  • МНМА – вона амортизується за правилами, передбаченими п. 27 П(С)БО 7. У цьому випадку на неї нараховується амортизація за одним із методів: або в розмірі 50 % амортизовуваної вартості в першому місяці використання об’єкта, а інші 50 % – у місяці списання об’єкта, або в розмірі 100 % амортизовуваної вартості вже в першому місяці використання.

Сума амортизації списується на витрати. У даному випадку це може бути рахунок 92 «Адміністративні витрати» або 93 «Витрати на збут».

Для цілей податку на прибуток платник податків, який коригує фінрезультат на всі різниці, установлені ПК, при придбанні кавоварки повинен провести такий аналіз. Якщо вартість кавоварки:

  • не перевищує 6 000 грн, вона не вважається податковим ОЗ згідно з пп. 14.1.138 ПК і, значить, операції з нею відображаються за правилами бухобліку (див. вище);
  • перевищує 6 000 грн, вона є податковим ОЗ і тоді потрібно визначити, яким саме ОЗ вона буде – виробничим чи невиробничим.

Наведемо аргументи на користь виробничого характеру кавоварки:

  • кава, зроблена кавоваркою і випита клієнтами (потенційними покупцями) у відділі маркетингу, сприяє збуту продукції;
  • установлення на підприємстві пристрою для приготування та роздачі тонізуючих напоїв для співробітників, робота яких пов’язана з комп’ютерами, передбачена санітарними нормами (п. 2.17 Правил № 7).

Якщо ж бухгалтер порахує вищенаведені аргументи недостатньо переконливими, тоді кавоварку вартістю більше 6 000 грн для цілей податкового обліку слід визнати невиробничим об’єктом і застосовувати до операцій із нею відповідні коригування фінрезультату за правилами п. 138.1 і пп. 138.3.2 ПК.

Нагадаємо, для цілей оподаткування фінрезультат збільшується на суму бухгалтерської амортизації всіх об’єктів ОЗ (і виробничих, і невиробничих), нарахованої за звітний період. Сума бухгалтерської амортизації відображається в рядку 1.1.1 додатка PI до декларації з податку на прибуток за звітний період (її форма затверджена Наказом № 897).

У податковому обліку невиробничі ОЗ амортизації не підлягають. Тому інформація про них у додатку АМ до декларації не відображається. Значить, даних про такі ОЗ не буде і в рядку 1.2.1 додатка PI, де вказується сума податкової амортизації ОЗ.

У результаті проведеного коригування фінрезультату сума амортизації невиробничої кавоварки взагалі не бере участі в обчисленні об’єкта оподаткування за звітний період.

При цьому нормами ПК не передбачені коригування фінрезультату на суму витрат на експлуатацію та техобслуговування невиробничих ОЗ. Такі затрати (у тому числі й вартість кави як елемента, необхідного для експлуатації кавоварки) у повному обсязі включаються до складу податкових витрат звітного періоду.

Звертаємо увагу платників ПДВ: якщо кавоварка все-таки буде визнана невиробничим об’єктом ОЗ, то при придбанні машини та кави для неї необхідно буде нарахувати компенсуючі податкові зобов’язання згідно з пп. «г» п. 198.5 ПК. Звичайно, за умови, що кавоварка та кава придбаваються із ПДВ, тобто підприємство має право на податковий кредит. Сума ПДВ-зобов’язань включається до первісної вартості придбань.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 1

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали