Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Пільгові міські перевезення пасажирів: облік ПДВ

09.06.2021 467 0 0

Приводом для нашої публікації стало запитання від читача:

Чи правильно я розумію, що в нас, як постачальника послуг населенню з перевезення пасажирів (маршрутки по місту), не буде ПДВ за цими операціями, бо діє пільга, і в акті наданих послуг ми повинні зазначити суму без ПДВ? Чи треба нам складати та реєструвати в ЄРПН податкові накладні на неплатника ПДВ, зазначаючи в них код ставки 903 і код податкової пільги? Чи можна складати на такі послуги зведену податкову накладну раз на місяць? Чи треба нараховувати компенсуючі податкові зобов’язання і розподіляти податковий кредит? Як правильно внести дані в додаток Д5 (якщо можна, покажіть на прикладі)?

Пільгові перевезення

За приписами пп. 197.1.8 Податкового кодексу (далі – ПК) постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку, звільнено від ПДВ.

Тож ПДВ-пільга застосовуватиметься лише за одночасного виконання двох умов:

  • пасажирські перевезення мають бути міськими. Тобто послуги надаються на автобусних маршрутах, які не виходять за межі території населеного пункту (див. ст. 1 Закону від 05.04.01 р. № 2344-III «Про автомобільний транспорт», далі – Закон № 2344);
  • тарифи на такі перевезення регулюються в установленому законом порядку.

Погоджуються з цим і податківці (див. наприклад, ІПК ДПСУ від 22.08.19 р. № 3942/5/99-99-15-03-02-16/ІПК).

Винятки – перевезення пасажирів на таксі та операції з надання пасажирського транспорту в оренду (прокат). Такі операції обкладають ПДВ у загальному порядку.

У сфері автомобільного транспорту держрегулювання та контроль реалізується шляхом проведення центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, зокрема, тарифної політики (ч. 3 ст. 5 Закону № 2344).

Згідно із ст. 28 Закону від 21.05.97 р. № 280/97 «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на транспортні послуги належить до власних повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.

Отже, якщо обидві умови виконуються (послуги з перевезення здійснюються в межах населеного пункту та тарифи на такі перевезення затверджено уповноваженим органом), то на такі постачання ПДВ не нараховуються.

У такому разі в актах наданих послуг вартість міських пасажирських перевезень зазначається без ПДВ.

Як заповнити податкові накладні на пільгові перевезення

Зазвичай транспортні квитки на міські перевезення в маршрутних таксі продаються за готівку безпосередньо в салоні транспортного засобу і пасажири за бажанням можуть отримати їх у водія. Оскільки послуги надаються фізособам – неплатникам ПДВ, то складати персональні податкові накладні (далі – ПН) не доведеться. Перевізник може оформити ПН за щоденним підсумком операцій. Адже за п. 201.4 ПК таку ПН складають, зокрема, у разі виписування транспортних квитків.

А ось складання однієї зведеної ПН на місяць за такими послугами ПК не передбачає. Адже це не є ритмічним чи безперервним постачанням. На цьому наголошують також податківці (див., наприклад, ІПК ДПСУ від 23.06.2020 р. № 2526/6/99-00-05-06-02-06/ІПК).

Оскільки маємо справу з пільговим постачанням, то у графі «Складена на операції, звільнені від оподаткування» верхньої лівої частини підсумкової ПН робимо помітку «Без ПДВ». (п. 201.3 ПК, п. 17 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307, далі – Порядок № 1307).

Якщо протягом дня платник ПДВ проводив ще й оподатковувані ПДВ операції, то на них слід скласти окрему (окремі) ПН. Бо безПДВшні та оподатковувані постачання не можуть сусідити в одному документі.

У рядках підсумкової ПН:

  • «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причин» – ставиться позначка «Х» та зазначається тип причини «11»;
  • «Отримувач (покупець)» – «Неплатник»;
  • «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» – умовний ІПН «100000000000»;
  • «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» – не заповнюється (п. 14 Порядку № 1307).

У розділі А табличної частини такої підсумкової ПН будуть заповнені рядки:

  • І«Загальна сума коштів, що підлягають сплаті, з урахуванням податку на додану вартість»;
  • ХІ «Усього обсяги операцій, звільнених від оподаткування (код ставки 903)».

До того ж суми в таких рядках мають збігатися.

У графу 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця» розділі Б ПН вписуємо, наприклад, «Послуги з перевезення пасажирів міськими автобусними маршрутами».

У графі 3.3 зазначаємо код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (не менше ніж 4 перші цифри відповідного коду). У нашому випадку – 49.31 «Послуги міського та приміського пасажирського наземного транспорту».

До граф 4 та 5 вносимо дані про одиницю вимірювання послуг відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО), чинного на дату складання ПН. Одиниці вимірювання в податковій накладній мають збігатися із даними первинних документів. Для послуг з перевезення пасажирів тут можна зазначити у графі 4 (умовне позначення) – «пасажир», а в графі 5 (код одиниці вимірювання) – 2252.

У графі 6 «Кількість (об’єм, обсяг) постачання товарів/послуг» слід вказати кількість пасажирів, перевезених протягом дня, а в графі 7 «Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість» – затверджений тариф на зазначені послуги перевезення.

У графі 8 «Код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються» для операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від ПДВ слід вказати код 903 (пп. 6 п. 16 Порядку № 1307).

У графі 9 «Код пільги» зазначаємо код згідно з Довідником податкових пільг (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, або Довідник інших податкових пільг) затвердженим ДПС на дату складання ПН. У нашій ситуації це код 14060417 (Довідник податкових пільг, що є втратами доходів бюджету № 130/1 станом на 09.04.21 р.).

У графі 10 вписуємо обсяг постачання послуг перевезення без ПДВ.

У декларації з ПДВ обсяги таких пільгових постачань та їх коригувань фіксуються в рядках 5, 5.1 та 5.1.1.

Чи нараховувати компенсуючі ПДВ-зобов’язання та розподіляти ПДВ

Здійснюючи пільгові постачання, платники ПДВ повинні нівелювати частину податкового кредиту за товарами/послугами, які придбано (використано) для надання таких послуг, шляхом нарахування компенсуючих ПДВ-зобов’язань за п. 198.5 ПК. Звісно, з цього правила є винятки, але постачання, звільнені від ПДВ за пп. 197.1.8 ПК, до них не належать.

Тому у звітному періоді придбання товарів/послуг з ПДВ (якщо одразу відомо їх пільгове призначення) або в періоді використання у звільнених від ПДВ постачаннях товарів/послуг, придбаних для використання в оподатковуваних операціях, платник ПДВ нараховує компенсуючі податкові зобов’язання. Для цього не пізніше останнього звітного місяця він складає зведену ПН та реєструє її у ЄРПН протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому її складено (п. 198.5 та п. 201.10 ПК).

Якщо товари/послуги, придбані з ПДВ, не можна віднести до конкретних операцій з постачання (пільгових чи оподатковуваних), то компенсуючі ПДВ-зобов’язання нараховують із застосування частки використання товарів у пільгових операціях (ЧВнеопод). Як правило, це загальногосподарські покупки. ЧВнеопод розраховують за правилами ст. 199 ПК у таблиці 1 додатка 6 «Розрахунок (перерахунок) частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях (Д6)» (до 01.03.2021 р. це був додаток Д7) у першому звітному періоді, коли з’явилися пільгові постачання. Застосовують показник ЧВнеопод для розподілу ПДВ до кінця року, а в останньому звітному періоді року (тобто грудні або в останній декларації з ПДВ у разі анулювання ПДВ-реєстрації) роблять перерахунок ПДВ за правилами п. 199.4 ПК у таблицях 1, 2 та 3 додатка Д6.

Докладніше про розподіл ПДВ та його річний перерахунок читайте у статтях: «Річний перерахунок ПДВ в нестандартних ситуаціях», «Здійснюєте пільгові операції? Зробіть перерахунок ПДВ».

У декларації з ПДВ компенсуючі ПДВ-зобов’язання та їх коригування відображаються в рядках 4.1 – 4.3.1 (залежно від ставки податку).

Як заповнити додаток Д5 (звіт про пільги)

Щоб правильно заповнити декларацію з ПДВ та її додатки, платникам ПДВ потрібно вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню, а також які не є об’єктами оподаткування та звільнені від ПДВ (п. 201.14 ПК).

Як ми вже зазначали, пільгові постачання фіксуються в рядках 5 та 5.1 декларації з ПДВ. У разі заповнення цих рядків подається додаток 5 «Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, та/або показників, відповідно до яких підприємства (організації) належать до підприємства (організації) осіб з інвалідністю (Д5)» (до 01.03.21 р. це був додаток 6 до декларації з ПДВ). Крім зміни порядкового номера, у ньому майже нічого не змінилося.

Додаток Д5 – єдиний додаток до декларації з ПДВ, заповненню якого присвячено цілий розділ Порядку заповнення та подання декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом Мінфіну від 28.01.16 р. № 21 (далі – Порядок № 21), а саме розд. V1. Для постачань, звільнених від ПДВ, у цьому додатку відведено таблицю 2, де розшифровують показник рядка 5.1 за видами пільг. Її заповнюють лише в тих звітних періодах, коли мали місце звільнені від ПДВ постачання, і наводять дані лише звітного місяця.

Правила заповнення таблиці 2 додатка Д5

Номер графи

Найменування графи

Наповнення графи

2

Найменування податкової пільги

Найменування (зміст) відповідної ПДВ-пільги вказують згідно з довідниками пільг

3

Код податкової пільги (згідно з довідником пільг)

У разі відсутності коду пільги в Довіднику податкових пільг станом на дату подання декларації тут проставляють умовний код «99999999»

4

Сума податку на додану вартість, не сплачена до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги

Зазначають суму ПДВ, не сплачену до бюджету у звітному періоді у зв’язку з отриманням податкової пільги, розрахунок якої здійснюють окремо для кожної з податкових ПДВ-пільг за формулою з п. 3 розд. V1 Порядку № 21 без наростаючого підсумку з початку звітного року

5

Обсяг звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг

Обсяги звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг у розрізі пільг.

Значення графи 5 підсумкового рядка «Усього ***» переносять до рядків 5 та 5.1 декларації з ПДВ.

6 – 9

Обсяги операцій з придбання товарів/послуг

Відображають обсяги операцій з придбання (як у поточному, так і попередніх звітних періодах) товарів/послуг, за ставками 20%, 7%, 0% або 14%, які у поточному звітному періоді використані в пільгових операціях з постачання товарів/послуг.

У разі використання у звітному періоді придбаних товарів/послуг одночасно в декількох звільнених від ПДВ операціях, у графах 6–9 зазначають обсяги придбання таких товарів/послуг пропорційно до їх використання у відповідних пільгових операціях (див. роз’яснення у категорії 101.24 ЗІР).

Обсяги придбання у неплатників ПДВ товарів/послуг, використаних у звільнених від ПДВ операціях, не враховують у такому розрахунку (п. 3 розд. V1 Порядку № 21).

Як заповнити таблицю 2 додатка Д5, розглянемо на умовному прикладі.

Приклад

У травні (перший місяць застосування ПДВ-пільги за п. 197.1.8 ПК) підприємство здійснило такі постачання:

  • вантажоперевезення – 440 000 без ПДВ, 88 000 – сума ПДВ;
  • пасажирські міські пільгові перевезення – 60 000 без ПДВ.

ЧВнеопод = 60 000 / (440 000 + 60 000) х 100% = 12% (ряд. 3.1 таблиці 1 додатка Д7 до декларації.

У цьому звітному періоді придбали з 20%-вим ПДВ:

Товари/послуги

Обсяг без ПДВ, грн

ПДВ, грн

Використано у звітному періоді
для пільгових постачань

(обсяг без ПДВ), грн

ПММ

140 000

28 000

20 000

Послуги стоянки та оренда авто

61 000

12 200

19 000

Іінші загальногосподарські послуги та товари (оренда офісу, комунальні послуги, канцтовари тощо)

50 000

10 000

6 000

(50 000 х 12%)

Разом

251 000

50 200

45 000

Розрахунок не сплачених до бюджету сум ПДВ за звільненими від цього податку операціями (∑ПП) розраховують за формулою з п. 3 розд. V1 Порядку № 21.

∑ПП = 60 000 х 20 % – 45 000 х 20 % = 3 000 грн

Фрагмент додатка Д5

Фрагмент приложения Д5

Таблиця 2. Розрахунок сум податку на додану вартість, не сплаченого суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг*

(грн)

N з/п

Найменування податкової пільги3

Код податкової пільги (згідно з довідником пільг)4

Сума податку на додану вартість, не сплачена до бюджету у зв’язку з отриманням податкової пільги

Обсяг звільнених від оподаткування операцій з постачання товарів/послуг

Обсяги операцій з придбання товарів/послуг**

20 %

7 %

0 % / звільнені

14 %

1

2

3

4

5

6

7

8

9

1

Звільняються від оподаткування операції з постачання послуг з перевезення пасажирів міським пасажирським транспортом (крім таксі), тарифи на які регулюються в установленому законом порядку, крім операцій з надання пасажирського транспорту в оренду (прокат)

14060417

3000,00

60000,00

45000,00

     

2

               

Усього***

 

3000,00

60000,00

45000,00

     

Висновки

  1. На постачання послуг з перевезення пасажирів, які здійснюються в межах населеного пункту, тарифи на які затверджено уповноваженим органом, ПДВ не нараховується.
  2. На безПДВшні та оподатковуванні ПДВ операції виписуються окремі ПН.
  3. Зведену ПН за підсумками місяця оформити не можна, бо не йдеться про ритмічні чи безперервні постачання. Оскільки послуги надаються фізособам – неплатникам ПДВ, то можна оформити ПН за щоденним підсумком операцій.
  4. Якщо платник ПДВ здійснює пільгові постачання, то на частину податкового кредиту за товарами/послугами, які придбано (використано) для надання таких послуг, нараховуються компенсуючі ПДВ-зобов’язання (за п. 198.5 ПК). Якщо товари/послуги, придбані з ПДВ, не можна віднести до конкретних операції з постачання (пільгових чи оподатковуваних), токомпенсуючі ПДВ-зобов’язання нараховуються із застосуванням частки використання товарів у пільгових операціях (ЧВнеопод) (ст. 199 ПК). Для компенсуючих податкових зобов’язань можна оформити зведену ПН в кінці місяця.
  5. У разі пільгових постачань необхідно заповнити додаток Д5 до декларації з ПДВ.
Фрагмент додатка Д5.doc
Завантажити
Таблиця_Правила заповнення таблиці 2 додатка Д5.doc
Завантажити
Таблиця_Приклад.doc
Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Найповніша бібліотека безпечних рішень з бухобліку, податків та права

4428 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали