Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Підписатися

Комп’ютерна програма в складі основних засобів

20.05.2019 738 0 0

Комп’ютерна програма на підприємстві: класифікація, податки, облік

У консультації розповімо про податковий і бухгалтерський облік комп’ютерних програм (далі – КП), що входять до складу основних засобів (далі – ОЗ), а також про документальне оформлення операцій із такими КП.

Нерідко КП придбавають разом з обладнанням. Один із прикладів – так звані OEM-версії (англ. original equipment manufacturer), які розповсюджуються тільки разом із комп’ютерами. Ще приклад – операційна система Windows, яка найчастіше продається разом із ноутбуком, нетбуком і т. п.

У вітчизняних П(С)БО особливості обліку таких операцій окремо не оговорюються, а в стандартах міжнародного обліку згадки про них є. Так, в § 4 МСБО 38 сказано: «Визначаючи, згідно з яким стандартом слід розглядати актив, що поєднує нематеріальні та матеріальні елементи (тобто відповідно до МСФЗ 16 «Основні засоби» або як нематеріальний актив згідно із цим стандартом), суб’єкт господарювання застосовує судження, щоб оцінити, який елемент є суттєвішим».

Наприклад, комп’ютерне програмне забезпечення (далі – ПЗ) для верстата, який управляється комп’ютером і не може функціонувати без цього конкретного ПЗ, є невід’ємною частиною пов’язаного з ним апаратного забезпечення. Тому КП розглядають у складі об’єкта ОЗ. Так само оцінюють операційну систему комп’ютера (наприклад, Windows). Якщо ж ПЗ не є невід’ємною частиною пов’язаного з ним апаратного забезпечення, то його розглядають як нематеріальний актив.

Є підстави вважати, що даний підхід можна застосувати й у вітчизняному обліку. Адже згідно зі ст. 4 Закону № 996 бухгалтерський облік ґрунтується на принципі превалювання сутності над формою. Цей принцип передбачає, що операції обліковують відповідно до їхньої сутності, а не тільки виходячи з юридичної форми.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали