Як заповнювати графу 4 зведеної ПН
Розглянемо особливості оформлення зведеної податкової накладної (далі – ПН) згідно з п. 198.5, 199.1 ПК.
Насамперед нагадаємо, що за цими нормами зведена ПН складається для нарахування податкових зобов’язань, якщо товари (послуги), необоротні активи (пп. «а», «б», «г» п. 198.5 ПК):
- придбаваються із ПДВ первісно для використання в операціях, які не є об’єктом обкладення ПДВ, звільнені від оподаткування (далі – неоподатковувані операції), а також у негосподарській діяльності;
- первісно придбавалися із ПДВ для використання в оподатковуваних операціях, господарській діяльності, а потім починають використовуватися в операціях, що не обкладаються ПДВ, або негосподарській діяльності.
Також податкові зобов’язання нараховуються і при постачанні товарів (послуг), необоротних активів для невиробничого використання в межах балансу платника податків, при переведенні виробничих необоротних активів до складу невиробничих – на дату такого постачання або переведення (пп. «в» п. 198.5 ПК). А якщо товари (послуги), необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково – у неоподатковуваних операціях, тоді податкові зобов’язання нараховуються згідно з п. 199.1 ПК, тобто виходячи із частки використання таких активів у неоподатковуваних операціях.
Звертаємо увагу! Зведена ПН для нарахування податкових зобов’язань оформляється не пізніше останнього дня звітного періоду, у якому активи придбавалися для використання або починають використовуватися в неоподатковуваних операціях або негосподарській діяльності.
Особливості заповнення розділу Б зведеної ПН викладено в пп. 1, 3, 8, 10 п. 16 Порядку, затвердженого наказом Мінфіну від 31.12.15 р. № 1307 (далі - Порядок № 1307). Згідно з пп. 3 п. 16 Порядку № 1307 у графі 4 зведеної ПН, складеної на підставі п. 198.5, 199.1 ПК, вказується одиниця виміру «грн.», при цьому графа 5 ПН не заповнюється.
Розглянемо, що може загрожувати бухгалтеру, якщо він заповнить графу 4 зведеної ПН не так, як зазначено в Порядку № 1307.
Приклад
Підприємство придбаває послуги, які використовуються в операціях, що не є об’єктом обкладення ПДВ. При придбанні послуг був відображений податковий кредит на підставі зареєстрованої в ЄРПН ПН.
Як діяв бухгалтер? Для нарахування податкових зобов’язань була оформлена зведена ПН, у графі 4 якої була зазначена одиниця виміру «послуга».
У чому помилка бухгалтера? Бухгалтер заповнив зведену ПН із порушенням норм Порядку № 1307.
Якими можуть бути наслідки? У цій ситуації негативним наслідком неправильного заповнення графи 4 зведеної ПН може бути відмова в реєстрації розрахунку коригування (далі – РК) до такої ПН. Так було при оформленні РК за підсумками річного перерахунку 2018 року до зведених ПН, складених згідно з п. 199.1 ПК. Тоді платники ПДВ зіткнулися з тим, що РК не проходили реєстрацію через неправильно зазначену одиницю виміру. Пізніше, уже в лютому 2019 року, у платників ПДВ з’явилася можливість зареєструвати РК до зведених ПН, у графі 4 яких замість «грн.» зазначено «послуга», за підсумками річного перерахунку (ІПК ДФС від 20.02.19 р. № 640/6/99-99-15-03-02-15/ІПК). Як бачимо, це стало можливим уже після закінчення граничного строку, передбаченого для їхньої реєстрації п. 201.10 ПК, що, у свою чергу, чревате штрафом за несвоєчасну реєстрацію згідно з п. 1201.1 ПК.
Щоб уникнути подібних проблем, рекомендуємо при складанні зведених ПН на підставі п. 198.5, 199.1 ПК дотримуватися правил їх заповнення, зокрема графи 4, установлених Порядком № 1307.
Коментарі до матеріалу