• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Зміна коду товарів

24.07.2019 1174 0 0

Неочевидні помилки з ПДВ: як уникнути наслідків


У консультації розповімо, у яких випадках може змінюватися код УКТЗЕД, чи потрібно виправляти помилку в коді по всьому ланцюжку постачання та як це зробити, а також чи треба покупцю коригувати податковий кредит.


Код УКТЗЕД – обов’язковий реквізит податкової накладної (далі – ПН) (пп. «і» п. 201.10 ПК). Код УКТЗЕД, зазначений у ПН, повинен збігатися з кодом із первинного документа, яким підтверджується факт придбання товару, зокрема митної декларації (далі – МД), видаткової накладної. Невідповідність цих кодів не дозволяє ідентифікувати операцію постачання та не є підставою для відображення податкового кредиту (ІПК ДФС від 22.02.17 р. № 3653/6/99-99-15-03-02-15; ЗІР, категорія 101.16).

Коли можна змінити код УКТЗЕД?

Змінити код УКТЗЕД після оформлення ПН можна, якщо:

  • при заповненні ПН постачальник припустився технічної помилки в коді УКТЗЕД, у результаті якої дані ПН у частині цього коду не відповідають даним первинного документа, що підтверджує операцію постачання;
  • ПН оформлялася на дату передоплати, а на дату постачання товару код змінився. Як правило, така ситуація відбувається при митному оформленні імпортного товару, у тому числі і в разі, якщо товар первісно оформлявся за тимчасовою МД.

Код УКТЗЕД для імпортних товарів у ПН вказується повністю, тобто в кількості 10 знаків. Для вітчизняних непідакцизних товарів такий код може бути наведений на рівні перших чотирьох знаків. Також при виписуванні ПН на постачання імпортного товару в ній слід зробити відповідну позначку в графі 3.2.

Графа 3.2 ПН заповнюється і десятизначний код УКТЗЕД вказується в ПН на всіх етапах постачання імпортного товару.

Чи буде покупець мати право на податковий кредит, якщо в ПН на постачання імпортного товару не заповнена графа 3.2?

Насамперед зазначимо, що ознаку імпортовуваного товару не включено до переліку обов’язкових реквізитів ПН, установленого п. 201.1 ПК. Також його відсутність не заважає ідентифікувати операцію постачання, але за умови правильного заповнення інших обов’язкових реквізитів ПН, і в першу чергу коду УКТЗЕД, та її реєстрації в ЄРПН. Аналогічної думки дотримується й ДФС (ІПК від 30.01.18 р. № 345/6/99-99-15-03-02-15/ІПК).

Чи загрожує штраф постачальнику, який відмовиться виправити код УКТЗЕД у ПН?

Як ми вже зазначали, код УКТЗЕД – обов’язковий реквізит ПН. Якщо постачальник не виправить помилку в коді, покупець може подати скаргу до податкового органу (за формою додатка 8 до декларації з ПДВ). Подання скарги спричиняє проведення документальної перевірки постачальника (п. 201.10 ПК). І якщо за підсумками такої перевірки буде виявлена помилка в обов’язкових реквізитах ПН, це спричинить штраф у розмірі 170 грн. і зобов’язання виправити помилку (п. 1201.3 ПК).

Невиконання податкового повідомлення-рішення органу ДФС щодо виправлення помилки в обов’язкових реквізитах ПН протягом 10 календарних днів, що настають за днем його отримання, чревате штрафом у розмірі від 10 до 100 % суми ПДВ, зазначеної в такій ПН, залежно від кількості календарних днів, протягом яких не виправлялася помилка.

Для виправлення помилки в коді УКТЗЕД у ПН потрібно оформити розрахунок коригування (далі – РК). Як і коли складається РК, покажемо на числових прикладах.

Практичні приклади

Приклад 1

Платник ПДВ 20.05.19 р. отримав передоплату від покупця за товар у кількості 10 шт. за ціною 12 000 грн/шт. (у т. ч. ПДВ – 2 000 грн.). На дату отримання передоплати була оформлена ПН, у якій зазначено десятизначний код УКТЗЕД 1112333333 (умовний), що відповідає імпортному товару. На цю дату товар ще не був імпортований.

У процесі митного оформлення товару митний орган визначив код УКТЗЕД 11223333 (умовний). Цей код не збігається з кодом у ПН, виписаній на дату отримання передоплати. Дата оформлення МД – 10.06.19 р. Товар був відвантажений покупцю 14.06.19 р.

Як діяв бухгалтер?

Бухгалтер не став складати РК до ПН, оскільки, на його думку, на дату отримання передоплати код УКТЗЕД був зазначений правильно.

У чому помилився бухгалтер?

У нашій ситуації зміна коду УКТЗЕД відбулася під час процедури митного оформлення, тому на цю дату слід оформити РК для коригування коду УКТЗЕД (ЗІР, категорія 101.16). Якщо не скласти такий РК, ПН не буде відповідати даним первинних документів, а значить, не буде служити підставою для відображення податкового кредиту покупцем.

Як виправити помилку?

Для виправлення помилки РК слід оформити так:

  • за дату складання вказати дату митного оформлення товарів, у нашій ситуації – 10.06.19 р.;
  • причина коригування – «104 – Зміна номенклатури»;
  • у рядку з неправильним кодом УКТЗЕД показники графи 7 РК навести зі знаком «–»;
  • рядку з новим порядковим номером – правильний код УКТЗЕД, а показники графи 7 – зі знаком «+».

Важливо! РК для коригування коду УКТЗЕД оформляється по всьому ланцюжку продажу товару.

Підсумок коригування в цій ситуації буде нульовим. Покажемо, як заповнити РК (див. фрагмент).

Фрагмент

<...>

Розділ Б

№ з/п

№ з/п рядка податкової накладної, що коригується або додається

Причина коригування

Опис (номенклатура) товарів/послуг, вартість чи кількість яких коригується

Код

Одиниця виміру товару/послуги

Коригування кількості

Коригування вартості

Код ставки

Код пільги

Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість

Сума податку

на додану вартість

Код виду діяльності сільськогосподарського товаровиробника

товару згідно з УКТЗЕД

ознаки імпортованого товару

послуги згідно з ДКПП

умовне позначення (українське)

код

кількість, об'єм, обсяг (–) (+)

ціна постачання товарів/послуг

ціна (–) (+)

кількість постачання товарів/послуг

код причини

№ з/п групи коригування

1.1

1.2

2.1

2.2

3

4.1

4.2

4.3

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

1

1

104

1

Товар 1

1112333333

Х

 

шт.

2009

–10

10 000,00

   

20

 

–100 000,00

–20 000,00

 

2

2

104

1

Товар 1

1122333333

Х

 

шт.

2009

10

10 000,00

   

20

 

100 000,00

20 000,00

 

<...>

Чи потрібно покупцю коригувати податковий кредит, адже він відображався в декларації за травень, а РК для зміни коду УКТЗЕД оформлений у червні? Уважаємо, що в даній ситуації підстав для коригування податкового кредиту покупцем немає, тому що на дату передоплати ПН оформлена правильно, тобто помилки в ній не було.

Приклад 2

Постачальник 14.05.19 г. відвантажив покупцю товар українського виробництва з кодом УКТЗЕД 1113 (умовний). Однак при заповненні ПН він припустився помилки в коді, указавши код 1133 (умовний). Помилку було виявлено 25.06.19 р.

Що потрібно зробити бухгалтеру?

У цій ситуації показники ПН не відповідають операції постачання, оскільки через помилку в коді УКТЗЕД за даними ПН відвантажено зовсім інший товар, ніж той, що зазначено у видатковій накладній. Тобто ПН не дозволяє ідентифікувати операцію постачання.

Для виправлення помилки потрібно оформити РК із причиною коригування «104» (як заповнити РК, див. у фрагменті до прикладу 1).

У цій ситуації РК складається на дату виявлення помилки, тобто 25.06.19 р.

Що стосується покупця, то в нього не було права відображати податковий кредит у декларації з ПДВ на підставі ПН із помилкою в коді УКТЗЕД. Таке право в нього виникне після виправлення помилки, тобто в періоді оформлення та реєстрації РК. Якщо ж покупець усе-таки відобразив податковий кредит у декларації за травень, то треба подати уточнюючий розрахунок та відкоригувати податковий кредит.

Фрагмент_заповненняРК.docx

Завантажити

Коментарі до матеріалу

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали