Підписуйся на інформаційну страховку бухгалтера
Розділи:
Підрозділи:
Підрозділи:
Підрозділи:

Дата виписування РК при поверненні оплаченого товару


Повернення (повне або часткове) уже оплаченого товару можливе з різних причин. Найчастіше це невідповідність товару якісним характеристикам, передбаченим у договорі. При цьому нерідко буває, що спочатку покупець повертає товар, а потім постачальник повертає покупцю гроші, отримані за товар. Розглянемо на прикладі, на яку дату постачальник повинен виписати розрахунок коригування (далі – РК) у цих випадках.


ПРИКЛАД

Постачальник і покупець товару – платники ПДВ.

14.05.19 р. постачальник отримав передоплату за товар українського виробництва в сумі 120 000 грн. (у т. ч. ПДВ – 20 000 грн.). На дату передоплати (перша подія) була виписана та своєчасно зареєстрована в ЄРПН податкова накладна (далі – ПН).

22.05.19 р. товар був відвантажений покупцю. Однак якість товару не влаштувала покупця, тому 28.05.19 р. була підписана додаткова угода, згідно з якою 31.05.19 р. товар був повернутий постачальнику, а 12.06.19 р. постачальник повернув за нього гроші.

Як діяв бухгалтер постачальника?

Дату підписання додугоди бухгалтер абсолютно правильно не взяла до уваги, оскільки на цю дату ніякої події, пов'язаної з рухом товару або коштів, не відбувалося. Однак потім, керуючись правилом першої події, бухгалтер вирішила, що повернення товару є достатньою підставою для виписування РК. У підсумку РК був оформлений 31.05.19 р., своєчасно зареєстрований покупцем в ЄРПН, і бухгалтер постачальника відобразила коригування на зменшення податкових зобов'язань із ПДВ у декларації за травень 2019 року (поставила суму коригування в табл. 1 додатку 1 та в ряд. 7 декларації зі знаком «–»).

Як потрібно було діяти?

Підписання сторонами додугоди про розірвання договору не є подією для виписування РК згідно з п. 192.1 ПК. РК складається, тільки коли відбувається перша з подій, що призводять до фактичної зміни суми компенсації за товар або послугу. Тому в цьому випадку бухгалтер має рацію.

На перший погляд здається, що РК можна оформити на дату першої події, яка відбулася після підписання додугоди, – повернення товару. Адже згідно з п. 21 Порядку № 1307 РК виписуються в тому ж порядку, що й ПН. Однак, на думку ДФС, повернення оплаченого товару також не повинне супроводжуватися виписуванням РК (адже фактичного зменшення суми компенсації не відбулося, оскільки гроші все ще знаходяться в постачальника) (див. ЗІР, категорія 101.04). Тому в нашому випадку РК потрібно виписати 12.06.19 р., на дату події, яка приводить до фактичної зміни суми компенсації за товар, тобто повернення коштів.

У даній ситуації йдеться про повне повернення товару, тому РК до ПН оформляється з умовним кодом причини коригування «103».

Розділ Б цього РК буде містити один рядок, який повністю змінусує рядок 1 ПН, де був зазначений товар. У цьому рядку зі знаком «–» будуть наведені показники граф 7, 13 та 14 (п. 4.1 Листа № 36942).

Розділ А РК заповнюється так: у рядку IV проставляється «–100 000,00»; у рядку II – «–20 000,00»; у рядку I – «–20 000,00».

Які можуть бути наслідки в постачальника?

У декларації за травень 2019 року постачальник занизив суму податкових зобов'язань із ПДВ на 20 000 грн. І якщо таке заниження призвело до недоплати ПДВ до бюджету, підприємству доведеться доплатити ПДВ і сплатити штраф.

Крім того, право зменшити суму податкових зобов'язань із ПДВ постачальник отримає, тільки коли буде зареєстрований правильний РК, що дозволяє йому це зробити (пп. 192.1.1 ПК). У нас це буде РК від 12.06.19 р.

Як виправити помилку?

1. Подати уточнюючий розрахунок (далі – УР) до декларації з ПДВ за травень 2019 року, у якому донарахувати податкові зобов'язання на суму 20 000 грн. При цьому якщо помилка призвела до недоплати ПДВ до бюджету, то на суму недоплати потрібно нарахувати штраф у розмірі 3 % (якщо сума недоплати – 20 000 грн., штраф стновитиме 600 грн.).

Якби з дати прострочення сплати недонарахованого податкового зобов'язання з ПДВ за травень 2019 року минуло понад 90 днів, то додатково потрібно було б нарахувати пеню (пп. 129.1.3 ПК). Зауважимо, що при виправленні помилки за допомогою УР штраф буде нижчим, ніж у випадку виявлення заниження в ході перевірки.

2. Якщо міркувати логічно, то РК від 31.05.19 р. підлягає анулюванню, а показники ПН від 22.05.19 р. – відновленню. Але зробити це неможливо, оскільки РК із причиною коригування «103» повністю обнулив ПН від 22.05.19 р. і відновити в ній будь-які рядки вже не можна. Тому в даній ситуації єдиний шлях – виписати нову ПН із датою 22.05.19 р., тобто датою складання первісної ПН (звісно, якщо реєструвати таку ПН у ЄРПН постачальник буде після 15.06.19 р., то йому не уникнути штрафа згідно з п. 1201.1 ПК). 12.06.19 р. постачальник повинен виписати РК до цієї ПН і передати його покупцю для реєстрації в ЄРПН.

Які можуть бути наслідки в покупця?

При поверненні товару покупець по суті зменшує раніше нарахований податковий кредит. Тому, якщо він відобразить таке зменшення в травні 2019 року на підставі РК від 31.05.19 р., покарання не отримає.

Інша справа, що фактично зменшити податковий кредит потрібно було не в травні, а в червні. І якщо не відобразити таке зменшення в червні, то в перевіряючих можуть бути претензії. У зв'язку із цим радимо покупцю подати УР до декларації за травень 2019 року, у якому зняти суму з рядка 14, а зменшення податкового кредиту показати в червневій декларації.

До речі, для відображення такого зменшення покупцю не потрібен РК від постачальника, адже покупець зобов'язаний зменшити податковий кредит незалежно від факту виписування РК постачальником та його реєстрації в ЄРПН (пп. 192.1.1 ПК).

Але зверніть увагу! Якщо покупець отримає на реєстрацію РК від 12.06.19 р. уже після 01.07.19 р., то його можуть оштрафувати за несвоєчасну реєстрацію РК в ЄРПН, мотивуючи це тим, що строк своєчасної реєстрації такого РК минув 30.06.19 р. (на сьогодні ДФС у більшості випадків для всіх РК керується загальними строками реєстрації, передбаченими п. 201.10 ПК).

У цій ситуації покупцю слід наполягати на тому, що в ПК є спеціальний строк реєстрації від’ємних РК – 15 календарних днів із моменту отримання РК від постачальника (п. 201.10 ПК). Водночас покупець повинен бути готовий надати докази, що підтверджують дату отримання РК від постачальника. У противному разі орган ДФС може застосувати до такого РК загальні строки реєстрації та накласти штраф (див. ІПК від 21.05.18 р. № 2231/6/99-99-15-03-02-15/ІПК; ЗІР, категорія 101.15).

Коментарі до матеріалу
Швидка реєстрація
Будьте в курсі змін і актуальних тем, задавайте питання.
Статті за темою
28.04.2025
Виправлення помилок у податковій декларації із плати за землю
Як відомо, форма декларації з плати за землю, затверджена наказом Мінфіну від 16.06.2015 № 560, містить два платежі: земельний податок (розділ І) та орендну плату за землі державної та комунальної власності (розділ ІІ) (далі – орендна плата). У статті розглянемо, як виправити помилки, допущені...
17.03.2025
Заблоковано помилково оформлену ПН: чи можна не подавати документи для її розблокування?
Ситуація. Платником ПДВ було подано на реєстрацію податкову накладну (далі – ПН), але її реєстрацію було призупинено. Після цього з’ясувалось, що: або цю ПН було оформлено помилково, тобто на операцію постачання товарів (послуг), якої не було, або ПН має помилки в обов’язкових ...
07.03.2025
Режим експортного забезпечення ПДВ: аналізуємо роз’яснення ДПС
Режим експортного забезпечення (далі – РЕЗ) ПДВ при експорті окремих видів товарів  запрацював з 1 грудня 2024 року. Платники, які експортують товари, що підпадають під цей режим, уже випробували його на практиці. Але в процесі застосування РЕЗ виникають додаткові питання. Деякі з них вим...
Популярне
05.04.2025
Продовження строку корисного використання повністю замортизованих основних засобів
Ситуація із практики: строк, визначений під час первинного визнання об’єкта основних засобів (далі – ОЗ), уже закінчився, а актив продовжує використовуватися. НП(С)БУ 7 передбачено, що строк корисного використання (експлуатації) об’єкта ОЗ переглядається в разі зміни очікуван...
21.02.2025
Додаток 5 декларації з ПДВ: порядок заповнення та виправлення помилок
Додаток 5 до декларації з ПДВ (далі – декларація) заповнюється платниками ПДВ, які зобов’язані розподіляти вхідний ПДВ відповідно до п. 199.1 Податкового кодексу (далі – ПК) (заповнюють таблиці 1 і 2) та платниками, що застосовують касовий метод обліку ПДВ (заповнюють таблицю 3). ...
11.03.2025
Наказ про встановлення норм витрати палива
Якщо ваше підприємство вирішило вдатися до нормування витрат пального або розмірковує, чи доцільно це робити, постараємося спростити для вас це завдання, навівши в статті: зразок наказу про встановлення норм витрати палива; дві причини, чому на підприємстві необхідний такий наказ. Якщо ваше під...
Нове
06.05.2025
Чи треба сплачувати екологічний податок за тимчасове зберігання відходів – акумуляторів, шин?
Здавалося б, питання не нове, уже давно поставлено крапку в ньому – важлива наявність договору на утилізацію. Але змінилася позиція ДПС! На думку контролерів, навіть тимчасове зберігання загрожує екоподатком…Приведемо роз’яснення податківців та надамо контраргументи та рекомендаці...
02.05.2025
Чи можна підписати е-ТТН пізніше дня завершення перевезення?
У статті відповімо на запитання: наскільки важлива в е-ТТН дата підпису, чи, може, має значення тільки дата складання; чи буде дійсна е-ТТН, якщо якась із сторін підписала її не на дату перевезення, а через день-два після його завершення. Порадимо, як мінімізувати ризики . Бухгалтерів підприємств, я...
30.04.2025
Подання звітності з рентної плати за воду власниками та користувачами свердловин
Суб’єкти господарювання, які мають у власності чи користуванні свердловини для видобутку води, зобов’язані звітувати та сплачувати рентну плату за спеціальне використання води (далі – рентна плата). Звітність із рентної плати подається щокварталу протягом 40 календарних днів після ...
Кращі матеріали