• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Дата виникнення податкового кредиту

11.03.2019 1754 2 2

ПДВ: останні зміни в практичних ситуаціях


Дата включення вхідного ПДВ до складу податкового кредиту – об'єкт пильної уваги фахівців фіскальної служби. Тому платник податків повинен бути дуже уважним у цьому питанні. Зі статті ви дізнаєтеся, коли платнику ПДВ нараховувати податковий кредит у різних ситуаціях.


Право на податковий кредит

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того (п. 198.3 ПК):

  • чи почали придбані товари/послуги та основні фонди використовуватися в оподатковуваних операціях у рамках госпдіяльності платника ПДВ протягом звітного податкового періоду;
  • чи здійснював платник ПДВ оподатковувані операції протягом відповідного звітного податкового періоду?

Важливо! Податковий кредит визнають за всіма придбаннями незалежно від напряму їх використання.

Однак якщо суми вхідного ПДВ включено до податкового кредитого за товарами/послугами/необоротними активами, які будуть використані в негосподарській діяльності, пільговуваних операціях та операціях, які не є об'єктом обкладення ПДВ, тоді платнику податків доведеться нарахувати компенсуючі податкові зобов'язання згідно з п. 198.5 ПК (див. докладніше «Компенсуючі податкові зобов'язання: нарахування та коригування»).

Урахуйте, що податковий кредит визнається при наявності належним чином оформлених документів (п. 198.6 ПК), а саме:

  • зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних (далі – ПН) та/або розрахунків коригування;
  • митної декларації (далі – МД);
  • інших документів, передбачених п. 201.11 ПК.

Правило першої події

У загальному випадку датою віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту вважається дата події, яка відбулася раніше (п. 198.2 ПК):

  • або списання коштів із банківського рахунка платника податків на оплату товарів/послуг;
  • або отримання платником податків товарів/послуг.

Однак, як зазначалося вище, для включення вхідного ПДВ до складу податкового кредиту треба ще мати ПН, зареєстровану в ЄРПН.

Для довідки. Граничні строки реєстрації ПН, складених (п. 201.10 ПК):

  • із 1-го по 15-те число (включно) календарного місяця – до останнього дня (включно) цього місяця;
  • із 16-го по останній день (включно) календарного місяця – до 15-го числа (включно) наступного місяця.

Хочемо попередити, що виникнення права на податковий кредит також залежить від своєчасності реєстрації ПН постачальником (п. 198.6 ПК):

  • за своєчасно зареєстрованими ПН таке право виникає в періоді їх складання;
  • за несвоєчасно зареєстрованими ПН – у періоді їх реєстрації.

Важливо! Строк відображення в декларації із ПДВ податкового кредиту на підставі ПН – 1 095 календарних днів із дати складання ПН.

Спеціальні правила

Залежно від виду здійснюваних операцій дата виникнення права на податковий кредит може визначатися інакше (див. табл. 1).

Таблиця 1. Дата нарахування податкового кредиту в окремих ситуаціях


з/п

Операція платника ПДВ

Що є датою виникнення податкового кредиту

1

2

3

1

Увезення товару на митну територію України (далі – МТУ) у митному режимі імпорту

Дата сплати податкових зобов'язань при митному оформленні імпортованих товарів (п. 198.2 ПК). Підстава – МД, що підтверджує сплату податку та оформлена відповідно до вимог законодавства (п. 201.12 ПК).

Хочемо попередити: на думку ДФС (ЗІР, категорія 101.13), платник ПДВ не має права на податковий кредит на підставі тимчасової МД. Згідно зі ст. 260, 261 МК така декларація не є документом, подання якого завершує процедуру митного оформлення товарів

2

Придбання послуг у нерезидента з місцем їх постачання на МТУ

Дата складання платником ПДВ – отримувачем послуг ПН за умови її реєстрації в ЄРПН (п. 198.2, 201.12 ПК)

3

Отримання об'єкта у фінансову оренду (лізинг)

Дата фактичного отримання об'єкта фінлізингу в оренду орендарем (п. 198.2 ПК)

4

Виконання робіт у рамках довгострокового договору

Дата фактичного отримання замовником – платником ПДВ результатів робіт, оформлених актами виконаних робіт (п. 198.2 ПК)

5

Придбання товарів туроператором

Дата отримання товарів (послуг), вартість яких не включалася до вартості турпродукту, підтверджена ПН, зареєстрованою в ЄРПН (п. 207.6 ПК).

Суми ПДВ, сплачені (нараховані) при придбанні товарів (послуг), вартість яких увійшла до вартості турпродукта, не відносяться до податкового кредиту туроператора

6

Придбання товарів/послуг підзвітною особою

Дата подання авансового звіту (ЗІР, категорія 101.13)

Касовий метод

Податковий кредит також може нараховуватися за касовим методом. При цьому методі дата віднесення сум ПДВ до складу податкового кредиту визначається (пп. 14.1.266 ПК):

  • або як дата списання коштів із банківського рахунка (видачі з каси) платника податків;
  • або як дата надання інших видів компенсацій вартості поставлених (або таких, що підлягають постачанню) йому товарів (послуг).

Особливості виникнення податкового кредиту при застосуванні касового методу обліку ПДВ, покажемо в табл. 2.

Таблиця 2. Відображення податкового кредиту за касовим методом

№ з/п

Операція платника ПДВ

Особливості відображення
податкового кредиту

1

2

3

1

Постачання теплової енергії, природного газу (крім зрідженого), послуг із транспортування та/або розподілу природного газу, інших житлово-комунальних послуг, перелік яких визначено законом, послуг (робіт), вартість яких включається до складу плати за послугу з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій або послугу з управління багатоквартирним будинком, фізособам, бюджетним установам, неплатникам ПДВ, а також ЖЕКам, управителям багатоквартирних будинків, квартирно-експлуатаційним частинам, ОСББ, іншим платникам податків, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (постачальникам послуг) у рахунок компенсації їх вартості*

Дата оплати придбаних товарів (послуг), які будуть використовуватися платником ПДВ для постачань за касовим методом (п. 187.10 ПК).

Якщо товари (послуги) придбаваються для використання в операціях, ПДВ за якими нараховується за правилом першої події, право на податковий кредит за такими придбаннями також виникає на дату першої події

2

Постачання (у т. ч. оптові), передача, розподіл електричної та/або теплової енергії, постачання вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2704 00 згідно з УКТЗЕД, постачання послуг із централізованого водопостачання та водовідведення

Дата перерахування грошей у рахунок оплати поставлених товарів (п. 44 підрозд. 2 розд. ХХ ПК). Це тимчасова норма для постачань зазначених товарів, при яких дата першої події (п. 198.2 ПК) припадає на звітні періоди до 01.01.22 р.

3

Придбання товарів (послуг) для виконання підрядних будівельних робіт суб'єктами підприємницької діяльності

Дата перерахування оплати (п. 197.1 ПК).

Зверніть увагу: у цьому випадку суб'єкти господарювання мають право, але не зобов'язані визначати дату виникнення податкового кредиту за касовим методом. Тобто вони можуть вибирати між правилом першої події та касовим методом.

* Зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов’язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для житлово-експлуатаційних контор, управителів багатоквартирних будинків та бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.

Чи має платник податків право відобразити податковий кредит за касовим методом при постачанні товарів, оплачених за рахунок бюджетних коштів?

Ні, не має. До сум ПДВ, сплачених (нарахованих) платником податків при придбанні товарів для продажу бюджетній установі, застосовується загальний порядок оподаткування, передбачений п. 198.2 ПК.

Касовий метод застосовується таким платником тільки для нарахування податкових зобов'язань при постачанні товарів (послуг) бюджетній установі (з оплатою за рахунок бюджетних коштів) (п. 187.7 ПК).

Висновки

Залежно від виду операції дата виникнення податкового кредиту може визначатися за правилом першої події або як дата перерахування коштів постачальнику товарів (послуг), або за спеціальними правилами, установленими ПК.

Підставою для відображення податкового кредиту є ПН, зареєстрована в ЄРПН, МД або документи, зазначені в п. 201.11 ПК.

Коментарі до матеріалу

Відсортовано: по часу за популярністю

Всього коментарів 2

Оформити передплату на розділ «Комерція»

Надійні рішення з бухобліку, податків та права

2592 грн. / рік

Купити

Кращі матеріали