• Швидкий пошук надійних рішень
    і практичної інформації

Uteka

Я шукаю...

Де шукати:

розширений пошук
Отримайте доступ до більше 2 мільйонів готових рішень, публікацій та оглядів
Оформити
передплату

Авансові внески перевищили суму податку на прибуток: як виправити помилку за 2015 рік?

Ситуація. Сума щомісячних авансових внесків із податку на прибуток, нарахованих у 2015 році, перевищила зобов'язання із цього податку за 2015 рік. У результаті в рядках 17 та 19 декларації з податку на прибуток за 2015 рік був відображений від’ємний показник. Дохід підприємства за цей рік не перевищив 20 млн грн. У травні 2016 року підприємство виявило помилку в бухобліку за 2015 рік – собівартість реалізованого товару виявилася завищеною на 40 000 грн. Відповідно, з помилкою була заповнена і декларація за 2015 рік. Після виправлення помилки в рядках 17 та 19 декларації все одно залишиться «мінус». Як правильно відобразити таке виправлення в обліку та звітності?

Аналіз ситуації

Чому з'явилася помилка в декларації за 2015 рік? В обліку помилково були завищені витрати підприємства, а бухгалтерський фінрезультат до оподаткування (показник ряд. 2290 форми № 2 (№ 2-м, № 2-мс)) виявився при цьому заниженим. Занижена сума фінрезультату була перенесена до рядка 02 декларації з податку на прибуток (форма затверджена наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897, далі – декларація), що і призвело до заниження суми податку (ряд. 06 декларації).

Особливість нашої ситуації полягає в тому, що в декларації за 2015 рік підприємство в рядках 17 та 19 показало від’ємне значення податку на прибуток. Воно утворилося за рахунок того, що сума прибуткових авансових внесків за 2015 рік (ряд. 16 декларації) перевищила суму зобов'язань з податку на прибуток за цей же період (ряд. 06 декларації). У результаті сплачувати податок за результатами 2015 року підприємству не довелося. А сума перевищення надійшла до бюджету як аванс.

Завважимо, що суму перевищення авансових платежів над сумою зобов'язань з податку не можна вважати надмірно сплаченими грошовими зобов'язаннями, тобто звичайною переплатою в розумінні ст. 43 Податкового кодексу (далі – ПК). Адже сума звичайної переплати (наприклад, коли підприємство на переконливе прохання податкового інспектора перераховує до бюджету замість 10 000 грн. податку 13 000 грн.) не фіксується в декларації і не нараховується в інтегрованій картці платника. Вона обліковується самим платником податків за дебетом субрахунка 641 «Розрахунки за податками», її можна повернути або зарахувати в рахунок інших податків та зборів. Але при цьому така переплата в разі заниження податкових зобов'язань не рятує платника податків від нарахування штрафних санкцій і пені.

У нашому ж випадку має місце «переплата» іншої природи – її сума зафіксована у звітності в рядку 17 (19) декларації як податок на прибуток зі знаком «–». Наявність такої «переплати» зможе захистити платника податків від нарахування штрафних санкцій і пені. Адже хоча розрахункові зобов'язання підприємства з податку на прибуток (ряд. 06 декларації) виявилися заниженими, але після виправлення помилки вони все одно перекриваються нарахованими авансовими внесками. Виходить, карати платника податків у цьому випадку немає за що.

Повна версія доступна тільки передплатникам

Кращі матеріали