Авансові внески перевищили суму податку на прибуток: як виправити помилку за 2015 рік?
25.05.2016 291 0 1
Ситуація. Сума щомісячних авансових внесків із податку на прибуток, нарахованих у 2015 році, перевищила зобов'язання із цього податку за 2015 рік. У результаті в рядках 17 та 19 декларації з податку на прибуток за 2015 рік був відображений від’ємний показник. Дохід підприємства за цей рік не перевищив 20 млн грн. У травні 2016 року підприємство виявило помилку в бухобліку за 2015 рік – собівартість реалізованого товару виявилася завищеною на 40 000 грн. Відповідно, з помилкою була заповнена і декларація за 2015 рік. Після виправлення помилки в рядках 17 та 19 декларації все одно залишиться «мінус». Як правильно відобразити таке виправлення в обліку та звітності?
Аналіз ситуації
Чому з'явилася помилка в декларації за 2015 рік? В обліку помилково були завищені витрати підприємства, а бухгалтерський фінрезультат до оподаткування (показник ряд. 2290 форми № 2 (№ 2-м, № 2-мс)) виявився при цьому заниженим. Занижена сума фінрезультату була перенесена до рядка 02 декларації з податку на прибуток (форма затверджена наказом Мінфіну від 20.10.15 р. № 897, далі – декларація), що і призвело до заниження суми податку (ряд. 06 декларації).
Особливість нашої ситуації полягає в тому, що в декларації за 2015 рік підприємство в рядках 17 та 19 показало від’ємне значення податку на прибуток. Воно утворилося за рахунок того, що сума прибуткових авансових внесків за 2015 рік (ряд. 16 декларації) перевищила суму зобов'язань з податку на прибуток за цей же період (ряд. 06 декларації). У результаті сплачувати податок за результатами 2015 року підприємству не довелося. А сума перевищення надійшла до бюджету як аванс.
Завважимо, що суму перевищення авансових платежів над сумою зобов'язань з податку не можна вважати надмірно сплаченими грошовими зобов'язаннями, тобто звичайною переплатою в розумінні ст. 43 Податкового кодексу (далі – ПК). Адже сума звичайної переплати (наприклад, коли підприємство на переконливе прохання податкового інспектора перераховує до бюджету замість 10 000 грн. податку 13 000 грн.) не фіксується в декларації і не нараховується в інтегрованій картці платника. Вона обліковується самим платником податків за дебетом субрахунка 641 «Розрахунки за податками», її можна повернути або зарахувати в рахунок інших податків та зборів. Але при цьому така переплата в разі заниження податкових зобов'язань не рятує платника податків від нарахування штрафних санкцій і пені.
У нашому ж випадку має місце «переплата» іншої природи – її сума зафіксована у звітності в рядку 17 (19) декларації як податок на прибуток зі знаком «–». Наявність такої «переплати» зможе захистити платника податків від нарахування штрафних санкцій і пені. Адже хоча розрахункові зобов'язання підприємства з податку на прибуток (ряд. 06 декларації) виявилися заниженими, але після виправлення помилки вони все одно перекриваються нарахованими авансовими внесками. Виходить, карати платника податків у цьому випадку немає за що.
Повна версія доступна тільки передплатникам
Підпишіться на онлайн сервіси для бухгалтерів та кадровиків Uteka. Отримайте повний доступ бібліотеки безпечних рішень, які роблять вашу роботу ефективнішою.
Що входить в передплату?
і приклади
доступу
питання експерту
оновлення
матеріалів
матеріалів c 2015 року