Які особливості обліку витрат на видобуток корисних копалин згідно з МСФЗ?
20.11.2015 1426 0 1
Гірниче підприємство здійснює розвідку родовища та оцінку корисних копалин. Як відображати в обліку витрати, понесені при цьому, згідно за МСФЗ?
Правила визнання і відображення витрат на розвідку й оцінку КК регулюються МСФЗ 6 «Розвідка та оцінка запасів корисних копалин». Вимоги МСФЗ 6 аналогічні вимогам, наведеним у П(С)БО 33. Зокрема, витрати на розвідку та оцінку КК визнаються активами. Такі активи можуть визнаватися об'єктами ОЗ або НА (залежно від їх характеру) (§ 15, 25 МСФЗ 6).
Не визнаються активами витрати (§ 5, 10 МСФЗ 6):
- здійснені суб'єктом господарювання до початку розвідки та оцінки запасів КК (наприклад, до отримання юридичних прав на розвідку);
- здійснені після визнання технічної здійсненності та комерційної доцільності видобутку КК;
- пов'язані з розробкою запасів.
Ці витрати обліковуються згідно з іншим МСФЗ (наприклад, витрати, пов'язані з розробкою запасів КК, формують окремий актив та обліковуються як НА).
Крім МСФЗ 6, що регулюють порядок визнання в обліку витрат на розвідку та оцінку КК, у міжнародній практиці ще застосовується Тлумачення КТМФЗ 20 «Витрати на розкривні роботи на етапі видобутку в кар'єрі». Згідно с Тлумаченням витрати на розкривні роботи формують окремий компонент більшого активу (наприклад, кар'єра), що зветься «актив розкривних робіт», який може бути визнаний ОЗ або НА залежно від класифікації такого більшого активу. Цей актив розкривних робіт підлягає амортизації, причому Тлумачення 20 рекомендує його амортизувати виробничим методом (§ 15).
Коментарі до матеріалу